Decentraland | İşternet

Kripto eğitim, danışmanlık ve analiz hizmetlerimiz hakkında bilgi mi istiyorsunuz?

SİZİ ARAYALIM

MANA

Decentraland (MANA)

2022'in Ocak ayını bitirdiğimiz bugünlerde hala geliştirilmekte olan Metaverse sanal evreni başta teknoloji severler olmak üzere tüm dünyanın ilgisini çekmiş durumda. Metaverse kadar popüler olmayan ancak sanal evrenlerin en bilindikleri arasından Second Life'da hala yüksek bir kullanıcı sayısına ve sadık kullanıcılara sahiptir. Decentraland de aynen Second Life ve Metaverse evrenleri gibi bir sanal evren deneyimi sunmaktadır. 2016 yılında geliştirilen Decentraland projesi 2 boyutlu bir deney evreninden 3 boyutlu bir sanal dünyaya evrimleşti.

İçindekiler

  1. Decentraland Nedir?
  2. Decentraland Ne Zaman Kuruldu? Decentraland (MANA) Kurucuları Kim?
  3. Decentraland MANA Token Nedir?
  4. Decentraland LAND Nedir?
  5. Decentraland Merkeziyetsiz Otonom Organizasyonu Nedir?
  6. Decentraland (MANA) Kullanım Alanları Nelerdir?
  7. Decentraland (MANA) Whitepaper
  8. Dolaşımda Ne Kadar Mana Token Var?

Decentraland Nedir?

Decentraland blok zinciri teknolojilerine dayanan bir sanal evren ve bir topluluktur. Bu sanal evrende kullanıcılar NFT (Non Fungible Token) denilen benzersiz tokenler, arsa ve araziler ve hatta sanat eserleri geliştirebilir ve bu öğelere sahip olabilirler. Decentraland kullanıcıları buna ek olarak platformun DAO kısaltması ile bilinen Merkeziyetsiz Otonom Organizasyonunda da katılımcı olabilirler.

Decentraland platformu bir Merkeziyetsiz Otonom Organizasyonu (DAO) olması ile kullanıcılarına projenin yönetişim sürecine katılma yetkisi vermektedir. Decentraland ekosisteminin kullandığı yerel kripto para birimi MANA tokendir. Decentraland platformuna ait tüm oyun içi varlıklar Ethereum blok zinciri üzerinde bulunur.

Decentraland Ne Zaman Kuruldu? Decentraland (MANA) Kurucuları Kim?

Decentraland projesi 2016 yılında geliştirildi. Aslen 2 boyutlu bir deneme olan bu evren teknolojik gelişmeleri arkasına alarak günümüzde 3 boyutlu bir sanal evrene evrildi. Decentraland projesi ve MANA coin Ari Meilich ve Esteban Ordano tarafından geliştirilmiştir. Kurucu isimler Esteban Ordano ve Ari Meilich olarak geçer. Esteban Ordano ve Ari Meilich Decentraland'i geliştirirken Decentraland evreninin kişiselleştirebilir varlıkları, bir takım öğeleri ve gayrimenkul parselleri içeren geniş bir sanal dünya olarak tasarladılar. Bugün bu amaçlarına ulaştıklarını söylemek mümkün.

Decentraland MANA Token Nedir?

Mana token, ya da kripto para borsalarında bilinen kısaltması ile MANA, Decentraland ekosisteminde kullanılan ve Decentraland tarafından geliştirilmiş olan yerel kripto para birimine verilen isimdir. Mana token yalnızca basit bir dijital kripto para birimi değildir. Kullanıcılar MANA tokenlerini kullanarak Decentraland'in Merkeziyetsiz Otonom Organizasyonunda (DAO) yer alabilirler. Mana tokenlerini kullanarak Decentraland DAO'unda oy kullanma gücüne sahip olabilirler.

Kullanıcılar eğer Decentraland'in Merkeziyetsiz Otonom Organizasyonunda oylamacı olarak yer almak istiyorlarsa ellerindeki Mana tokenleri wMANA kısaltması ile bilinen Wrapped MANA'ya çevirmeleri ve çevirdikleri bu Wrapped MANAları Decentraland'in Merkeziyetsiz Otonom Organizasyonuna, yani DAO'ya kitlemeleri gerekir. Her bir Wrapped MANA yönetişim önergelerinde yer alan bir oyu temsil etmektedir. Mana coin Decentraland Marketplace isimli pazar yerinden ürünler satarak ya da güvenilir kripto para borsalarından satın alınarak elde edilebilir.

Tüm bunlara ek olarak Decentraland'in Merkeziyetsiz Otonom Organizasyonu operasyonlarını ve kararlarını fonlamak üzere pek tabi kendi MANA token hazinesine sahiptir.

Decentraland LAND Nedir?

LAND, diğer sanal evrenlerde olduğu gibi Decentraland topluluğundaki kullanıcıların sahip olduğu arazileri temsil eden benzersiz tokenlere verilen isimdir. LAND tokenler de MANA tokenler gibi Decentraland'in yönetişim protokolü kapsamında kullanıcılara oylamaya katılma imkanı sunmaktadır.

Ancak LAND token sahiplerinin MANA token sahipleri gibi Merkeziyetsiz Otonom Organizasyonu kilitlemesi yapmalarına gerek yoktur. Her bir LAND token iki bin oy hakkı sunacak şekilde kabul edilmektedir. Ve yine diğer sanal evren örneklerinde de görebileceğimiz gibi Decentraland ekosisteminde de birden fazla LAND'e sahip olan oyuncular bu LAND'leri birleştirip tek bir Estate haline getirebilir ve Estate token sahibi olabilirler. Estate tokenin Decentraland yönetişim protokolü kapsamında sahip olacağı oylama gücü elinde bulunan LAND'lerin toplam sayısına göre belirlenir.

