TerraUSD | İşternet

Kripto eğitim, danışmanlık ve analiz hizmetlerimiz hakkında bilgi mi istiyorsunuz?

SİZİ ARAYALIM

UST

TerraUSD (UST)

Gün geçmiyor ki yeni bir ABD doları dijital temsili daha ortaya çıkmasın.

Kripto para piyasalarının gerçek likitide transferleri için maruz kaldığı yeni dalganın adı “stabil coinler” diyebiliriz. İngilizcesi “stable coin” olan bu sanal para birimleri arasından tanınanların neredeyse hepsi kendisini “Benjamin Franklin” ile yani ABD dolarıyla denk tutmaya çalışıyor.

İşte bu makalede de nispeten yeni bir sabit coin (stabil) olan TerraUSD’yi (UST) mercek altına alacak ve tabiri caizse anatomik bir portre çizmeye çalışacağız.

İçindekiler

 1. TerraUSD (UST) Nedir?
 2. TerraUSD (UST) Coin Nedir?
 3. TerraUSD (UST) Amacı ve Whitepaper
 4. TerraUSD (UST) Kurucusu Kim?
 5. Piyasada Kaç TerraUSD (UST) Coin Var?
 6. TerraUSD (UST) Nasıl Çalışır?
 7. TerraUSD (UST) Neden Önemlidir?
 8. TerraUSD (UST) Kullanım Alanları
 9. TerraUSD (UST) Nasıl Saklanır?

 

TerraUSD (UST) Nedir?

TerraUSD (UST), Terraform Labs ve ortakları tarafından geliştirilen, kripto ile ilgili finansal işlemlerinin kalıcı ve paylaşılabilen kayıtlarını saklamaya yardımcı olan bir blockchain teknolojisi projesi olarak ortaya çıkmıştır.

Proje doğrultusunda, TerraUSD (UST) kripto para birimlerindeki akıl donduran oynaklığa karşı bir reçete işlevi görmektedir. Bu projenın kendi dahili tokeni ise UST kısaltmasıyla birçok borsada kendine yer bulabilmiştir.

TerraUSD (UST) Coin Nedir?

UST coin yine ETH üzerinde çalışan ve merkeziyetsiz bir kripto para birimidir.

UST coin kripto parası gibi stabil coinler, çeşitli algoritmalar doğrultusunda, diğer rezerv tokenlerinin aksine, nakit ve nakite eşdeğer likitideler vasıtasıyla ABD doları gibi daha geleneksel, fiat para birimlerine endekslenir.

UST token protokolü, algoritmik stabil coinler adına önde gelen merkeziyetsiz ve halka açık kaynaklı bir blockchain protokolü olarak dikkat çeker. Bu makalede işte bu protokolü temel alan UST tokene dair bilmeyi dilediğiniz her şeyi sizinle paylaşmaya çalışacağız.

TerraUSD (UST) Amacı ve Whitepaper

Kwon, temsil ettiği ve yöneticiliğini yaptığı, Terraform Labs’ın dijital para birimini kullanan kişi ve transferler üzerinden kar elde etmediğini ve bunun yerine projenin ekonomik olarak sürdürebilmesi işinin doğrudan dış finansmana bağlandığını belirtiyor.

Sözleşme izleme servisi sunan PitchBook’a göre, bu proje yatırımcılarından ve işlem ücretlerinden para kazanmanzken bile sponsorlar sayesinde oldukça önemli miktarda sermaye elde edebiliyor.

Örneğin; HashKey Digital Asset Group, Divergence Digital Currency Fund ve Huobi Capital gibi yatırımcı firmalar, bu projeye toplamda 57 milyon dolara yakın sponsorluk finansmanı sağlamış görünüyor. Peki bu kadar büyük meblağlar hangi teknik doküman ve amaç doğrultusunda sağlanıyor?

TerraUSD Whitepaper ve Bilgiler

 • Terraform Labs yöneticisi Kwon, “Luna, Terra ekosisteminin finansal büyümesinden direkt olarak faydalanıyor ve TerraUSD kripto parasının küçülmelerinden çile çekiyor” gibi bir açıklamada bulunmuştur.
 • Çünkü gelişmiş ölçeklenebilirlik sunan TerraUSD, üretilen stabil kriptoların, nominal fiyatına eşit bir değere sahip algoritmik bir stablecoin’dir.
 • Yani bir miktar TerraUSD üretmek için, aynı miktarda LUNA rezerv varlığı yakmanız gereklidir.
 • Ayrıca Terra coin ekosistemindeki diğer stabil kripto paralarla en düşük ücretler üzerinden kolayca takas edilebilir.
 • Sabit düzeyde faiz vererek yatırımcılarının pasif gelir elde etmesini amaçlamaktadır.
 • Serbest piyasa arbitraj teşvikleri ve merkeziyetsiz oracle anket oylamalarının bir sentezini ugyular.
 • Böylece herhangi bir itibari para biriminin değerine odaklı bir şekilde takip eden stabil dijital paralar üretir.

TerraUSD (UST) Kurucusu Kim?

Kuzey Kore’de halk kitlelerinin internete ulaşımı bile yasaklanmışken hemen aşağısında yer alan Güney Kore gün geçtikçe büyüyen bir teknoloji endüstrisine sahiptir. Sizinle paylaştığımız makaleler de coinler hakkında Singapur dışında en çok anılan ülkelerin başında gelir.

