Uniswap | İşternet

Kripto eğitim, danışmanlık ve analiz hizmetlerimiz hakkında bilgi mi istiyorsunuz?

SİZİ ARAYALIM

UNI

Uniswap (UNI)

Unisawp (UNI), aslında bir zincir halindeki bilgisayar programlarından vücuda gelir. Tabi ki merkeziyetsiz bir blockchain teknolojisidir. Ethereum üzerinden token ve coin takaslarına olanak tanıyarak, kripto para yatırıcımları için hizmet sunar.

Bu doğrultuda, Uniswap (UNI) logosunun da tam ortasında yer alan tek boynuzlu dijital atların (unicorn’ların yani) yardımlarıyla işleyen bir sistemdir.

Gelin Uniswap’a dair bilinen bilinmeyen bütün detayları aktarmaya çalışacağımız makalemize birlikte göz atalım. Okumanız bittiğinde belki siz de bir kolej adını andıran ismiyle, bu tek boynuzlu ata binmeyi isteyebilirsiniz.

 

İçindekiler

 

 1. Uniswap (UNI) Nedir?
 2. Uniswap (UNI) Coin Nedir?
 3. Uniswap (UNI) Amacı ve Whitepaper
 4. Uniswap (UNI) Kurucusu Kim?
 5. Uniswap (UNI) Piyasada Kaç Coin Var?
 6. Uniswap (UNI) Nasıl Çalışır?
 7. Uniswap (UNI) Neden Önemlidir?
 8. Uniswap (UNI) Kullanım Alanları
 9. Uniswap (UNI) Nasıl Saklanır?

 

Uniswap (UNI) Nedir?

Uniswap (UNI) sayesinde her türlü kripto ticareti yapan yatırımcılar, portföylerini hiçbir yere emanet etmek gereği olmadan, Ethereum token vasıtasıyla Uniswap üzerinden alım satım yapabilir.

Ek olarak isteyen her kişi kripto paralarını likidite havuzları ismindeki özel rezerv kaynaklarına borç olarak verebilir. Bu rezervler üzerinden kredi verilebilecek kripto paralar, sunmanın karşılığı ise hatırı sayılır biçimde komisyonlar kazanmaktır.

UNI Coin Nedir?

UNI coin aslında bir borsa tokeni’dir. Uniswap piyasalarında işlem yapanların küçük bakiyelerini UNI token e dönüştürmesi, likitte duran gözden kaçmış paraları bir kumbara misali değerlendirmeye yarar.

UNI coin simgesi bir varlık yönetim platformu olan Uniswap mekanizmasının temel para birimi olarak, oldukça geniş bir küresel kullanıcı kitlesine sahiptir.

Kripto yatırımcılarını güvende tutmak için üretilmiş bir kripto para birimi olan UNI coin, blok zinciri teknolojisi olan “UNI Servet Yönetimi Ekosistemi” ile kendi ekonomik sistemini kurmuş temel para birimidir.

Uniswap (UNI) Amacı ve Whitepaper

Çoğu blockchain projesinin ortaya çıktığı ilk teknik doküman olan whitepaper’a uzun süre boyunca bağlı kalmadığı bilinir. Bu doğrultuda bazı projeler whitepaper’larının ikinci ve üçüncü versiyonlarını da yayınlarlar. Tabi yeni bir teknik doküman yayınlamak, o projenin güncellendiğini ve geliştirdiğini bildirmek demektir.

Peki Uniswap bu gelişim dalgası karşısında sabit durur mu? Tabi ki hayır.

UNI projesi çok yakın bir geçmişte dördüncü teknik dokumünanını “Whitepaper Ver.4.0” başlığı ile kullanıcıların nazarına sunmuştur.

