Binance USD | İşternet

Kripto eğitim, danışmanlık ve analiz hizmetlerimiz hakkında bilgi mi istiyorsunuz?

SİZİ ARAYALIM

BUSD

BUSD: Binance USD

Oldukça popüler bir kripto para borsası olan, hatta belki de ülkemiz şartlarında değerlendirildiğinde en popüler kripto para borsası olan Binance kullanıcıları BUSD coin ile kesin karşılaşmışlardır. BUSD token Binance kripto para borsasında sunulan alım satım çiftleri arasında yaygın olarak işlem gören tokenlerden biridir.

İçindekiler

 1. BUSD Nedir?
 2. BUSD Kurucuları Kimlerdir?
 3. BUSD Kullanım Alanları
 4. BUSD Amacı ve Whitepaper
 5. BUSD Önemli Özellikleri Nelerdir?
 6. BUSD Nasıl Çalışır?
 7. BUSD Nasıl Alınır ve Nasıl Saklanır?
 8. Piyasada Dolaşımda Olan Ne Kadar BUSD coin Vardır?

BUSD Nedir?

BUSD, itibari para destekli, bir takım yasal düzenlemelere tabi tutulan, Amerikan Dolarına endekslenmiş bir sabit coin olarak tanımlanabilir. Bu duruma karşın her bir BUSD kripto birimi için rezervlerde 1 Amerikan Doları tutulur. Buradan yola çıkarak piyasadaki BUSD arzının Amerikan Dolarına bire bir endeksli olduğu sonucuna varmak hiç de zor olmaz. Kullanıcılar itibari paralarını BUSD'a dönüştürebildikleri gibi aynı şekilde BUSD tokenlerini de itibari para ile değiştirebilme imkanına sahiptirler. Binance ile birlikte proje sahiplerinden biri olan Paxos BUSD coin rezervlerine yönelik aylık periyodlarla oluşturulan denetim raporları yayınlar.

BUSD Kurucuları Kimlerdir?

BUSD token için tek bir kurucu isimden bahsetmek mümkün değildir. BUSD 5 Eylül 2019 tarihinde Paxos ve Binance firmalarının iş birliğinden doğan bir projedir. New York Eyalet Finansal Departmanı tarafından onay almış ve buna dayalı olarak 1e 1 oranında Amerikan Dolarına endekslenmiştir.

BUSD Kullanım Alanları

Sabit bir coin olan BUSD coin tasarlanırken istikrarlı bir piyasa değerine sahip olması planlanmıştır. Bu özelliği ile BUSD, alım satım yapanların ve kripto para yatırımcılarının kripto para ekosisteminden çıkmak durumunda kalmadan blok zinciri üzerinde düşük oynaklığa sahip olan varlıklar tutmalarına imkan sağlar.

BUSD, USD'nin (Amerikan Doları) dijital versiyonu olarak davranır. Bu davranışa göre 1 BUSD tokenin değeri 1 Amerikan Dolarına eşit olacaktır. BUSD'de mantık budur. Kripto para ekosisteminde oldukça önemli bir konuma sahip olan BUSD yeni kullanıcılar için kafa karıştırıcı olabilir. Yeni kullanıcılar ilk etapta yatırımcılar ve alım satım işlemi yapanların neden bu kripto para birimini ellerinde bulundurduklarına anlam veremeyebilirler.

BUSD Amacı ve Whitepaper

BUSD popüler kripto para borsası Binance ve Paxos tarafından geliştirilmiş bir sabit coin birimidir. Paxos şirketi başka şirketlere blok zinciri teknolojileri kapsamında Hizmet olarak Sabit Coin ürünün satmaktadır. BUSD Whitepapera göre, Paxos firması BUSD sabit coininden önce PaxGold adını verdikleri ve altın değerlerine endeksledikleri başka bir sabit coin projesi de yaratmıştır. Yani konu hakkında tecrübeli sayılır. Günümüzde hala piyasada bulunan PaxGold (PAXG) token ve BUSD tokenlerin yasal düzenlemelerini New York Eyaleti Finansal Hizmetler Departmanı yapmaktadır.

BUSD Önemli Özellikleri

Teknik seviyede incelendiğinde BUSD itibari para destekli türde olan bir sabit coin birimidir. Sabit bir coin birimi olan BUSD, Amerikan Dolarına (USD) endekslenmiştir. Bu durum BUSD'un toplam arzı kadar Amerikan Dolarının rezervlenmiş olduğunu belirtmektedir. BUSD'un toplam arzına eşit miktarda Amerikan Doları Paxos firmasının ve BUSD'un rezervi görevi gören bazı Amerikan bankalarında tutulmaktadır. Bu dolarlar FDIC tarafından sigortalanmıştır. Tabi bu duruma bağlı olarak Amerikan Dolarının değeri yüksektiğinde BUSD'un değeri yükselecek ve tam tersine Amerikan Dolarının değeri düştüğünde BUSD'un da değeri düşecektir. Geleneksel model olarak isimlendirilen bu model para endeksli sabit coinler için kullanılan yöntemler arasında en yaygını olarak bilinir.

BUSD ağ üzerinde yapılan işlemler adına 3 temel özellik sunmaktadır.

 1. Erişilebilirlik

BUSD token'e Binance ya da Paxos üzerinden kolayca erişmek mümkündür.

 1. Esneklik

BUSD kullanıcıları istedikleri takdirde BUSD birikimlerini mevcut blok zincirinin dışına taşımak durumunda kalmadan istikrarlı bir varlığa çevirebilirler. BUSH kullanıcılarına böyle bir esneklik imkânı tanır.