TerraUSD kurucuları da bu topraklardan çıkan Terraform Labs firmasının yöneticileridir. 2018 yılında bu şirketin temellerini atanlar ise Daniel Shin ve Kwon’dur. Shin hala CEO’luk görevindeyken, Kwon ise eski bir Microsoft çalışanı olarak yönetimde yer alır.

Şimdilerde Shin, Terralabs partneri olan Chai çevrimiçi ödeme servisine başkanlık yapmakta.

Kwon, bu doğrultuda çoğu Güney Koreli’inin, UST vasıtasıyla sinema bileti gibi ürünler için Chai hizmetini kullandığını belirtmiştir.

 

Piyasada Kaç TerraUSD (UST) Coin Var?

11 milyar 260 milyon civarı arzı olan TerraUSD (UST) tokenin, bütün arzı 2022 yılı itibariyle dolaşımdadır.

LUNA coin ekosistemi ile doğrudan bağlantılı olan UST tokenin maksimum arza ulaştığı belirtilse de bu konuda herhangi bir sınırlama bulunmamaktadır.

TerraUSD (UST) Nasıl Çalışır?

Stabil coin ve tokenlerın çalışma prensipleri birbirlerinden çok fazla farklılık içermemektedir. Haliye bu mekanizmaların çalışma ilkelerini aktarmak da anlamak da standart blockhain projelerine görece çok daha kolay olabilmektedir.

Bu doğrultuda TerraUSD’nin (UST) çalışması şu adımlarla betimlenebilir:

 • Yeni UST tokenlerin adına, diğer bir kripto coin ya da token bazında, rezerv değer olan Luna’nın belirli bir oranı “yakılır”.
 • TerraUST’ye gelen talep, para birimi kullanıcılarıyla birlikte artarsa, daha fazla Luna otomatik biçimde yakılacak ve bir kullanıcılar havuzuna yönlendirilir.
 • Bahsi geçen dengeleme faaliyetinin, bir seviyeye kadar fiyatı dengelemeye destek olması beklenmektedir.
 • Mesela bir kişi TerraUST aracılığıyla çikolata gibi bir ürün satın aldığında, bu alışveriş kredi kartı komisyonlarına eş değer bir masraf oluşturur.
 • Bu maliyet sonraları hisse senedi temettüsünü andırır biçimde LUNA coinlerine sahip yatırımcılara dağıtılır.

TerraUSD (UST) Neden Önemlidir?

Bütün stabil kripto coinlerin, oynaklığın üst düzeyde olduğu kripto piyasaları için sabitlik adına önemli katkıları vardır.

Güvenilir limanlar olarak paranızın dolar cinsinden değerini korumasını ve dolar dışında alım satımlar yapabilmenizi sağlayan bu coinlerden biri olan Terra’nı farklı önemli yanları da bulunur.

Gelişmiş Ölçeklenebilirlik

TerraUSD tokenin para politikasının hemen hemen sonsuz olarak ölçeklendiği ve böylece merkeziyetsiz finans borsa (DeFi) projelerinin tam kapasitesine erişmesine yardımcı olabilmesi onun önemini ortaya çıkarır.

 

Kolay Değişim

Bir diğer önemi ise bir cümleyle açıklanabilir sadeliltedir:

TerraUSD token ekosistemindeki stabil coinler total naik hacmini yani likiditeyi aralarında paylaşır, böylece TerraUSD'yi, örneğin TerraKRW ile en düşük ücretle takas edebilirsiniz.

 

Pasif Gelir Potansiyeli

Yatırımcılar Anchor protokolünün değişmeyen faiz vaadleriyle, UST coin aracılığıyla pasif gelir elde edebilirler. Anchor, UST staklerinde, %20 faiz öneren borç verme protokolüdür.

Ek ve sürdürülebilir olan bu kazanç, komisyonlar ve enflasyon sebebiyle istikrarını sürdüren Proof of Stake blockchainlerindeki ödüller vasıtasıyla görünür olur.

 

TerraUSD (UST) Kullanım Alanları

Bir dolara denk bir metayı, henüz gündelik alışverişlerde kullanamasanız bile, dijital evrende dolarmış gibi kullanabilirsiniz.

İşte size bazı örnekler:

 • Yatırımcılar, hepsi TerraUSD blockchain’inde olan Terra stabil coinlerini anında harcayabilir, kayıt altına alabilir, alışveriş edebilir veya değiştirebilir.
 • Luna, yatırımcılarına, yönetişim gücü ve ödüller kazanmak için kullanım hareket alanı sağlar.
 • Terra ekosistemi, süratle büyüyen bir merkeziyetsiz uygulamalar (DeFi) ağıdır, Terra için istikrarlı bir talep yaratır ve Luna’nın fiyatını arttırır.

TerraUSD (UST) Nasıl Saklanır?

Terra coinlerinizi, LUNA’nın geçerli olduğu her kripto piyasasında bulundurabilirsiniz.

Ayrıca Ledger gibi donanım cüzdanları veya TrusWallet gibi uygulamalar da Terra coin saklamak için ideal imkanlar sunmaktadır.

Unutmayın! Birkaç bin nakit ABD dolarını fiziken saklamak bile oldukça riskli bir eylemken milyonlarca Terra tokeni blockchain üzerinden gözlerden uzak tutabilirsiniz.

Kripto eğitim, danışmanlık ve analiz hizmetlerimiz hakkında bilgi mi istiyorsunuz?

SİZİ ARAYALIM