Klaytn | İşternet

Kripto eğitim, danışmanlık ve analiz hizmetlerimiz hakkında bilgi mi istiyorsunuz?

SİZİ ARAYALIM

KLAY

Klaytn (KLAY)

Klaytn (KLAY), artık günümüzde her yerde karşımıza çıkan hibrit yani melez tasarımların dijital kripto alemine girişini temsil eden projelerden birisi olarak karşımıza çıkıyor.

Peki Klaytn (KLAY) ismindeki bu proje nedir ne değildir merak ediyor musunuz? Ya kullanım alanları nelerdir? Kurucuları kimdir?

Telaşa hiç gerek yok, bu makalede işte bu soruları sizler için cevaplandrmaya çalıştık.

İçindekiler

 1. Klaytn (KLAY) Nedir?
 2. Klaytn (KLAY) Coin Nedir?
 3. Klaytn (KLAY) Amacı ve Whitepaper
 4. Klaytn (KLAY) Kurucusu Kim?
 5. Piyasada Kaç Klaytn (KLAY) Coin Var?
 6. Klaytn (KLAY) Nasıl Çalışır?
 7. Klaytn (KLAY) Neden Önemlidir?
 8. Klaytn (KLAY) Kullanım Alanları
 9. Klaytn (KLAY) Nasıl Saklanır?

 

Klaytn (KLAY) Nedir?

Klaytn projesi aynı zamanda KLAY kısaltmasıyla da bilinmektedir. Yine aynı kısaltmayla birçok borsada listelenen yerel bir kripto parası da bulunmaktadır.

Blok zincir teknolojisinin asıl değerini ortaya çıkarabilmek adına erişilebilirliğin ön planda olduğu bir kullanıcı tecrübesi ve geliştirme olanağı sağlayan, ek olarak açık kaynak kodlarıyla işleyen bir kripto platformudur.

Klaytn (KLAY), dizileri kadar FinTech endüstrisiyle de anılan Asya’nın göz bebeği Güney Kore menşeili bir projedir. Projenin kurucuları ve özellikle Güney Kore’deki popülaritesi ilerleyen başlıklarda detaylandırılacaktır.

Klaytn (KLAY) Coin Nedir?

KLAY coin, Klaytn blockchain ağının lokal servis belirteci olarak kısaca betimlenebilir.

Klaytn ekosisteminde çeşit çeşit kullanım örnekleri bulunmaktadır. Platform üzerinden sağlanan bütün işlemler Klaytn blockchain ağında ve bu ağın içindeki öteki blockchain uygulamaları arasında da KLAY token bir ödeme aracı olarak karşımıza çıkmaktadır.

Özellikle en büyük işlem hacmine sahip birçok küresel borsada listelenmiş bir kripto para cinsi olarak Klaytn projesinin KLAY coin kripto para birimi geçtimi üç yıl içinde tanınırlık kazanmıştır.

Klaytn (KLAY) Amacı ve Whitepaper

Birçok yenilik sunan bu Asya teknolojisi, Güney Kore’nin %93 tarafından kullanılan bir ürüne sahip (ki bu ürün KakaoTalk’tır) yüksek teknolojisi firması Kakao Corp.’un yan kuruluşu Ground X tarafından geliştirilmiştir.

Haliyle teknik dokümanı kabul edilen whitepaper’ında yer alanlar ve projenin resmî web sitesi, KLAY token için önemli amaçlar ve bilgiler edinebileceğimiz önemli kaynaklardır.

Kim ne derse desin Güney Koreli’lerin her meseleye teknik açıdan yaklaşması kripto dünyasında onları önemli bir konuma taşıyor görünmektedir.

