Flow | İşternet

Kripto eğitim, danışmanlık ve analiz hizmetlerimiz hakkında bilgi mi istiyorsunuz?

SİZİ ARAYALIM

FLOW

Flow (FLOW)

Flow (FLOW) projesi kelime olarak Türkçe “akış” anlamına gelen ismiyle oldukça havalı bir enerjisi olan bir proje olarak karşımıza çıkmaktadır.

Bu doğrultuda bu akışa dair; Flow (FLOW) nedir, ne işe yarar gibi soruları cevaplamaya çalışacağımız bu makale hem henüz Flow ile tanışmamış yatırımcıları hem de Flow hakkındaki bilgilerini derinleştirmek isteyen kripto geliştiricileri hedef almaktadır.

Oldukça akışkan bir aurası olan Flow’a dair giderek artan ilginin nedenlerini gelin başlıkları halinde birlikte inceleyelim.

İçindekiler

 1. Flow (FLOW) Nedir?
 2. Flow (FLOW) Token Nedir?
 3. Flow (FLOW) Amacı ve Whitepaper
 4. Flow (FLOW) Kurucusu Kim?
 5. Piyasada Kaç Flow (FLOW) Token Var?
 6. Flow (FLOW) Nasıl Çalışır?
 7. Flow (FLOW) Neden Önemlidir?
 8. Flow (FLOW) Kullanım Alanları
 9. Flow (FLOW) Nerelerde Satılır?

Flow (FLOW) Nedir?

Flow (FLOW) ortaya çıkma sebebini; yeni jenerasyon oyunlar, aplikasyonlar ve onları güçlü kılan sanal varlıkların temelini oluşturacak şekilde dizayn edilmiş, hızlı ve geliştirici dostu, merkezi olmayan bir blok zincir ağıdır.

Flow (FLOW) yüksek ve geniş ölçekli son kullanıcı blockchain projelerinin altına adını yazdırmış bir takım barındıran tek katmanlı blockchain platformudur.

Bu platform, en iyi olarak bilinen eğlence endüstrisi markaları, geliştirme stüdyoları ve fon destekli girişimlerden meydana gelen oldukça zengin bir ekosisteme sahiptir.

Flow (FLOW) Token Nedir?

FLOW token, yukarıda aktarılan platformun kullanıcılarına sunduğu tecrübeler için ücret ödemesi yapmaya yarayan dijital kripto para birimidir. Mesela, lansmanı yapılan oyunlara ya da duyurulan müzik konserlerine katkı sağlamak için FLOW sahipleri tokenlerini harcayabilir.

FLOW token, Flow ağının dahili ve lokal para birimi olarak projenin sunduğu kapsamlı, sınırsız ve inovatif dijital ekonominin en temel yapı taşıdır.

Bir nevi Flow ağını sanal bir altyapı olarak ele alırsak, FLOW token bu altyapı üzerinden ulaşım ve iletişime enerji sağlayan benzindir. Kısacası Flow token, blok zincirin ve üstündeki bütün DAPP’lerin çalışması için gerekli kripto para birimidir.

FLOW token projenin tokenomisi için bir ödeme aracı olmasına ek olarak, uzun süreli bir yedek varlık olarak da tasarlanmıştır.

Flow (FLOW) Amacı ve Whitepaper

Flow (FLOW) amacı olarak inşa edildiği çok katmanlı mimari yapısından kaynaklı olarak milyarlarca bireye kadar ölçeklenebilirlik ve merkeziyetsizlik sunmayı temel almıştır.

Yine de bu kadar kısa bir açıklama Flow hakkındaki amaçları, bilgileri ve teknik detayları yeterli kadar yansıtamaz. Bu nedenle sonraki başlığımızda Flow’un teknik dokümanı ve resmi internet sitesi olan onflow.org üzerinden edindiğimiz verileri, sizlere sunacağız.

Projenin üç farklı başlıkta üç farklı teknik dökümanı vardır ve bunların adları sırasıyla:

 1. Mutabakat ve Hesaplamanın Ayrılması (Technical Paper 1)
 2. Blok Oluşumu (Technical Paper 2)
 3. İşlem İspatı (Technical Paper 3)

Biçiminde sıralanarak yayınlanmıştır ve her biri projenin farklı bir boyutunu teknik olarak açıklamıştır.

