Algorand | İşternet

Kripto eğitim, danışmanlık ve analiz hizmetlerimiz hakkında bilgi mi istiyorsunuz?

SİZİ ARAYALIM

ALGO

Algorand (ALGO)

Algorand, geleneksel finans ve blok zincir teknolojisi arasındaki boşluğu kapatmak ve finansın geleceğini kolaylaştırmak için tasarlanmıştır. Ölçeklenebilirlik, ademi merkeziyetçilik ve hıza odaklanan yeni nesil finansal protokoller ve ürünler yaratıyor. Algorand, diğer rakip blok zincirlerinin karşılaştığı sorunları çözüyor. Öyleyse, ayrıntılara dalalım.

ALGO, 2019 Haziran ayında piyasaya sürülmüş ve saniyede 1000 işlem yapabilme kapasitesine sahip ALgorand blok zincir ağının kripto parasıdır. Algorand nedir? ALGO coin nedir ve ALGO nasıl satın alınır rehberini tüm detaylarıyla derledik. Bunların yanında ALGO coin geleceğini ve yorumlarımızı sizlere aktardık.

Algorand Nedir?

Algorand, akıllı kontrat özelliğine sahip Merkeziyetsiz, güvenli ve ölçeklenebilir bir kripto para projesi ve blok zincir ağıdır. Algorand, herkesin üzerine inşa edip ekliyebiliceği açık kaynak kodlu bir blok zincir ağıdır. Algorand, neredeyse anında netliğe ulaşmaya, hızlı işlemlerle güçlü bir şekilde odaklanan ödeme odaklı bir ağ olacak şekilde tasarlanmıştır. Böylece saiyede 1000'den fazla işlem kapasitesine sahip ve bu işlemleri beş saniyeden kısa bir sürede işlem kesinliğini sağlayabilecek bir Merkeziyetsiz blok zincir yapısına sahiptir.

Algorand Whitepaper: Algorand Projesinin Amacı

ALgorand projesinin en önemli amaçları, blok zincir ağlarındaki önemli problemlerden olan ölçeklenebilirlik, güvenlik ve merkeziyetsizlik gibi sıkıntıları halletmektir. Algorand projesinin amacı, sahip olduğu blok zincir yapısıyla yüksek işlem hızı ve düşük işlem ücretleri ile rakiplerinden ayrılmaktadır. Algorand sisteminde hesaplar arası transfler 4 saniyede kısa sürede gerçekleşirken Ethereum ‘da var olan yüksek miktardaki işlem ücretleri nedeniyle düşük miktara sahip olan işlemler günlerce onay beklemektedir. Algorand geliştirilmiş işlem süresinin yanında düşük işlem ücretleri ile merkezi olmayan piyasalara alternatif olmaktadır.  Bunun yanında Algorand sisteminde 0,0001 USD gibi düşük mikro işlemler yapılabilmesi de merkeziyetsiz borsalara alternatif olmuştur. Algorand konsensüs mekanizması, merkeziyetsiz bir blok zincir ağının güvenliğini, performansını ve açıklığını yani şeffaflığını göstermektedir. Algorand Whitepaper'ı için https://www.allcryptowhitepapers.com/algorand-whitepaper/ adresini inceleyebilirsiniz. Ayrıca Algorand projesi ile ilgili daha detaylı bilgi almak için https://www.algorand.com  adresini ziyaret ediniz.

ALGO Coin Nedir?

Algorand Coin, Algorand blok zincirinin kripto para birimidir. ALGO olarak borsalarda yer almaktadır. Yeni bir sanal ekonomi türü olarak bilinen ALGO, gerçek bir dijital para olarak herkes için eşzamanlı çalışma hizmeti sunmaktadır. ALGO şu anda FIAT para birimi olarak bilinse de kâğıt para gibi aynı temel işlevleri kullanıcılara sunmaktadır. ALGO bir dijital para olmasından dolayı kâğıt paranın ortaya çıkardığı zorlukların olmadığı bir sistemde kullanıcılara aynı anda çalışma hizmeti sağlamaktadır. ALGO ile perakende veya e-ticaret yoluyla ürün ya da hizmet alım satım işlemi yapılabilmektedir. Buradaki asıl önemli olan vurgu, ALGO ile banka veya kredi kartlarının aksine anında yani çok daha hızlı bir şekilde işlem yapılabilmektedir.

