Fantom | İşternet

Kripto eğitim, danışmanlık ve analiz hizmetlerimiz hakkında bilgi mi istiyorsunuz?

SİZİ ARAYALIM

FTM

Fantom (FTM)

Fantom (FTM), DAG temelli bir akıllı kontrat platformu olarak bilinir. En başat gayesi halka açık dağıtılmış defter teknolojilerinin ölçeklenebilirlik problemlemlerine çözümler üretebilmektir.

Bu doğrultuda platform, mevcudiyetteki DAG üzerine kurulu protokollerin iyileştirilmiş bir versiyonunu kullanmayı önermektedir. Alışılmış, blok defteri üzeri depolama altyapısından ayrışmak da projenin yol haritasındaki önemli durakların başında gelir.

İsmi adeta Holywood kaçkını bir süper kahramanı andıran bu projeye dair bilgilerinizi, sizin için hazırladığımız bu makale sayesinde arttırabilirsiniz. Haydi gelin bu Fantom (FTM) nedir ne değildir birlikte inceleyelim.

İçindekiler

 1. Fantom (FTM) Nedir?
 2. Fantom (FTM) Coin Nedir?
 3. Fantom (FTM) Amacı ve Whitepaper
 4. Fantom (FTM) Kurucusu Kim?
 5. Piyasada Kaç Fantom (FTM) Coin Var?
 6. Fantom (FTM) Nasıl Çalışır?
 7. Fantom (FTM) Neden Önemlidir?
 8. Fantom (FTM) Kullanım Alanları
 9. Fantom (FTM) Nasıl Saklanır?

 

Fantom (FTM) Nedir?

Fantom (FTM) projesi yeni bir protokol olarak kabul edilebilir. Bu yeni protokol ise Lachesis Protokolü’nü, Fantom Opera Blockchain’nine tam entegrasyon etmeyi öncelemektedir. Fantom, küresel çaptaki bütün işlem araçları arasında eşgüdümlülük ve uyumluluk öncelikli iyileştirmeler hedeflemektedir.

Kaydedilmiş emir kayıtlarının bloklarını, topografik açıdan sıralayabilmek için Lamport ismindeki eşsiz zaman damgalarını kullanır.

FTM Coin Nedir?

Fantom (FTM) coin, aynı isimdeki blockchain ağının dahili token'ı olarak kısaca açıklanabilir. FTM coinin spesifik işlevler barındırılması projenin ekibi tarafından önemli görülmüştür.

Bahsi geçen bu belirli işlevler şunlardır:

 • Doğrulayıcı düğüm (node) ile stake (staking) süreçlerine eklemlenebilmesi
 • İşlem ve transfer bedellerinin ödenmesi,
 • Yönetişimin, Fantom blockchain’i üzerinden tekliflerin oya sunulmasıyla gelişmesi.
 • FTM coin stake işlemleri, kullanıcılara ödenecek blok ve işlem bedellerine karşın, blok zincir ağının güvenliğinin sağlanması ilkelerine dayanmaktadır.
 • Düğümler (node), işlemleri kabul etme süratleri bağlamında sıraya konularak Fantom ağı içinde FTM coin kazançları sağlarlar.

 

Fantom (FTM) Amacı ve Whitepaper

Bu süper kahramanın teknik dokümanı; amaçları ve kripto dünyasındaki konumu hakkında bizlere apaçık ipuçları sağlamaktadır.

İlk bakışta FTM token’in, aBFT ismiyle bilinen prensipler doğrultusunda, DAG tabanlı dağıtık bir defter mutabakatıyla işleyen ve akıllı kontratlar adına güvenilir bir dijital mekanizma arzeden bir blok zincir platformu olduğu söylenebilir.

İşte bu temel doğrultusunda diğer bilgi ve amaçları sıradaki başlığımızda inceleyebiliriz.

 

Fantom Whitepaper’ı ve Bilgiler

 • Fantom (FTM) token kendi ağı içindeki node’ların ağa eklemlenirken ağdaki diğer node’ların varlığını bilme zorunluluğunu ortadan kaldırmıştır.
 • FTM blockchain teknolojisi, Directed Acyclic Graph (yönlendirilmiş döngüsüz grafik) teknolojisini araçsallaştırarak küresel çaptaki tüm işlemler ve araçlar arasında paralellik sağlar.
 • Fantom ağı; eylemlerin eminliğini otomatik biçimde gözden geçirip onaylayabilen, akıllı kontratlar ve işlem kanıtlarını oluşturarak emirleri efektif bir şekilde işleyebilen bir ağdır.
 • Eş zamansız Bizans Hata Toleransı (Asynchronous Byzantine Fault Tolerance), namıdiğer aBFT kısaltmasıyla isimlendirilen konsensüse erişmek adına Coffman- Graham Algoritması başta olmak üzere birden çok ve çeşitli algoritmalar kullanmaktadır.
 • Fantom projesi kendi misyonunu (son whitepaper’ında),  yerküredeki bütün işlem uzuvları arasında uyumluluk inşa edebilmek ve gerçek zamanlı eylemlere ve az harcamayla data paylaşımına izin veren bir ekosistem kurabilmektir.
 • FTM yine kendi whitepaper’ında, proje vizyonunu, gerçek dünyada ölçeklendirilebilen süratli DAG inovasyonu sayesinde, eşgüdüm, uyumluluk ve hızlı veri paylaşımına müsaade veren üst düzey güvenilirlik barındıran yeni altyapı oluşturmaktır.