FLOW Whitepaper ve Bilgiler

 • Proje ekibi Flow ağı için merkeziyetsiz aplikasyonlar (DAPP) üretmeyi amaçlamaktadır.
 • Flow ağının temel amacı kurum, kuruluş ve bireysel kullanıcıların kripto bağlantılı aplikasyonlar oluşturmasını kolaylaştırmaktır.
 • Dapper Labs firması bünyesinde geliştirilmekte ve emekli olanlarla, hala oynayanların da olduğu NBA oyuncuları tarafından finanse edilmektedir.
 • İyileştiriciler, NBA Top Shot ve VIV3 NFT pazar yeri vasıtasıyla FLOW üstünden etkileşime geçebilirler.
 • Ayrıca proje geliştiricilere, kendi DApp'lerini üretek teknolojiyi test etme imkânı tanır.
 • Flow ağında hesap oluşturma ücreti olarak 0.001 FLOW, işlemler içinse 0.0001 FLOW token istenmektedir.
 • Hesap oluşturma bedeli, sadece sıfır bir hesap açıldığında alınmaktadır.
 • Ücrete, 100 Kilobayt büyüklüğüne kadar veriyi daimî biçimde depolama maliyeti de dahildir.
 • Bir hesap sahibi bu ücret kadar ödeme yaparak kendi hesabının depolama alanını yükseltebilir.
 • İşlem ödemeleri, işlem esnasında, işlem başına sadece bir defa uygulanır.
 • Geçerli bir ödeyici imzası bulunmayan işlemler doğrudan reddedilir.
 • Bu durumda bu işlemler ödemenin alınabileceği vakitten önce bir bloğa dahil edilmez. Ücret alacak kimse yoksa, işlem asla gerçekleşmez.
 • Fakat bir işlem gerçekleştirildikten sonra öteki sebeplerden başarılı olamazsa, sabit aktarım ücreti her şekilde kullanıcıdan tahsil edilecektir.
 • Ücret, işleme bakan ağın maliyetlerini de kapsamaktadır.

Flow (FLOW) Kurucusu Kim?

FLOW kurucusu ve oluşturduğu ekibin bilgilerine projenin kendi internet sitesinden rahatça ulaşılabilmektedir. Ne yazık ki henüz sitede Türkçe desteği yoktur.

Roham Gharegozlou projenin fikri kurucusu ve halen CEO'su görevindeki ilk isimdir. Roham Gharegozlou proje öncesinde CryptoKitties ve NBA Top Shot gibi meşhur işler çıkaran Dapper Labs firmasının da CEO'luğuna devam eder.

Oldukça prestijli kabul edilen Stanford Üniversitesi'nden İktisat alanında lisans eğitimi almış ve Biyoloji ana bilim dalından çift anadal yaparak üstüne bir de ve yüksek lisans yapmıştır. Dapper Labs'tan önce Axiom Zen gibi önemli bir girişime de kuruculuk ve yöneticilik yapmasıyla bilinir.

FLOW’un diğer kurucusu ve halen CTO görevini yürüten ikinci isim ise Dieter Shirley’dir. Dieter, ETH üzerinden değiştirilemez tokenleri betimleyen ERC-721 taslağını oluşturan birisi olarak tecrübeleriyle ön plana çıkar.

Ayrıca iPhone ekosistemindeki en kıdemli aktörlerden Atimi'de altı sene geliştirme yöneticiliği görevinde bulunmuş ve ondan önce Apple'da Senior Yazılım Mühendisi olarak tecrübe kazanmıştır.

Piyasada Kaç Flow (FLOW) Token Var?

FLOW tokenler için henüz herhangi bir arz üst sınırı duyurulmamıştır. Bu nokta bizi daha ilginç bir veriye götürür çünkü FLOW token toplam arzı her içinde halen bir milyar adet FLOW dolaşıma sokulmamıştır.

Toplam arzın sadece küsuratı olarak görünen yaklaşık 350 milyon FLOW’un dolaşımda olduğunu söylersek 14 Mart 2022 itibariyle fiyatı olan 80 Türk lirası değeri daha yorumlanabilir bir hal alacaktır.

Coinmarketcap verilerinde ise aynı gün içinde FLOW tokenin yirmi dört saatlik işlem hacmi neredeyse 700 milyon TL üzerine çıkmaktadır.

Flow (FLOW) Nasıl Çalışır?

Flow üstündeki akıllı kontratlar, kripto değerler ve işlemleri adına kolay ve güvenilir bir kodlama dili olan Cadence ile yazılır.

Bu akıllı sözleşmeler sayesinde ağ içi yerel oylama ödülleri mekanizması işlerlik kazanır.

Birçok kripto para borsası Flow tokenle işlem açmıştır ancak, StealthEX platformu bu çalışma prensiplerini daha da esneterek, yatırımcı birey ve kuruluşların kişisel bilgiler vermeden FLOW tokenlerini takas ederek değiştirmesine olanak vermektedir.