Algorand kendine has protokol yapısından dolayı, doğrulayıcılara üretilen bloklar için verilen ödüller, sadece blok üreticilerine değil, tüm ALGO token sahiplerine verilmektededir.  Yani Şubat 2021 tarihi itibariyle tüm ALGO sahiplerinin yaklaşık yıllık %7,5 verim (Annual Percentage Yield) elde edebiliceği anlamına gelmektedir. Bu ödül dağıtımı on dakikada bir meydana gelir ve insanları Algorand stake sistemine katılmaya teşvik ederek merkezisizleşme sürecisini hızlandırmayı hedeflemektedir.

Dolaşımda Ne Kadar Algorand Var?

Algorand blok zincir ağındaki genesis blokuna göre, ilk aşamada 10 milyar ALGO üretildi. Sabit ve değişmeyecek olan 10 milyar ALGO dağıtımı 2024 yılında sonlanacağı planlanmış olsa bu durumda farklılık olabilir ve 2030 yılında sonra ermesi hesaplamalar dahilindedir.

Algorand Kim Tarafından Ne Zaman Kuruldu?

ALgorand, Nisan 2019 yılında Massachusetts Teknoloji Enstitüsü bünyesinde çalışan MIT profesörü ve bilgisayar bilimcisi olan Silvio Micali tarafından kurulmuştur. Kripto para, güvenli iki taraflı hesaplama, elektronik para ve blockchain protokolleri teorisi ile 2012 yılında Turing Ödülü kazanmıştır. Bu başarı ile dünyada en çok tanınan kripto para geliştiricilerinden biri olarak bilinmektedir.

Algorand’ın Artıları: Algorandın Diğer Coinlerden Farkı Nedir?

ALGO ile işlem yapıldığı zaman, ALGO alıcının cüzdanından çıkar ve neredeyse hiçbir ücrete tabi tutulmadan satıcının cüzdana gönderilir. İşlemin anında gerçekleşmesi ve çok cüzzi bir ücret ödenmesi bu noktada önem kazanmaktadır. Satın alma işlemlerinde kredi kartı kullanımı gerçekleşirse, alış fiyatına ek olarak %3 ile %7 arasında işlem ücreti çıkmaktadır. Bu fiyat çoğunlukla satıcıdan alınmakta ve satıcı bu farkı ürünün fiyatının üstüne eklemektedir.

 

ALGO kullanımı alışverişlerde hem satıcıları hem de alıcıları alışveriş esnasında ortaya çıkan ekstra ücretlerden tasarruf etmelerine yardımcı olmaktadır. Doğal olarak ALGO kullanıcıları daha karlı alışverişler gerçekleştirmiş olacaklar ve daha fazla ticaret hacmine sahip olabilecekler. ALGO sayesinde gerçekleşmesi zaman alan bir işlem olan para transferi yerine 4,5 saniye gibi çok kısa bir sürede bu transfer işlemi gerçekleşebilmektedir. Bundan dolayı ALGO kullanıcın cüzdanında anında kullanıma hazır hale gelmektedir. Gerçekleşen ALGO transferleri, Algorand blockchain üzerinde kaydedilmekte ve bu durumda transferlerde gerçekleşen doğrulama işlemini kolaylaştırmaktadır. Bunun yanında ALGO, birden fazla kişiye aynı anda para transferi işlemine yeni olanaklar sağlamaktadır ve 4,5 saniyeden daha az bir sürede birçok kişiye dağıtılabilmektedir.

