Chiliz | İşternet

Kripto eğitim, danışmanlık ve analiz hizmetlerimiz hakkında bilgi mi istiyorsunuz?

SİZİ ARAYALIM

CHZ

Chiliz (CHZ)

Hızla gelişen kripto para dünyasının nispeten yeni nimetlerinden biri olan Chiliz, ya da kısa ismi ile CHZ spor kulüpleri ve taraftarlar arasında bağ kurmaya ve kurulan bağları güçlendirmeye yarayan bir fan token olan kripto para projesidir. Ülkemizden Galatasaray, Fenerbahçe, Beşiktaş, dünya çapında Barcelona, Juventus veya Milan gibi sayısı bugün yüzlerceye ulaşmış spor kulüpleri ile ortak çalışmaları bulunur.

İçindekiler Listesi

 1. Chiliz (CHZ) Nedir?
 2. Chiliz (CHZ) Token Nedir?
 3. Chiliz (CHZ) Kurucusu Kimdir?
 4. Chiliz (CHZ) Ne Zaman Kuruldu?
 5. Chiliz (CHZ) Projesi Amacı ve Chiliz Whitepaper
 6. Chiliz (CHZ) Avantajları Nelerdir?
 7. Chiliz (CHZ) Nasıl Satın Alınır? Chiliz (CHZ) Nasıl Saklanır?
 8. Piyasada Ne Kadar Chiliz Coin (CHZ) Var?

Bu ve bunun gibi birçok soruyu en güncel bilgileri baz alarak cevaplamaya çalıştık.

Chiliz (CHZ) Nedir?

Basitçe açıklamak gerekise Chiliz spor kulüplerinin kendi kripto para birimlerini oluşturmalarına imkân tanıyan bir kripto para projesidir. Spor kulüpleri CHZ kısaltması ile bilinen Chiliz ile ortak olarak kendi kripto para birimlerini oluşturur ve piyasaya sürerler. Bu durum taraftar tokenlerinin oluşmasına olanak tanır. Chiliz projesinin amacı taraftarlara, taraftarı oldukları takımın yönetim süreçlerinde söz hakkı sahibi yapmak ve internet mağazalarından yapılan lisanslı ürün ödemelerinde taraftar tokenlerini bir ödeme seçeneği olarak sunmaktır. Türkiye’de de Galatasaray, Fenerbahçe, Beşiktaş ve Trabzonspor gibi takımlar ile de ortak taraftar token çalışması yapmış olan Chiliz, global düzeyde bilinirliği oldukça yüksek olan Juventus ve Barcelona, AC Milan, Roma gibi futbol kulüpleri ile yapmış olduğu çalışamalar ile yakın zamanda dikkatleri epey üzerinde toplamıştır.

CHZ Token Nedir?

Kripto borsalarında genelde CHZ kısaltması ile tanınan Chiliz token Ethereum blok zincirini tabanı üzerine inşa edilmiş, ERC-20 standartlı bir kripto para birimidir. CHZ coin Socios.com platformunun yerel hizmet tokeni ve resmi kripto para birimidir.

Chiliz projesinin kurucuları olan Socios.com ve Chiliz firmaları global anlamda tanınmış, önde gelen birçok futbol kulübü ile ortaklık anlaşmaları imzalayıp çalışmalar yapmış ve bu çalışmalar ile Chiliz coin (CHZ) kullanımını kaydadeğer düzeyde artırmıştır. Dünya çapında ünlü spor kulüpleri olan Juventus ve Barcelone ile yapılan anlaşmalar kripto para piyasaları tarafından oldukça dikkat çekmiş ve diğer spor kulüplerine de Chiliz ile bir anlaşma imzalamayı düşündürmüştür. İmzalanan bu anlaşmalar sayesinde taraftarlara Chiliz sayesinde takıma aidiyet hislerini daha üst düzeylerde yaşayabiliyorlar.

Chiliz (CHZ) Kurucusu Kimdir?

Ethereum blok zinciri tabanlı bir ERC-20 tokeni olan CHZ coin ve genel anlamda Chiliz projesi Chiliz ve Socios.com ekiplerinin iş birliği ile geliştirilmiştir. Güncel kaynaklara göre projenin kurucu ismi Alexandre Dreyfus’tur. Chiliz projesinin geliştirici ekibinin başında olan Alexandre Dreyfus aynı zamanda Socios.com projesinin de kurucu ismi olarak bilinir.

Chiliz (CHZ) Ne Zaman Kuruldu?

Chiliz projesi günümüzden neredeyse 4 sene kadar önce, 14 Şubat 2018 tarihinde aynı zamanda socios.com’unda kurucusu olan Alexandre Dreyfus ve Chiliz/Socios bünyesinde çalışan ekip arkadaşları tarafından geliştirildi ve hemen ardından piyasaya sürüldü. Piyasaya sürüldüğü 2018 yılının şubat ayından beri, yani 4 yıl içinde kaydadeğer bir başarı elde etti ve bugün dünya çapında kulüpler ile iş yapacak kadar büyüdü.

Chiliz (CHZ) Projesi Amacı ve Chiliz Whitepaper

 • Chiliz projesi resmi whitepaper bilgilerine göre CHZ coin ve genel anlamda Chiliz projesi spor kulüpleri ile belli anlaşmalar yapmayı ve ortak bir çalışma ile taraftarların kullanabileceği özel coinler oluşturmayı hedefler.
 • Chiliz ekibinin spor kulüpleri ile imzaladığı bu anlaşmalar bu spor kulüplerinin taraftarlarına gerçek para karşılığı alınan ve gerçek para değerinde kullanılabilen CHZ tokenleri satmayı ve taraftarlara satılan bu CHZ tokenleri kullanarak kulüp üzerinde bazı imtiyazlar vermeyi amaçlar.
 • Bu imtiyazlar kulübün resmi mağazasından yapılan alışverişlerde uygulanacak bazı kampanyalardan, kulüp yönetişim sürecinde doğrudan ya da dolaylı söz hakkı sahibi olmaya kadar uzanabilir. Amaç her zaman kulüp ve taraftar arasındaki etkileşimi artırmak ve hem maddi hem manevi anlamda bağları güçlendirmektir.