Bilgiler ve Whitepaper

 • Her whitepaper yeni bir versiyon getirmese de belirli bir ilerleme hedefler.
 • Bu hedeflerden ilki sonucu ortaya çıkan Uniswap v2 en fazla kullanıcı kitlesine sahip versiyonudur.
 • Fakat durmadan yorulmadan yeni güncellemeler gelmektedir.
 • Artık Uniswap v3 hizmete sunulmuş ve kullanım amaçları doğrultusunda güncellenmiştir.
 • Uniswap v3, sayesinde likidite arzı sunanlar, sundukları likidite varlıklarının ücret aralıklarını kendileri seçebilmektedir.
 • Bunun sayesinde likiditenin, al-sat işlemlerinin, en çoğunluklu kısmının yaşandığı fiyat aralığında yoğunlaşması demektir.
 • Uniswap v3 bir bağlamda piyasa yapıcıların şahsi belirledikleri ücret yelpazesinde, likide arzına karar kılabildiği, Ethereum üstünde blockchain üstü emir kaydı işleyebilmenin iptidai bir yöntemidir.

Uniswap (UNI) Kurucusu Kim?

2020 senesi içinde, bir günlük işlem hacminde 426.000.000 ABD doları sınırını geçerek, küresel çapta en büyük kripto para borsası olan Coinbase’e nal toplatan Uniswap, artık dünyanın bir numarasıdır.

Bu devasa sistemin kurucu ismi ise Hayden Adams’dır. Hayden Adams kendisine Vital Buterik gibi çok önemli isimlerin ilham verdiğini açıklamıştır. Mühendis kökenli bu önemli isim, kriptonun ağır abileri arasına girmeden önce uluslararası şirketlerde çeşitli görevlerde bulunmuştur.

Piyasada Kaç Uniswap (UNI) Coin Var?

Başlangıç aşamasında 1 milyar UNI token çıkarılmıştır. Bu tokenların %60'ı mevcut Uniswap topluluk üyelerine dağıtılmıştır, kalan %40 ise dört yıl içinde ekip üyeleri, yatırımcılar ve danışmanlara dağıtılacaktır.

Topluluk dağıtımının bir kısmı likidite madenciliği aracılığıyla yapılmaktadır. Bunun sonucunda UNI tokenlar aşağıdaki Uniswap havuzlarına likidite sağlayan kişilere dağıtılacaktır:

 • ETH/USDT
 • ETH/USDC
 • ETH/DAI
 • ETH/WBTC

 

Peki, Uniswap’ın bu geniş toplululuğunun üyeleri kimlerden oluşur? Cevap basıt: kısaca, Uniswap kontratları üzerinden etkileşimde bulunan bütün Ethereum adreslerinden.

Uniswap (UNI) Nasıl Çalışır?

UNI, Uniswap protokolünün elinde belirli miktar UNI bulunduran kripto yatırıcımlarını yönetişim hakları sağlamaktadır.

Haliyle UNI token bulunduranlar, protokol üstünde yapılacak geliştirmeler gündeme geldiğinde, oy ile sonucu etkiyelebilir.

Protokol hiç beklenmeyecek bir şekilde kamu yararına çalışır bir prensip doğrultusunda varlığını sürdürmektedir. Bunu maddeler halinde açmak meseleyi daha anlaşılır kılacaktır:

 • En temelde platformumuz Uniswap asla bir kazanca sahip değildir.
 • UNI projesi, bir tür kripto hedge fonu sayılan Paradigm tarafından doğrudan destek alan merkeziyetsiz bir protokoldür.
 • Bütün komisyonlar, işlem ücretleri hakeden likidite arzı sunanlara ödenir.
 • Ekip veya kuruculardan hiç kimse protokol vasıtasıyla yapılan işlemlerden bir ücret, komisyon veya pay almaz.
 • Günümüzde likidite arzı sunanlara verilen işlem ücreti, her işlem için %0,3'tür.

Uniswap (UNI) Neden Önemlidir?

İtibari (Fiat) paralarla iş yapan banka ve hükümetler, bu dijital kripto evrenini anlayarak entegre olmak yerine bir tehdit olarak algılamaktadır.

Kurucu Hayden Adams’ın başına gelenler de bu şekilde yoruma gayet açıktır. Dünyanın en büyük bankacılık şirketlerinden JP Morgan bir anda Adams’ın banka hesaplarını kapattığını duyurmuştur.