ALGO kripto parasının en önemli avantajlarından bir başkası da çok küçük dijital para miktarlarına bölünebilmesidir. 0,0001 ALGO gibi kripto para miktarlarına bölünebilir. Bu şekil ufak kripto para miktarları, büyük kripto para miktarları gibi aynı şekil transfer edilebilmektedir. ALGO coin bu yapısıyla mikro ödemeler yapma imkânı sunmaktadır. Micro ödemeler, hayal etmesi çok zor olan hizmetler yaratması ve bu yeni alanlanlardan para kazanma fırsatı sunmaktadır.  Bu durumda tüm kripto para birimlerinin, birbirlerinden farklı işlevlerinin olduğunu anlamak önemlidir. ALGO coin ya da tüm kripto para birimleri, üzerine inşa edildiği blok zincirinin özelliklerinden faydalanmaktadır.

ALGO, ALgorand blok zincirinin benzersiz özelliklerinden faydalanması, ALGO'nun kripto paralar arasında güçlü ve güvenilir kripto para şeklinde anılmasını sağladı. ALGO denince akla gelen en önemli beş özellik:

 

 • Hız: ALGO kullanmak, kripto para gönderimlerinin çok hızlı bir şekilde gerçekleşmesini yani 4,5 saniyeden daha kısa bir sürede herkesin cüzdanına gönderim yapılabilmesini sağlar. Bu sayede ödemenin gerçekleşip gerçekleşmediğini merak etmeden, dakikalar veya saatler geçmeden, tekrar tekrar kontrol yapılmasına gerek kalmadan işlem anında gerçekleşmektedir.
 • Boyut: Algorand blok zinciri milyonlarca kişinin kullanması amacıyla oluşturulmuştur. Algorand blok zincirinde kullanıcı miktarının önemli olmaması, gerçekleşecek her transferin 4,5 saniyenin altında herhangi bir yavaşlama ve teknik sıkıntının yaşanmayacağı anlamına gelir.
 • Güvenilirlik: ALgorand blok zinciri kurulurken çatalanma olmayacağı garanti edilerek inşa edilmiştir. Çatallanma nedir diye soracak olursak; kripto paraların kendi blok zinciri ağlarından farklı kopyalar halinde bölünmesidir. Çatallanma yani Fork, blockchain ağının birden fazla zincire bölünmesi durumda ortaya çıkması muhtemel olan bir sorundur. Çatallanma olayını bütünüyle bir ayrılık olarak düşünmemek gerekir, bu olay zincirlerin bölünüp aynı veri tabanından kopyalanıp yeni blok zincir ağlarının oluşması durumudur. Çatallanma mevcut olduğunda ödemenin gerçekleşmesi ile ilgili problemler meydana gelebilmektedir. Algorand ile çatallanma gibi ödeme işlemini sıkıntıya sokucak problemler meydana gelmez. Yani ALGO kullanı mı kullanıcıya güvenli bir ortam sağlar.
 • Şeffaf: 19 Haziran 2019'da gerçekleşmiş olan Algorand blok zincir lansmanında toplam 10 bin ALGO oluşturulmuştur.  Herkese açık yani şeffaf olan Algorand Blok Zinciri, bu özelliği sayesinde kullanımda kaç tane ALGO'nun olduğu görmek mümkündür.
 • Güvenli: Birçok yönden şeffaf olan Algorand blok zinciri bu şeffaflığın yanında, ALGO ödemelerinde kırılmaz dijital kodları yani en gelişmiş şifrelemeyi kullanarak bütün özel ve kişisel bilgilerin gizli kalmasını sağlamaktadır.

ALGO kullanımda var olan en hızlı ve güvenilir kripto para birimlerindendir. ALGO, sınırsız ekonomi vizyonu gerçekliğe dönüşütükden sonra piyasadaki en önemli ve kritik kripto para birimlerinden olacaktır. ALGO yüksek preformans sunan bir kripto para birimi olarak inşa edilmiştir.

ALgorand işlem gerçekleşme süresini kısaltmak ve kesinliği yakalamak için iki katmanlı bir mimariden ve Proof of Stake mekanizmasından faydalanan şeffaf, açık kaynaklı ve merkeziyetsiz bir blok zincir ağı olarak tanınmaktadır. Bütün ALGO token sahipleri, Algorand blok zincirinin ödüllerinden faydalanır. Yani bu ödüllerden sadece blok üreticileri değil ALGO sahipleride ödül kazanma fırsatına sahiptirler.