KLAY Whitepaper’ı ve Bilgiler

 • Hepimizin nostaljik bir hevesle aklımızdan atamadığımız süreçlerden olan, 2017 yılındaki kripto mega boğa fırlayışından feyz Kakao, 2018 yılı itibariyle kripto paralar arenasına giriş yaptı.
 • Oldukça başarılı geçen bir İlk Token Arzı (ICO) etkinliği sonrası, KLAY token’ı piyasaya sürülmüştür.
 • Kakao, bütün Güney Koreli şirketler ve girişimciler adına, teknolojik bir iskelet olmasını ümit ettikleri yeni blockchain ağı Klaytn’ı kurmaya davet etti.
 • Klaytn’ın melez temelleri ve altyapısı, Güney Kore sınırları dahilindeki ve haricindeki işletmeler için problemsiz bir blockchain deneyimi hizmeti vermeyi amaçlamaktadır.
 • İşletmeler, Klaytn’in modüler teknolojisi sayesinde, ağı kullanarak kurumsal ya da şahsi olarak özelleştirilmiş, spesifik blockchain’ler üretebilir ve işleme koyabilirler.
 • Klaytn dizaynı üstüne oluşturulan blockchainler hizmet odaklıdır.
 • Ancak Klaytn ekosistemine fayda sağlayan alt ağlar, özerk işleyen ve bağımsız “hizmet zincirleri” şeklinde isimlendirilir.
 • Proje ağın USP’si, bahsi geçen hizmet zincirlerinin istediği gibi özelleştirilebilir, esneklik kazanması ise herhangi bir internet servisini barındırabilmesidir.
 • Bugüne kadar, KLAY coin, yatırımcılara tanıtılmasından bir yıl gibi az bir süre sonra bile Klaytn’a eklemlenen kırk adet hizmet ortağı (ISP) ile kendini kanıtlamıştır.
 • Whitepaper’larındaki misyon da bir üstte maddeyi destekler niteliktedir: “Küresel bağlamda, binlerce belki de milyonlarca kullanıcı için blok zincir teknolojisinin, kitlesel boyutta kabul edilmesine yol açmak.”

 

Klaytn (KLAY) Kurucusu Kim?

KLAYT token adeta bir şirket içi başarı destanıdır. Yukarıda bahsettiğimiz gibi Kakao şirketinin Güney Kore’deki kullanıcılarını kapsamak ve kripto para arenasına giriş motivasyonuyla yola çıkmasıyla ortaya çıkar.

Özellikle de şirketin CEO’su Yeo Minsoo’nun bu proje için doğrudan direksiyona geçtiği bilinmektedir. Haliyle Minsoo önderliğinde bütün Kakao ve Ground X ekiplerinin kurucular olduğunu kabul etmek yanlış olmayacaktır.

Tabi bir de Ground X CEO’su Jaesun Han isminin de unutulmaması gereklidir. Minsoo’nun en önemli kurmayları arasında yer almaktadır.

Kakao bu sayede blok zincir yan kuruluşu GroundX’in desteğiyle birçok problemini çözüme ulaştırmıştır. Tüm bu başarılar sonrasında KLAY coin, kendi blockchain’ini güvenle piyasaya sürdü.

Piyasada Kaç Klaytn (KLAY) Coin Var?

KLAY’ın en karizmatik taraflarından birisi de herhangi bir maksimum arz belirtmemiş olmasıdır. Henüz en fazla arz tanımlanmamış olduğu için her geçen gün değişik sayıda Klaytn token piyasada dolaşıma girebilmektedir.

16 Şubat 2022 tarihi itibariyle üretilmiş toplam KLAY arzı on milyar sekiz yüz miyon civarına ulaşmıştır. Bunların ise yaklaşık iki milyar altı yüz elli bin adeti günlük olarak dolaşımda görünmektedir.

Klaytn (KLAY) Nasıl Çalışır?

KLAY projesi whitepaper’ında belirttiği misyonu gibi küresel bir boyutta blockchain kullanımını başlatmak doğrultusunda oldukça kullanıcı dostu bir niteliktedir. Nasıl çalıştığına dair prensipleri sizler için maddeledik:

 • Hiç ama hiç teknik bilgiye gereksinim olmadan KLAY ağı üstünden bireysel blok zincirinizi rahatlıkla oluşturabilirsiniz.
 • Ya da yine kolaylıkla öteki zincirlere katılabilirsiniz.
 • Üst düzey bir teknolojik danışmanlığa ihtiyaç duymadan, herkes kendi istekleri doğrultusunda Klaytn evreninde bireysel coin ekonomisi ekosistemini kurabilir.
 • Bir sürü merkeziyetsiz uygulamaladan (DApp’ler) meydana gelmiş bir evren olarak KLAY, kişilere gereksinimleri için en uygun uygulama çeşidini keşfetme veya geliştirme imkânı tanır.

