Wrapped Bitcoin | İşternet

Kripto eğitim, danışmanlık ve analiz hizmetlerimiz hakkında bilgi mi istiyorsunuz?

SİZİ ARAYALIM

WBTC

Wrapped Bitcoin (WBTC)

Wrapped Bitcoin (WBTC) kısacası bir temsil tokenidir. Nasıl mı?

Hatırlarsanız daha önceleri sizinle oldukça uzun ve detaylı “Bitcoin Nedir?” makalemizi paylaşmıştık. İşte orada uzun uzun aktarmaya çalıştığımız Bitcoin (BTC) sahiplerinin ve ellerinde tuttukları BTC’lerin, ETH blok zincirindeki faaliyetlere katılabilmesi için geliştirilmiş Wrapped Bitcoin (WBTC)’yi incelemeye çalışacağımız bu makalede: WBTC nedir, ne işe yarar, nasıl kullanılır gibi noktaları açmaya çalışacağız.

İçindekiler

 1. Wrapped Bitcoin (WBTC) Nedir?
 2. Wrapped Bitcoin (WBTC) Coin Nedir?
 3. Wrapped Bitcoin (WBTC) Amacı ve Whitepaper
 4. Wrapped Bitcoin (WBTC) Kurucusu Kim?
 5. Piyasada Kaç Wrapped Bitcoin (WBTC) Coin Var?
 6. Wrapped Bitcoin (WBTC) Nasıl Çalışır?
 7. Wrapped Bitcoin (WBTC) Neden Önemlidir?
 8. Wrapped Bitcoin (WBTC) Kullanım Alanları
 9. Wrapped Bitcoin (WBTC) Nasıl Saklanır?

 

Wrapped Bitcoin (WBTC) Nedir?

Wrapped Bitcoin (WBTC), ETH blockchain evreninde, Bitcoin'i (BTC) temsilen işlem gören bir Ethereum tokenıdır. Üzerine basarak söylemek isteriz ki Wrapped Bitcoin (WBTC) asla ama asla Bitcoin (BTC) değildir ve birbirleriyle karıştırılmamalıdır.

WBTC, Bitcoin'in değerini takip etmek adına dizayn edilmiş farklı bir ERC-20 tokenıdır. WBTC, Bitcoin yatırımcılarının Ethereum'da yer alan popüler merkeziyetsiz finans (“DeFi”) aplikasyonlarına katılmalarını teşvik amacıyla üretilmiştir.

WBTC ortakları vasıtasıyla; Belirli miktardaki Bitcoin’ler, aynı miktardaki Wrapped Bitcoin’ler (WBTC) ile karşılıklı olarak değiş tokuş edilebilir.

Wrapped Bitcoin (WBTC) Coin Nedir?

WBTC coin yukarıda da söz ettiğimiz gibi aslında bir tokendir. Bu token, Bitcoin'i bağımsız ve bir hayli yeni bir olgu kabul edebileceğimiz merkezi olmayan finans projelerini (DeFi) birleştiren bir unsurdur.

Bu sayede BTC’nin bir varlık olarak dijital değeri, merkezi olmayan finans uygulamalarına da taşınmış oluyor. Öyleyse dijital bir meta olan WBTC coinin, yine dijital bir alan olan DeFi platformlarında kullanımı BTC’yi daha yaygın hale getirmiştir.

Wrapped Bitcoin (WBTC) Amacı ve Whitepaper

WBTC bir ETH token’i olarak adından hareketle iki farklı dünya arasında köprü olma amacı taşımaktadır. Bu amaç doğrultusunda üretilen bu coin hakkında çeşitli bilgileri ve amaçlarını derlediğimiz sonraki başlığımıza gelin birlikte bakalım.