UYARI: Her kripto para var olan volatilite riski ALGO için de geçerlidir.  Bu da ani fiyat dalgalanmalarına sebep olabilir.

Algorand Nasıl Korunmaktadır? Algorand Güvenlik Sistemi Nasıl Çalışır?

Algorand blockchain ağı şeffaflığıyla öne çıkmış olsa da bu şeffaflığın kalıcı olması ve korunması için kullanıcılara ait bütün bilgilerin bu şekilde kalabilmesi için kırılmaz dijital kodları yani var olan en gelişmiş şifrelemeyi kullanmaktadır. Algorand blok zincir ağının kullandığı kırılmaz dijital kod şifrelemesi Algorandın var olan en güvenli kripto paralar arasına yer almasını sağlamıştır. Pure Proof Of Stake Algoritması ile Algorand var olan en güvenli ağlardan biridir.

Algorand Cüzdanı

Algorand Cüzdanlarısahip olduğunuz ALGO bakiyeniz üzerinden işlem gerçekleştirebilmenizi sağlayan yazılımlardır.

Algorand cüzdanı ya da ALGO cüzdanı, sahip olduğunuz ALGO miktarını depolama mantığında çalışmaz. Sahip olduğunuz Algorand değerleri üzerinden işlem yapabilmeniz için gerekli özel ve genel anahatarların içinde bulunduğu yazılımdır. ALGO cüzdanları, Algorand bakiyenizi görüntüleyebilceğiniz ve bu ALGO bakiyelerinizi blok zincir sistemi üzerinden diğer Algorand cüzdanlarınız arasında transfer işlemlerinizi yapabilmenizi sağlamaktadır. Var olan bütün Algorand cüzdanlarının birer adresi bulunmaktadır.  Bu adres kod 26-35 karakterlik rakam ve harflerden oluşmaktadır. Algorand Cüzdanı, şeffaf ve diğer kullanıcılar tarafından izlenebilen ve ALGO gönderme işlemini gerçekleştiren Genel Anahtar(Public Key) adresleridir. Var olan ALGO cüzdanından başka bir Algorand cüzdanına ALGO transfer işlemi için, cüzdanınızın sahip olduğu Özel Anahtar (private key) kodunu kullanmak gerekmektedir. Algorand cüzdanları ile Algorand sisteminin altyapısını oluşturan Algorand Blockchain ağına dahil olabilirsiniz.

Algorand cüzdanı ile, hesabınızdaki ALGO miktarını geleneksel para birimlerine dönüştüremezsiniz. ALGO bakiyenizi reel paralara dönüştürme işlemi için kripto para borsalarına ihtiyacınız olacaktır.

Algorand (ALGO) cüzdanları 3 farklı şekilde bulunmaktadır.

Masaüstü Algorand (ALGO) Cüzdanları

Bilgisayarlar üzerinde indirip kullanabileceğiniz cüzdanlardır. Algorand (ALGO) cüzdanınıza ait genes ve özel anahtarlarınız bilgisayarınızın hafızasına kayıtlıdır. İnternete bağlı bir Algorand (ALGO) cüzdanı olduğu için, internet üzerinden gelebilecek tehlikelere açıktır. Atif Algorand (ALGO) transferi yapacak ve küçük miktar bulunduracak kullanıcılar için ideal bir cüzdandır.

Paper (Kağıt) Algorand Cüzdanları

Paper (kağıt cüzdan) cüzdanlar Genel Anahtar (public key) ve Özel Anahtar (private key) kodlarının yazılı olduğu cüzdan türüdür. Kağıt ALGO cüzdanlarında bu keyler QR kod şeklinde bulunmaktadır. İnternet bağlantısı olmayan bir Algorand (ALGO) cüzdanı olduğu için internet üzerinden gelebilecek saldırılara karşı en güvenli cüzdandır. Paper Algorand Cüzdanları yani Kağıt Algorand Cüzdanları fiziksel bir cüzdan olması ve bilgilerinizin cüzdan üzerinde yazılı olması sebebi ile , ALGO cüzdanı kaybolması halinde bütün ALGO bakiyenizi kaybetmenize nedenc olabilir.