 1.  Hız

BUSD kullanıcıları dünyanın dört bir yanına yüksek hızda yatırım transferi yapabilmektedirler. Üstelik bunu nispeten düşük bir ücret karşılığında yaparlar.

BUSD token 3 farklı blok zinciri üzerinde yer almaktadır.

*Binance Smart Chain

*Binance Chain

*Ethereum Chain

BUSD coin sahipleri bu blok zincirleri arasında istedikleri gibi coin transferleri yapabilmektedirler. Bu işlemler Binance Köprüsü üzerinden yapabilir. Kullanıcılar çekim yapma işlemlerinde doğrudan Binance borsasını da kullanabilirler.

BUSD Coin Nasıl Çalışır?

BUSD coinin sahip olduğu endeks koruma mekanizması diğer sabit coin birimleri ile kıyaslandığında oldukça kolay bir mekanizmadır. Bu mekanizmaya göre her BUSD coin sistemde bulunan 1 Amerikan Doları (USD) ile değiştirilebilir durumdadır. Her bir BUSD coin için 1 Amerikan Doları rezerv edilmiştir. Kullanıcılar BUSD tokenlerini Paxos'a gönderdikleri takdirde gönderilen bu tokenler yakılmış olur. Bu token karşılığında kullanıcılara yakılan token miktarında itibari para gönderilir. Bahsedildiği gibi bu basit bir mekanizmadir. Rezerv ve arzlar 1e 1 oranında tutulur.

Bu duruma dayanarak yatırımcılar genelde BUSD 1 Amerikan Dolarının altında bir rakama düştüğünde özellikle arbitraj alım satımı yapanlar yüksek miktarlarda BUSD satın almaktadır. Daha sonra BUSD normal değerine döndüğünde bunları satıp kar yapmaktadırlar. BUSD coin değerinin 0.98 Amerikan Dolarına düşmesi bile yatırımcıların bu işlemi gerçekleştirip kar etmeleri için yeterli olabilmektedir. Arbitraj alım satımı yapanların çok iyi bileceği gibi BUSD her zaman talepteki artış sebebi ile asıl değeri olan 1 dolara geri yükselecek ve bu sırada yatırımcılar yatırım yaptıkları miktarın büyüklüğüne göre yüksek miktarlarda kar yapacaklardır.

BUSD itibari para destekli sabit coinler arasında en popüler olanlardan biridir. Bunun sebebi yukarıda da bahsedildiği gibi dolar endeksli olması ve bunu 1e 1 oranında yapıyor olabilmesidir. BUSD tokenden farklı olarak rezervlerini yine kripto para olarak yapan kripto para türleri de vardır.

BUSD Coin Nasıl Alınır, Nasıl Saklanır?

BUSD coin satın almak isteyen kullanıcılar bunu tarayıcılarından BUSD'un ana sayfasına girerek yapabilirler. BUSD coinin ana sayfasında bu işlemi yapabilmek için farklı bir kaç alternatif bulunmaktadır. Buna ek olarak BUSD coin Binance üzerinden de kolayca satın alınabilmektedir. Kullanıcılar BUSD satın alabilmek için banka kartı ya da kredi kartı seçeneklerinden faydalanabilirler.

BUSD coin alabilmek için kullanıcıların başvurduğu bir diğer yöntem ise bir AMM'ye yönelmektir. Bu yöntemi kullanarak yatırımcılar bir likidite havuzu aracılığı ile BUSD coinlerini başka bir coin veya token ile değiş tokuş edebilirler. Doğrudan Paxos'un web sitesine gidip dolar üzerinden BUSD coin almak da iyi bir seçenek olacaktır. Paxos kullanıcının yaptığı dolar yatırımını sistemine alacak, bunu rezervlerine ekleyecek ve karşılığında kullanıcıya yatırımı değerinde BUSD coin sunacaktır.

BUSD coin hem alım satım yapanlar hem de sabit yatırım aracı arayanlar için son derece iyi bir kripto para birim tercihi olacaktır. Binance ve Paxos gibi güvenilir finansal tarafından geliştirilmiş olması, arkasında böyle finans devlerini bulundurması ve bir takım yasal düzenlemelere tabi olması BUSD coine duyulan kayda değer miktarda artırmaktadır. BUSD coin özellikle Binance Chain ya da Binance Smart Chain'in düzenli kullanıcıları için çok güçlü bir sabit coin tercihi olacaktır.

Piyasada Dolaşımda Olan Ne Kadar BUSD Coin Vardır?

Maksimum arzı 15.779.087.062 BUSD coine sınırlandırılmış olan BUSD'un dolaşımdaki arz miktarı 15.78B BUSD olarak belirlenmiştir. BUSD coin piyasa hacmi ise tam 47.954.098.410 Türk Lirası değerindedir. BUSD coin in toplam piyasa değeri 212.537.108.197 Türk Lirasıdır. Buna karşın BUSD coinin tamamen seyreltilmiş piyasa değeri ise tam 212.547.840.170 Türk Lirası değerinde bildirilmiştir. Şubat 2022 itibari ile BUSD coin adına piyasaların bildirmiş olduğu hali hazırda en son rakamlar bunlardır.

Kripto eğitim, danışmanlık ve analiz hizmetlerimiz hakkında bilgi mi istiyorsunuz?

SİZİ ARAYALIM