Ayrıca FLOW ekosistemi içindeki çalışma ilkeleri arasında diğer blok zincirler dışındaki farklılıklar şunlardır:

 • Flow ağı, bant genişliği, bellek ve hesap gücü kapasitesi bağlamında düğümler (node’lar) tarafından sunulan heterojenlikten faydalanır.
 • Bir boru hattı şeklinde betimlenecek dizgi görevlerine göre düğümlerin (node’ların) rollerini belirler.
 • Bu noktada dört farklı düğüm (node) ortaya çıkar: Toplayıcı, Konsensüs, Yürütme ve Doğrulama.
 • Kullanıcı, aracılarından işlemleri toplarken bant genişliği için optimize edilmiş Toplayıcı Düğümler aracılığıyla bu işlemler tamamlanır.
 • İşlemlerin yürütülmesi ise hesaplama için optimizasyonu yapılmış Yürütme Düğümleri tarafından yapılır.
 • Yürütme sonucunun kontrolünün sağlanması, dağıtılmış ve paralel bir şekilde doğru olduğunu onaylayan daha kapsamlı bir Doğrulama Düğümü kümesi arasında dağıtılır.
 • Alışıla gelmiş blok zinciri mimarilerine karşın, Flow'un Konsensüs Düğümleri işlem yürütme eylemine geçmez.
 • Bunun yerine, Doğrulama Düğümleri, karşılaşılan güçlükleri karara bağlayan ve art niyetli kullanıcıları ortadan kaldıran Konsensüs Düğümlerine hatalı yürütme işlemlerini raporlar.

Flow (FLOW) Neden Önemlidir?

Flow (FLOW) her şeyden önce yükseltilebilir akıllı kontratları ile, topluluk için değerli ürünler oluşturmak isteyen kullanıcılara oldukça ergonomik bir arayüz sağlamasıyla önemlidir. Ama projenni önemi burada bitmez.

Ek olarak Flow, itibari para (fiat) birimlerinden, dijital kripto paralara güvenli bir yol sağlayan ödeme onramp’leri ile ana akım tüketiciler için sağladığı kolaylıklar açısından önemlidir.

Ancak projeyi daha da önemli kılan şey onun ilişkide olduğu; CryptoKitties, Dapper Cüzdan, NBA Top Shot gibi platformlardan gördüğü destekler ve dünyaca ünlü müşterileri, partnerleridir.

En bilinen iki önemli iş birlikçisi olan Ubisoft ve Warner Music gibi dev şirketler Flow ile merkeziyetsiz uygulamalar oluşturarak projenin önemini katmerlemişlerdir.

Flow (FLOW) Kullanım Alanları

Doğrusunu söylemek gerekirse FLOW ekibi hem kendi teknik dökümanlarında hem de sitelerinde, Flow kullanıcılarının bu teknolojiye aşina olduğu varsayımıyla FLOW kullanım alanları konusunda pek açıklayıcı olmamışlardır.

Yine de hem projenin üç farklı whitepaper’ında hem de ekip içeriklerinde satır aralarında göze çarpan önemli kullanım alanları:

 • Veri ve veri tabanları üzerinde kontrol sağlanması
 • Yeni dijital varlık değerleri üretilmesi / oluşturulması
 • Açık ekonomiler ve ekosistemler yürütülmesi
 • Doğrulayıcılar, geliştiriciler ve kullanıcıların ödül kazanımı
 • Gelecekteki protokol yönetimine katılmak

Şekillerinde sıralanabilmektedir. Buradan proje ekibine FLOW’un pratikteki kullanımlarına dair daha detaylı ve somut açıklamalar yapmasını tavsiye ederek son başlığımıza geçebiliriz.

Flow (FLOW) Nerelerde Satılır?

FLOW kısaltmasıyla listelenen bu geleceğin tokenini satın alabileceğiniz borsalar başlıca şunlardır:

 • Binance
 • Mandala Exchange
 • OKX
 • Huobi Global
 • Gate io

Her borsa farklı işlem çiftleri üzerinden FLOW alış satışına olanak tanıyabilir. Ancak Türkiye sınırları içindeki kripto yatırımcıları için Binance TR uygulaması üzerinden Binance Global hesaplarına aktaracakları Tether, BTC, TRY, BUSD veya USD spot cüzdanlarına istedikleri miktarda FLOW eklemek için yeterli olacaktır.

Hali hazırda Binance hesabı bulunanlar ise bu platformda bulamadığı işlem çiftlerini oldukça kısa bir sürede Gate io hesabı açarak oradan aratabilir. Binance cüzdanınızdan çekim yaparken Gate io cüzdanınızın adresini yazarsanız kısa süre içinde gerekli transferi gerçekleştirebilirsiniz.

Kripto eğitim, danışmanlık ve analiz hizmetlerimiz hakkında bilgi mi istiyorsunuz?

SİZİ ARAYALIM