Web (Online) Algorand Cüzdanları

Web ALGO Cüzdanları kripto para değişim borsalarında sahip olabileceğiniz Algorand (ALGO) cüzdanlarıdır. Online Algorand Cüzdanlarına internetin olduğu her yerden ulaşabilirsiniz. Bu durum da günümüz teknolojisinin geldiği noktada büyük bir kolaylık sağlıyor. Bu Algorand cüzdanınız ile, başka Algorand cüzdanlarından kendi Algorand ALGO cüzdanınıza ALGO yatırabilir veya başka Algorand cüzdanlarına gönderebilirsiniz.

Algorand (ALGO) Nasıl Alınır?

Algo'nun listelendiği kripto para borsaları üzerinden ALGO satın alma işlemini kolaylıkla yapabilirsiniz. 

Algorand (ALGO) sahibi olmak için yapılabilecek tek bir yol var: kripto para borsaları üzerinden gerçek para ile satın almak. Algorand mikro parçalara bölünebildiğinden, 1 ALGO almak yerine işlem tutarı 1TL'den büyük olması şartı ile daha küçük miktarlarda ALGO satın alma işlemi gerçekleştirilebilir. ALGO alım ve satım işlemlerini gerçekleştirebilmek için sanal bir ALGO cüzdanına ihtiyaç vardır.

Algorand Nasıl Kullanılır?

ALgorand blok zincir ağında işlem yapabilmek için sanal cüzdan oluşturmak gerekmektedir. Bu sanal cüzdan adresleri sayesinde kripto para transferi ve alışverisi yapabilirsiniz.  ALgorand transfer işlemi yaparken asimetrik şifreleme ile imzalanarak gösterilir. Yeni işlemlerin her biri duyurularak blokchain zincirine dahil olurlar. Bu yöntemle aynı Algorand'ın tekrar tekrar kullanılması engelenmiş olur.

Algorand Nasıl Nakde Çevrilir?

Kripto paraları nakde çevirmek için kripto para borsaları üzerinden transfer işlemi yapılması gerekmektedir. Aynı şekilde Algorandı da nakde çevirmek için kripto para borsaları üzerinden satış yapılarak geleneksel para tutarı EFT veya havale ile transfer edilmesi gerekmektedir.

Algorand Nasıl Gönderilir?

Kripto para borsaları üzerinden ALGO gönderme işlemini kolaylıkla yapabilirsiniz. 

ALGO gönderme işlemi yapmak istiyorsanız öncelikle kripto para borsalarına kaydolmanız gerekmektedir. Hesabınız da bulunan ALGO miktarını başka bir Algorand cüzdanına gönderme işlemini Binance, OKEx gibi borsalar üzerinden gerçekleştirebilirsiniz.

3 Adımda ALGO gönderme işlemi yapmak için izlemeniz gereken önergeler:

Yeni Bir ALGO Hesabı Oluşturun.

Algo gönderme işlemi için ilk olarak kullanmak istediğiniz kripto para borsasını belirleyiniz. Belirlediğiniz bu borsada ALGO alım satım işleminin yapılabiliyor olması gerekmektedir. Hesap işlemlerini ve ek güvenlik doğrulamanızı yaptıktan sonra diğer          adıma geçebilirsiniz.

ALGO satın alma veya ALGO yatırma, ALGO gönderme

ALGO cüzdanınıza girerek Para yatırabilir, hali hazırda ALGO ‘ya sahip değilseniz var olan kripto para borsalarından kolayca ALGO alabilirsiniz. ALGO alma işlemini tamamladıktan sonra göndermek istediğimiz ALGO adresini seçiyoruz ve ALGO gönderme işlemini onaylıyoruz.

ALGO Gönderim İşlemini Onaylama

ALGO gönderme işlemi için gerekli fonksiyonları tamamladıktan sonra teyit etme ve güvenlik amacıyla kayıtlı e-mail adresinize bir e-mail onaylaması gönderilicektir. Email'de yaptıgınız gönderim işlemi için hangi ALGO adresine ne kadar ALGO göndereceğinizi görüntülüleyebiliceksiniz ve onay verdiğinizde işleminiz gerçekleşmiş olacak.