WBTC Whitepaper ve Bilgiler

 • WBTC asıl olarak ETH’ye daha çok likidite katmak adına 2019 yılının ilk ayında ortaya atılmıştır.
 • Ethereum üstünden dolaşıma girmiştir.
 • WBTC esasında BTC'yi temsilen ve fiyatı tıpatıp BTC’yle eşit olan bir token'dir.
 • WBTC ERC-20’ye dahil bir token olması nedeniyle BTC’den çok daha süratli biçimde transfer edilebilir. Lakin WBTC’nin esas avantajlı yönü, ETH dünyasında; Dapps, cüzdan ve akıllı sözleşmelere ulaşabiliyor olmasıdır.
 • En büyük dezavantajı da BTC ve ETH arenaları arasında, pek de kapatılması öngörülmeyen bir uçurumun olmasıdır.
 • Bahsi geçen iki alan da karşılıklı olarak doğrudan iletişim veya etkileşim içinde değildir.
 • Haliyle BTC’nin, WBTC olarak, Ethereum evrenine sadece programlama kodlarıyla değil, bir kişi ya da kurum vasıtasıyla aktarılması gerekir.

Wrapped Bitcoin (WBTC) Kurucusu Kim?

Wrapped Bitcoin’in (WBTC) kurucusu olarak burada birkaç kişi isminden bahsetmek ne kadar da kolay olurdu. Ancak ne yazık ki durum bundan çok daha karışık ve mesele Satoshi kadar şahsi değil.

WBTC kurucusu olarak üç farklı şirket anılmaktadır. Burada kısaca değinmek yerine zaten çoğu kripto yatırımcısının bildiği bu şirketlerin, bu makale özelinde kendilerine ait birer başlığı hakkettiğini düşünüyoruz.

1. BitGo

2013 senesinde, ABD’li bir girişimci ve bilgisayar mühendisi olan Mike Belshe önderliğinde kurulan BitGo, kurumsal bir dijital değer saklama ve finansal servisler şirketidir.

BitGo, WBTC’nin önde gelen geliştiricilerinden bir tanesi olmaya ek olarak Wrapped Bitcoin (WBTC) tokenlerini ve öteki benzeri tokenleri üretmek için gerekli olan asıl koruyucu görevindedir.

2. Ren

İkinci firmamız olan Ren ise RenBridge, RenVM gibi çözüm odaklı projeleri ile kripto para varlıklarının ve DeFi platformlarının blockchainler arası entegrasyonu ile uğraşan büyük bir şirkettir.

2017 senesinde Asya’nın bağrında gelen Taiyang Zhang ve Loong Wang isimleri tarafından kurulmuştur.

3. Kyber Network

Kyber Network WBTC’nin üçüncü kurucusudur.

Çeşitli kripto coin ve token birimlerinin, DeFi uygulamalarına entegrasyonunu sunan bir blokchain likidite protokolüdür.

2017 senesinde Loi Luu, Victor Tran ve Yaron Velner kişileri tarafından oluşturulmuştur ve merkezi Singapur’dadır. Kyber Network, WBTC sayısını, BTC rezervlerine denk oranda tutma için WBTC çıkaran veya yakan şirkettir.

Piyasada Kaç Wrapped Bitcoin (WBTC) Coin Var?

Sakın değerleri aynı diye WBTC arzını da BTC arzı kadar çok sanmayın. Çünkü çok büyük bir yanılgıya düşersiniz.

Neticede fiyatları aynı olan her üründen dünya üzerinde aynı sayıda bulunmasını beklemek pek de makul bir istek olmayacaktır.

Bu projenin arzı da söylediklerimizi destekler niteliktedir. Toplam arzı, maksimum arzı ve dolaşımdaki arzı denk ve eşit olarak girdisi çıktısı farkmeden toplamda 261,565 WBTC bulunmaktadır.

Wrapped Bitcoin (WBTC) Nasıl Çalışır?

Tabi ki de bir coin ve token arasında çalışma yöntemleri açısından büyük farklar olacaktır.

Bu doğrultuda bir coin olan BTC ile bir token olan WBTC’nin aynı ilkelerle çalışması da mümkün görünmemektedir. Bu nedenle WBTC nasıl çalışır sorusuna cevap olarak bu tokenin çalışma ilkelerini sizin için maddeledik:

 • Wrapped BTC üstünde WBCT DAO’nun yönetim otoritesini elinde tutan Merchant ve Custodian’lar sistemi yönetir.
 • Elinde BTC tutan ve WBTC’ye dönüştürmeyi arzuluyana kripto yatırımcıları Merchant’larla iletişime geçerler.
 • Merchant öncelikle yatırımcıların kimliğini doğrular ve işlemleri başlatır.
 • Custodian’lar ise yatırımcının elinden BTC’yi alarak ETH blok zinciri üzerinde WBTC üretimine geçerler.
 • WBTC üretildiğinde, BTC’ler bu Custodian’lar tarafından teminat yani bir nevi rehin olarak tutulur.
 • Yatırımcı WBTC’yi, BTC’ye dönüştürmek istediğinde de işlemler tam ters şekilde ilerler ve yatırımcının BTC’si yine ona iade edilir.