Decentraland Merkeziyetsiz Otonom Organizasyonu Nedir?

Decentraland'in kullanıcıların gözünden kaçmayan en belirgin özelliklerinden biri merkeziyetsizliğe göstermiş olduğu önemdir. Decentraland evreninde bulunan dijital varlıkları, geliştirmeleri ve arazileri oyuncu topluluğunun kendisi kontrol eder.

Decentraland projesi bir Merkeziyetsiz Otonom Organizasyonu olarak kuralları düzenler. Bu düzenlemeleri yapabilmek için açık kaynaklı bir kod kullanmaktadır. Decentraland'in düzenlemelerini yapabilmek için kullandığı bu açık kod ise LAND tokenlerini ya da MANA tokenlerini stake etmiş olan kullanıcıların önergeler hazırlayabilme ve hazırlanmış olan bu önergeler üzerinde oy kullanabilme gücünü elde etmelerine olanak sağlar. Decentraland Merkeziyetsiz Otonom Organizasyonu ya da kısaca Decentra DAO'su, bir Merkeziyetsiz Otonom Organizasyonu yazılım çözümü olan Aragon üzerinde çalışır. Buna ek olarak Decentraland Merkeziyetsiz Otonom Organizasyonu Ethereum akıllı sözleşmeleri ile etkileşim kurabilen bir Agent kullanmaktadır.

MANA Token Kullanım Alanları Nelerdir?

Gayrimenkul parselleri ve alıp satılabilen kişiselleştirilebilir öğeleri kapsayan bu evrende alışveriş yapabilmek için Decentraland'in yerel kripto para birimi olan MANA coin kullanılır. Mana coin aynı zamanda MANA, ya da Mana token olarak da bilinir. Mana token bir ERC 721 tokenidir. MANA coin Decentraland'de bulunan LAND mülkleri benzersiz tokenleri (NFT) ve bunlara benzer koleksiyonluk öğelerin alım satım işlemlerinde kullanılır.

Decentraland (MANA) Whitepaper

Decentraland Whitepaper'a göre Decentraland'in temelde beş adet kullanım alanı vardır.

1. İçerik Oluşturma

Decentraland evreninde yaratılan mahalleler, sokaklar, dükkanlar gibi öğeler ve bu öğeleri tasarlayan kişilerin birleşip topluluklar haline gelmesi.

2. Uygulamalar

Decentraland kullanıcıları bu sanal evrende tasarladıkları 3 boyutlu sahneler gibi çeşitli uygulamalar aracılığıyla geniş kitleler ile zengin etkileşimler sağlayabilmektedir.

3. Dijital Koleksiyonluklar

NFT olarak bilinen benzersiz tokenler Decentraland Marketplace isimli, platforma ait olan pazar yerinde mülk sahibi oldukları bu ürünlerin alım satımlarını gerçekleştirebilirler.

4. Sosyalleşmek

Decentraland sanal evreninde sosyal medya platformlarındaki topluluklar ve çevrimdışı arkadaş grupları, arkadaşlarıyla ve yeni insanlarla sosyalleşebilmek için yeni bir platforma sahiplerdir.

5. Reklamcılık

Decentraland evreninde oluşturulan mahallelerdeki oyuncu sayıları, mahallenin popüleritesi bu alanı reklam vermek için uygun bir alan yapmaktadır.

Kullanıcıların günümüzde sayıları hergün artan, blok zinciri ekonomilerini içeren başka bir çok sanal dünya evreninde olduğu gibi Decentraland sanal evreninde de para kazanmaları için bir çok imkan ve yöntem bulunmaktadır. Decentraland evreninde, yine diğer sanal evrenlerde olduğu gibi spekülasyon seviyesi oldukça yüksektir. Buna bağlı olarak fazla talep gören LAND'ler dudak uçuklatan rakamlara satılabilir.

Piyasada Ne Kadar Mana Token Var?

Hızla büyüyen tokenler arasında ilk sıralarda gelen MANA geçtiğimiz yılın Ocak ayında 1.49 milyardan fazla MANA tokenin dolaşımda olduğunu duyurmuştu. Toplam 2.19 milyar olan toplam mana arzı düşünüldüğünde bu oldukça iyi bir rakamdır. 1.49 milyar MANA değerindeki bu dolaşım sayısı 2.19 milyar olan toplam arz sayısının yaklaşık yüzde 68'ine eşittir.

Açıklanan diğer bilgilere göre ise piyasadaki MANA tokenin gerçek toplam arzı 2.8 milyar MANA olarak belirlenmiştir.

Decentraland gün geçtikçe sayıları hızla artan dijital evrenler arasında özel bir konuma sahiptir. Diğer bir çok platformdan farklı, birçoğu ile de benzer olarak Decentraland keşfetmesi tamamen ücretsiz sunulmakta olan bir evrendir. Kullanıcılar yapacakları bu ücretsiz keşfin ardından kendi kararlarını vermekte tamamen özgürlerdir. Decentraland geliştirme ekibi 2016'da kurulan bu evreni 6 yıl gibi kısa bir süre içinde diğer kripto projelerine ve sanal evrenlere kıyasla oldukça güçlü bir hale getirmişlerdir. Decentraland evrenini keşfetmek ve buradaki imkanlardan faydalanmak ise platformun kullanıcılarına kalmıştır.

Kripto eğitim, danışmanlık ve analiz hizmetlerimiz hakkında bilgi mi istiyorsunuz?

SİZİ ARAYALIM