Algorand Geleceği (Yol Haritası)

Algorand yenilikçi ve güncel teknolojisiyle sadeliği birleştirerek kripto piyasasının önemli blockchain ağlarından biri olmayı hedeflemektedir.

Algorand kurucu güncellemesiyle iyileştirilen önemli kilit öğreler Algorand Blockchain performansı ve ölçeklenebilirliktir.

Algorand özelliklerinde meydana gelen önemli iyileştirmelere göz atalım.

 • Blok tamamlama süresi 4,5 saniyeden 2,5 saniyeye düşürüldü.
 • Kesinleşmiş TPS'nin (saniyedeki işlem sayısı) 1.000'den 46.000'e büyümesi.
 • 0,5 saniyelik aynı Blok Teklif süresi ile zincirdeki işlem sayısını 5.000'den 25.000'e çıkması

Algorand üzerinde geliştirilen DeFi platformu Yieldly'nin güncellenmiş 2021/22 yol haritasına göre, ALGO ile bağlantılı dört iyileştirme var:

 • Diğer projeler (ASA, ERC-20 vb.) için dinamik staking havuzları ve dünyada bir ilk olan köprü çözümleri (ASA-ERC20).
 • ALGO satın almanın getiri platformunda uygulanması.
 • Algorand'da standartlaştırılmış NFT'lerin entegrasyonu.
 • YLDY – ALGO Takas. Bu ürün, Algorand'da tam teşekküllü merkeziyetsiz sistemin yolunu açacak.

Algorand Vakfı tarafından önerilen 2030 ve ötesine kadar uzun vadeli modele göre Algorand, yeni bir topluluk ödül sistemi başlatacak.

Algorand ekosisteminin yönetiminde yer alan ve Algo'larını potansiyel olarak uzun bir süre (başlangıçta bir yıl) kilitleyerek taahhütlerini kanıtlayan mevcut ve gelecekteki katılımcılara fayda sağlar. Katılımcılar, çalışmaları için değiştirecekleri mevcut ağ ödüllerinden daha yüksek ödüllendirilecektir.

Yeni olan bu ödül sistemi, daha önce tahsis edilmemiş fonların 10B Algo içinden tahsis edilmesiyle finanse edilecek ve yeni, tamamen merkezi olmayan bir karar verme süreci kullanılarak dağıtılacaktır:

 • Topluluk ödülleri: 2.5 milyar jeton başlangıçta kilitlenecek ve enflasyonu kontrol etmek ve zaman içinde kıtlığı sağlamak için optimize edilmiş otomatik olarak çalışan akıllı sözleşmeler yoluyla 10 yıl boyunca dağıtılacak ödüllere tahsis edilecektir.
 • Ekosistem desteği: 1,25 milyar jeton akıllı bir sözleşmede kilitlenecek ve herhangi bir yılda 200 milyondan fazla kilit açılmayacak şekilde her 10 yılda bir periyodik olarak açılacaktır.
 • Belirli bir süre içinde kullanılmayan tüm jetonlar, ilk 10 yıllık dönemin ardından yeniden kilitlenecek ve aylık olarak açılacak şekilde ayarlanacaktır.

Algorand Yorum

Algorand hızla yükseliş yakalayan genç bir blockchain ağıdır. Yenilikçi teknolojiyi sade tasarımlarla birleştiren  Algorand, Pure Proof-of-Stake konsensüs mekanizmasını kullanarak, ölçeklenebilir, hızlı, güvenli ve merkezi olmayan blok zinciri üçlemesini çözmeyi amaçlıyor.

Tüm bunlar Algorand blok zincir ağının rağmet görmesini ve yatırımcıların ilgisini bu tarafa doğru yönlendirmesini sağlamıştır.

 

 

Kripto eğitim, danışmanlık ve analiz hizmetlerimiz hakkında bilgi mi istiyorsunuz?

SİZİ ARAYALIM