Fantom (FTM) Kurucusu Kim?

Fantom (FTM) projesinin şemsiyesi niteliğindeki, The Fantom Foundation isimli şirket, Güney Kore kökenli bilgisayar mühendisi ve kripto uzmanı Dr. Ahn Byung tarafından kurulmuştur.

Güney Kore’nin endüstriyel gelişmişliği Asya ekonomileri arasında parmakla gösterilirken, kendi içinden dijital para birimleri furyasına alternatifler üretebilmesine pek şaşırmadığımızı söylesek yeridir.

Piyasada Kaç Fantom (FTM) Coin Var?

Maksimum arz sınırı 3 milyar 175 milyon gibi devasa boyutlarda belirlenen FTM coinin dolaşımdaki arzı ise henüz 2 milyar 545 milyon seviyesindedir. Bu kadar çok arzın ve dolaşımın olduğu bir tokenin piyasa değeri de bu parametlerden oluşacaktır.

Bu tokenin bu zamana kadar ulaştığı fiyat rekoru da bu bağlamda 0.8717 ABD doları olmuştur. (6 Şubat 2022 itibariyle)

Fantom (FTM) Nasıl Çalışır?

Yatırımcılar, FTM coin sayesinde ağ üzerindeki işlemlerin gerektirdiği komisyonları ödeyebilirler ve ağdaki süreçler FTM token üzerinden sağlanabilir.

Validator Node ismiyle özdeşleşen ağ içi doğrulayıcı node’ları işleyen ya da elinde tuttuğu FTM token'ları bir düğüm üstüne stake yapan her FTM yatırımcısı; ağın ana mimarisini, blok kazançlarını ve farklı mekanizma değişimlerini, FTM coin kullanarak oylayabilirler.

Fantom (FTM) Neden Önemlidir?

Fantom Slovence dilinde “hayalet” karşılığına gelmektedir. Önemi de aslında daha önce birer hayalet olan bazı algoritmaları kullanmasından ileri gelir. Tabi ki tek bir algoritmayla bir projeyi önemli kılamazsınız. O zaman gelin diğer önemli noktalarına teker teker göz atalım:

 • CryptoNode isimli algoritma biçimini baz alan ilk coin para FTM’dir.
 • CryptoNode mining protokolü sayesinde FTM projesinde madenci olabilmek için yüksek fiyatlı ekipman zorunlu değildir.
 • Sadece ve sadece 64-bit CPU gücüyle de madenci olabilirsiniz.
 • CryptoNode, yüksek seviye gizlilik ile işlem yapmayı mümkün kılan, açık kaynak kodlu bir algoritmadır.
 • Böylece işlemlerdeki her tarafın, üçüncü taraflar da dahil olmak üzere anonim kalabilmesi adına standart imza değili halka imzalar kullanılır.
 • Halka imzalar vasıtasıyla yatırımcılar arasında hangisinin şahsi ve özel anahtarının işleme koyulduğu bilinemez.
 • Nihai olarak işlem yapan tüm kişi ve kurumlar anonim olarak kalır.
 • En fazla iki dakika gibi bir onay süresiyle çalışır.

 

Fantom (FTM) Kullanım Alanları

Fantom (FTM) projesi bize birçok alanda yardımcı olabilir ancak benzeri kriptolara görece, kullanım alanları hususunda daha dar kapsamlı bir portre çizmektedir.

Bunun nedeni ise sadece dijital kripto evrenine hizmet edebilecek biçimde tasarlanmış olmasıdır.

Yine birçok maddeyi alt alta yazarak FTM’ye dair nasıl kullanım olanakları olduğunu sizler için derledik:

 • Belirli başlı birçok dijital kripto borsası üzerinden FTM coini alım satım işlemlerinde kullanbilirsiniz
 • Öteki kripto coin para çeşitleri ile takas edilebilir niteliktedir.
 • Bir tür ödeme aracı olarak ele alınabilir.
 • Birçokları gibi FTM de stake yapabileceğimiz, kripto coinlere dahildir
 • Doğrulayıcı düğüm vasıtasıyla stake işlemlerine katılınabilir.
 • DeFi (merkeziyetsi borsa) hizmet ve mal alımlarında teminat kabul edilebilir veya teminat olarak verilebilir.

Fantom (FTM) Nasıl Saklanır?

Bu hayaleti çevrimiçi (online) ve çevrimdışı biçimde iki farklı cüzdan sürümünde de pamuklara sarıp saklayabilirsiniz. Güney Kore dizi furyalarına kripto coinler de dahil olursa aklımıza gelecek ilk dijital para örneklerinden olan FTM saklanması kolay bir tokendir.

Özellikle yurtiçinde yeni yeni hizmet veren borsalarda da karşılaşabileceğimiz Fantom’u hızlı bir hayalete yakışır biçimde borsalarda hızlıca alım satım yapabilmek için borsa cüzdanlarınızda da rahatça saklayabilirsiniz.

Kripto eğitim, danışmanlık ve analiz hizmetlerimiz hakkında bilgi mi istiyorsunuz?

SİZİ ARAYALIM