Klaytn (KLAY) Neden Önemlidir?

Klaytn kripto parasının ve projesinin sunduğu hizmetlerin farkı üç başlık altında toplanabilir. Bu inovasyon çağında bir blockchain teknolojisinin önemi, whitepaper üzerindeki vizyonu ve misyonu hususlarındaki ilerlemesinden ölçülebilmektedir.

Gelin belirli misyonlar doğrultusunda projenin geldiği önemli konumu anlamaya çalışalım.

Topluluk Desteği

Klaytn projesi yöneticileri, hizmet partnerlerinden ve kullanıcılardan gelen geri bildirimleri bir parametre olarak kullanarak en uygun yol haritası için çabalamaktadır.

Sona erdirilen her aşamada, bütün KLAY coin topluluğunun ağın performansını ve özelliklerini doğrulamasını içeren teknik bir rapor yazılması da ne kadar kenetlenmiş bir destek aldığının önemini göstermektedir.

İş Partnerleri

Burada uzun uzun anlatmaya hiç gerek yok, KLAY tokenin yatırım aldığı ve birlikte çalıştığı firmaları yanyana yazmamız yeterli olacaktır diye düşünüyoruz:

Anchor, Samsung Blockchain, Huobi Wallet, ANX, Shinhan Bank, Bitberry, IDG Capital

Kullanıcı Dostu

Blok zincir sektörünün kitlesel boyutta benimsenmesini zorlaştıran engebeleri aşabilmek adına “böl ve fethet” mottosu kullanılıyor.

Nasıl mı? Yönetim kurallarının geliştirilmesinden gerçek yaşamdaki ihtiyaçların karşılanmasına kadar esneklik göstermeyi amaçlar.

Kullanıcıların unutulmaz bir tecrübe yaşaması için, şahsi hesap isimlerini oluşturumaya yetki verebilmek, kendi spesifik anahtarını desteklemek gibi hemeye kadar pek çok hedefleri var.

Planlı Veri Toplama

Klaytn projesinin değerlendirme ve verileri kayıt altına alma kapasitesi oldukça üst düzeydedir. Ayrıca plana sadık şekilde ilerler.

KLAY hali hazırdaki bilgi araçları sayesinde uygun bir ortak çalışabilirlik sunar.

KLAY sahip olduğu ultra gelişmiş analiz mekanizması ile hesap türlerini ayrıntılı inceleme, ağ tıkanıklığının takibi, coin dağıtım izlenmesi gibi önemli hizmet hedefleri de vardır.

Klaytn (KLAY) Kullanım Alanları

Klaytn’ın en dikkat çeken nitelikleri arasında platformun merkeziyetsiz olması sebebiyle, uygulama yayının sınırlandırılmaz olması ilk sıralarda gelir.

Böylelikle kullanıcıların önüne serilmiş hemen hemen sonsuz farklı kullanım durumu bulunmaktadır.

Bu nedenle KLAY kullanım alanlarını sadece bir coin trader’lıktan çok daha öte bir kapsama alanına sahiptir. Bunların en çok tercih edilenlerini ise şöyle sıralayabiliriz:

 • DeFi yani merkesiyetsiz kripto para borsaları DApp’leri
 • Sanat yatırımları ve koleksiyonluk metalar (NFT’ler)
 • Ara dijital metalar ve varlık yönetişimine dair DApp’ler
 • Oyun geliştirme uygulamaları

Klaytn (KLAY) Nasıl Saklanır?

KLAY coinlerinizi, evrensel anlamda kullanabileceğiniz günler yakın görünse bile bir süre saklamak elinizde tutmak isteyebilirsiniz. O zaman aşağıdaki borsaların sizin için KLAY tokeni listediklerini bildirmekten kıvanç duyarız:

 • OkeX
 • Bitget
 • Mandala Exchange
 • Bitget
 • Binance

Bu borsalardan alım satım yapabileceğiniz gibi, buralardan aldığınız KLAY tokenlerinizi Huobi Wallet gibi cüzdanlarda da uzun süre saklayabilirsiniz.

Kripto eğitim, danışmanlık ve analiz hizmetlerimiz hakkında bilgi mi istiyorsunuz?

SİZİ ARAYALIM