Banka’nın bir açıklama yapması Adams’ı daha da sinirlendirmiştir. 24 Ocak 2022 günü yaşanan bu gelişme daha birkaç hafta önceye dayandığı için henüz hala gizemini korusa da bu durum bize Uniswap’ın önemini gösterir.

Öte yandan önemini arttıran diğer özelliklerini ise başlıklar altında inceleyebiliriz.

 

1. Yeni Katman

 • Ethereum temelli işlem komisyon fiyatları son dönemde müthiş bir artış göstermiştir. Bu durum da ufak yatırımcıların çoğu adına Uniswap'ı ekonomik açıdan kullanışsız kılmıştır.
 • Bu doğrultuda Uniswap, Optimistic rollup isminde yeni bir katman ortaya çıkararak (katman 2) bu engeli aşmaya çalışmıştır.
 • Ölçeklendirme üzerinden bir çözüm olarak kullanıma sunulacak.
 • Böylece hem Ethereum ağının güvenliğinden yararlamabilirken hem de akıllı kontratları ölçeklendirmenin araçsal ve efektif bir alternatifi olacak.
 • Yöntemin devreye sokulmasından itibaren, işlem hacminin çok yükselmesi ve kripto yatırımcılarının, çok daha alt seviyede fiyatlandırmalarla işlem yapabilecek olmaları bekleniyor.

 

2. İnovasyon

Uniswap kendi içinde herhangi bir emir defteri bulundurmamasıyla, kripto borsalar başta olmak üzere sanal borsaların geleneksel yapısına resmen meydan okumuştur. Prensipli tasarımı Sabit Ürün Piyasa Yapıcı (Constant Product Market Maker) ismiyle anılmaktadır. Bu tasarım ise oldukça önemli bir modellemenin çıktısıdır: Otomatik Piyasa Yapıcı (Automated Market Maker - AMM)

Amm’ler doğrudan, yatırımcıların işlem yapabileceği likidite havuzlarını (rezervleri) elinde tutan bir tür akıllı kontratlardır. Bu inovasyon bilr UNI önemini oldukça arttırmaktadır.

3. Kamu Yararı

Bu projenin nasıl ve neden kamu yararına çalıştığından bahsetmiştik. Böyle bir girişim kamu için önemlidir.

Ancak daha da önemli olmasının sebebi gün geçtikçe oturtulmaya çalışılan dijital borsa mimarisine karşı devrimci bir yönünün olmasıdır. Kim artık küçük yatırıcımlar için böyle hizmet ve fırsatlar sunabiliyor? Bu soruya verilecek her cevap UNI önemini arttırır.

Unisawap (UNI) Kullanım Alanları

Uniswap’ın kullanım alanları yukarıda da defalarca bahsi geçen kamu yararından başka bir şeye hizmet etmemektedir.

Haliyle yatırımcılara, hiçbir kazanç sağlamadan komisyon ücreti ödeyen bir platformun başka bir kullanım alanına ihtiyaç duymaması daha anlaşılır olacaktır.

Sürekli güncellenen yapısıyla dünyanın en büyük DeFi kripto borsası olmak kolay değildir. Bu nedenle Unicorn’ların başlarını kaşıyacak vakti yokken, en büyük olmayı sürdürebilmek bile başlı başın önemli bir iştir.

Uniswap (UNI) Nasıl Saklanır?

Uniswap (UNI) coinlerinizi saklamak görece diğer coinlere göre hem avantajlara hem de dezavantajlara sahiptir. Hali hazırda bir takas platform projesi olduğu için Uniswap Borsa’sının coinleri daha çok kendi ekosistemi ve evreni sınırları içinde işlevseldir.

Ama zaten piyasadaki UNI sahiplerinin neredeyse hepsinin Uniswap kaydının olduğu göz önüne alındırdığında, bu finansal teknolojinin bizzat kendisi coinlerinizi tutabileceğiniz bir cüzdan sunarak işinizi kolaylaştırır.

Öte yandan Binance gibi borsalar da UNI token bulundurma hizmeti sunmaktadır.

 

Kripto eğitim, danışmanlık ve analiz hizmetlerimiz hakkında bilgi mi istiyorsunuz?

SİZİ ARAYALIM