Wrapped Bitcoin (WBTC) Neden Önemlidir?

BTC ile başlayan dijital coin furyasının son ve en önemli ayaklarından olan ETH evreni, BTC teknolojisinin kullanımını kendi alanlarında mümkün kılmak için WBTC’yi kullanıma soktuğunda bütün BTC yatırımcıları için oldukça büyük bir geçiş alanı sağlamış oldu.

WBTC önemi de işte bu geçişgenliğin DeFi piyasalardaki işe yararlılığından kaynaklanmaktadır. Bu açıklama herkes için anlaşılır olmayabilir. O zaman biraz daha detaylandırabiliriz:

 • WBTC’nin DeFi aplikasyonları adına bir altyapı ve zemin olması önemlidir.
 • Bu öneme dair elimizdeki en iyi örnek TokenSets uygulamalarının, WBTC ve ETH arasında otomatik bir ticaret fırsatı veren ürünüdür.
 • Başlarda, Ethereum üzeriden ticareti mümkün kılan WBTC, BTC’nin oldukça geniş bir ekosistem ile etkileşime dalabilmesini sağladı.
 • Spesifik biçimde Ethereum ağında sanki Bitcoin ile işlem yapıyormuş gibi bir işleve büründü.
 • Bitcoin’in kullanımına olanak tanımasıyla birlikte Ethereum’un gelişmesine zemin hazırladı.
 • Özellikle işlem kapasitesinin (hacim) artmasıyla WBTC bazı başka alternatif borsalarda da listelenmiş durumda.

Wrapped Bitcoin (WBTC) Kullanım Alanları

Wrapped kelimesi Türkçe’ye sarılmış hatta dürüm edilmiş şeklinde çevrilebilir. Ancak kullanım alanları açısından gastronomik ilgi alanlarından çok daha farklı bir boyuttadır. Finansal bir öze sahip olan WBTC’nin kullanım alanları her zaman ama her zaman ETH ağı dahilinde olmak durumundadır.

 • WBTC, Bitcoin’in, ERC-20 akıllı sözleşmeleriyle uyumlu bir biçimde eşgüdümlü çalışması için kullanılır.
 • Bu durumda da Bitcoin aktarımlarının entegrasyonu vasıtasıyla akıllı sözleşmelerin inşa edilmesini kolay kılar ve bu süreç yatırımcıların BTC’lerinin kaybolmamasını sağlar.
 • Bu işlemler bir çoğumuz için karmaşık ve komplike gelebilir, çünkü bu süreçler için node’ların (düğüm) çalıştırılması gereklidir ve bunun için müthiş yüksek hesaplama gücü oldukça elzemdir.
 • WBTC ise partnerlerle birlikte birkaç farklı node’u (düğümü) çalıştırır ve yatırımcıların bu işlemsel süreci daha rahat gerçekleştirmesini mümkün kılar.

Wrapped Bitcoin (WBTC) Nasıl Saklanır?

Yukarıda döktüğümüz o kadar dile binaen rahatça söyleyebiliriz ki WBTC token satın almak özünde BTC satın almak ile aynı şeydir. Önemli ve gözden kaçırılmaması gereken tek fark ise WBTC coinlerinizi ETH zincir ağının sunduğu servisler kullanabilmeniz ve harcayabilmenizdir.

Wrapped Bitcoin (WBTC) anlık kapasite ve hacim sırası olarak sizin için listelediğimiz aşağıdaki borsaların hepsinden satın alınıp, satılabilir:

 • Binance
 • Uniswap (v2)
 • Coinbase
 • FTX
 • Huobi Global
 • KuCoin
 • Bitfinex

 

Kripto eğitim, danışmanlık ve analiz hizmetlerimiz hakkında bilgi mi istiyorsunuz?

SİZİ ARAYALIM