Chiliz (CHZ) Avantajları Nelerdir?

Chiliz projesi spor kulüpleri ile belli anlaşmalar yapan ve bu anlaşmalar sonucunda ortaya Galatasaray coin, Fenerbahçe coin gibi taraftar tokenleri ortaya çıkar. Yani Chiliz temelde bir taraftar coinidir. Birçok avantajı ve önemli özelliği pek tabi vardır ancak bu özellikler Chiliz ile anlaşma yapmış olan spor kulübünün belirlediği özelliklerdir. Yani örneğin Galatasaray token ile Galatasaray taraflarlarının faydalanabileceği avantajlar Fenerbahçe token sahibi Fenerbahçe taraftarlarının faydalanabileceği avantajlardan farklı olacaktır. Ancak genel anlamda hangi taraftar mağaza indirimleri ve yönetişim oylama hakları genel özelliklerdir. Bu özelliklerin dereceleri veya bunlara ek başka özellikler kulübün belirlediği şartlara göre oluşturulur.

Chiliz (CHZ) Coin Nasıl Satın Alınır?

Kripto yatırımı yapmak isteyen kullanıcılar için Chiliz token nasıl satın alınabilir sorusu sıklıkla merak edilen soruların başında gelir. CHZ coin alımı yapabilmek için bu kripto para biriminin blok zinciri ile uyumlu çalışan, yani Ethereum uyumlu bir kripto para borsa platformu kullanmak yeterli olacaktır. Ayrıca CHZ coin madenciliği yapılabilen bir kripto para cinsidir. Yani madencilik yoluyla da CHZ jetonları elde edebilmek mümkündür.

CHZ token Bitlo, Bitpanda, Binance, Kucoin, FTX, ya da CoinBase gibi güvenilir kripto borsalarından güvenle ve kolay bir işlemle hızlı bir şekilde satın alınabilmektedir.

CHZ token satın alma işlemleri için yapılması gerekenleri aşama aşama inceleyelim.

 1. Kullanıcıların CHZ coin alabilmeleri için kimlik doğrulaması yapmış oldukları bir kripto borsa platformu hesabına sahip olmaları yeterli olacaktır. Kimlik doğrulamasını yapmış olan hesaplar diğer kripto para cinslerini alabildikleri gibi CHZ tokenleri de kolayca alabilir.
 2. Bahsedilen bu borsa platformları hesap oluşturma ve doğrulama işlemleri yapılırken kullanıcılardan ad, soyad, e-posta, telefon numarası ve banka bilgileri gibi temel bilgilerini alır.
 3. Bu noktada güvenilir bir platform seçmek çok büyük önem taşır. Hesap oluşturma işlemleri tamamlandıktan sonra kullanıcıların hesap doğrulama işlemlerini yapmaları gerekir.
 4. Hesap doğrulaması da güvenli bir şekilde tamamlandıktan sonra kripto cüzdanı oluşturulmuş olur.
 5. Bu noktadan sonra kullanıcılar cüzdanlarına diledikleri bakiyeyi yükleyebilir ve bu bakiye ile CHZ token satın alabilirler.  Kripto borsası platformlarında bakiye yükleme işlemleri için yalnızca isme özel, kişisel banka hesapları kullanılabilir.
 6. Kullanıcılar platform üzerinden bakiye yükleme işlemlerini yaptıktan sonra platformda görünür bir pozisyonda bulunan Kripto Al butonuna basarak buradaki seçenekler arasında Chiliz ya da CHZ seçeneklerini seçmeleri ve yatırım miktarlarını belirtmelerinin ardından ellerindeki para değerinde CHZ tokene sahip olmuş olurlar.

Genel kanının aksine ülkemizde, Türk lirası kullanarak Chiliz coin, yani CHZ alım satımı yapmak oldukça mümkün olduğu gibi son derece de kolaydır.

Chiliz (CHZ) Coin Nasıl Saklanır?

Yerli yatırımcılar da aynen global yatırımcılar gibi herhangi bir teknik bilgi ya da resmi evrak gerekmeksizin CHZ coin alım satım işlemlerini kolaylıkla gerçekleştirebilirler. Yatırımcılar satın almış oldukları ya da hali hazırda sahip oldukları CHZ coinleri, Ledger, TrustWallet veya Nano S gibi onlarca örnek ile çoğaltılabilecek güvenli olduklarını seneler içinde kanıtlamış olan dijital cüzdanlarda saklayabilirler.

Dolaşımda Ne Kadar Chiliz Coin (CHZ) Var?

Değeri sadece son 24 saatte %0,8 oranında artış gösteren CHZ token bugün itibari ile 0.183541 Amerikan doları olan güncel fiyatına ulaşmış bulunmaktadır. Chiliz (CHZ) coinlerin 1 günlük işlem hacim miktarları gün itibari ile 64,176,955 Amerikan doları olarak güncellenmiştir. Hali hazırda piyasada dolaşım halinde olan CHZ token arz miktarı 5,3 milyar CHZ coin olarak hesaplanmıştır. Chiliz coin biriminin toplamda ise 8,89 milyar CHZ değerinde arz değeri bulunur.

Kripto eğitim, danışmanlık ve analiz hizmetlerimiz hakkında bilgi mi istiyorsunuz?

SİZİ ARAYALIM