Kusama | İşternet

Kripto eğitim, danışmanlık ve analiz hizmetlerimiz hakkında bilgi mi istiyorsunuz?

SİZİ ARAYALIM

KSM

Kusama (KSM)

Kusama (KSM) kimin kuzenidir? Daha önceleri burada ele aldığımız Polkadot (DOT) projesinin.

Hatta kendisini “DOT’un vahşi kuzeni” olarak tanımlayan bu proje, bizlere cevaplanması zor bir soru yöneltiyor “her kuzen biraz vahşi midir?”

Şaka bir yana daha önceleri ele aldığım DOT ekosisteminden türeyen bu projeye daha yakından bakmak belki de kaçırılmaması gereken fırsatları anlamamızda oldukça işimize yarayacaktır.

Kusama (KSM) nedir ne değildir gelin birlikte bakalım.

İçindekiler

 1. Kusama (KSM) Nedir?
 2. Kusama (KSM)Coin Nedir?
 3. Kusama (KSM) Amacı ve Whitepaper
 4. Kusama (KSM) Kurucusu Kim?
 5. Piyasada Kaç Kusama (KSM) Coin Var?
 6. Kusama (KSM) Nasıl Çalışır?
 7. Kusama (KSM) Neden Önemlidir?
 8. Kusama (KSM) Kullanım Alanları
 9. Kusama (KSM) Nasıl Saklanır?

 

Kusama (KSM) Nedir?

Kusama (KSM) bir blok zincir platformu olarak, geliştiriciler adına üst seviyede birlikte çalışabilir ve ölçeklenebilir altyapılar sunmak üzere dizayn edilmiş deneysel bir protokoldür.

Kusama (KSM) projesi, Parity Technologies şirketi bünyesinde geliştirilen ve blok zincir yapı seti halinde kullanılan Substrate üstüne inşa edilmiştir.

Kusama, beraber çalışabilirlik açısında blok zincir ağlarının en başarılı olanlarından birisi şeklinde tanınan Polkadot yani DOT coinle hemen hemen aynı kod temellerini barındırmaktadır.

Kusama (KSM)Coin Nedir?

KSM coin, DOT’un öncülü olarak, rafineleştirilmemiş ve denetlenmemiş bir versiyon olarak piyasaya çıkar.

KSM coin, geliştiricilerin ve takımların bir parachain inşa edip onu kullanmalarına veya Polkadot ekosisteminin; Stake etme, yönetişim, doğrulama ve adaylık işlevlerinde denemeler yapmaya imkân tanıyan bir platformun yerel tokenidir.

Unutmadan belirtmek gerekir ki KSM, DOT için bir rakip ya da rekabetçi faktör değildir.

Gelin KSM coinin amaçlarını ve teknik dokümanını beraber inceleyelim.

Kusama (KSM) Amacı ve Whitepaper

Bilindiği üzere yatırımcılar bir coin ya da token üzerinden para kazanmayı düşündüklerinde ilk baktıkları şeyler sırasıyla, bu dijital para birimlerinin ortaya çıkış amaçları, projeleri, nasıl çalıştıkları ve kullanım alanlarıdır.

Kripto işlerine çok yabancı olmayan her kişi bu bilgiler için tokenlerin whitepaperları’na ve resmi sitelerine göz atarak bu konularda akıl yürütmeye çalışır.

Biz de çok sayın okuyucularımız için bu kaynaklara başvurarak bu konuları maddeler halinde aktarmaya çalıştık.

KSM Whitepaper ve Bilgiler

 • Kusama, Polkadot için bir kanarya ağıdır (canary network); mevcut olan ve gerçek ekonomik değere sahip olan kodun daha önceki bir sürümüdür.
 • Geliştiriciler için Kusama, çalışma süresi yükseltmeleri, blockchain içi yönetişim ve parachain'ler için denenmiş bir platformdur.
 • Kusama ağı, Polkadot'un deneysel, topluluk odaklı Ar-Ge ağıdır.
 • Kusama'nın genesis bloğu sırasında DOT gösterge jetonunu elinizde tuttuysanız, Kusama ağında eşdeğer miktarda KSM talep etme hakkınız olur.
 • DOT gösterge belirteçlerinizi tutan Ethereum hesabıyla bir mesaj imzalayarak KSM'yi talep edebilirsiniz. KSM'yi talep etmek için herhangi bir son tarih yoktur.
 • Kusama, parachainlerin, merkeziyetsiz bir ortamda teklifler için token tedarik etmelerine izin veriyor.

Kusama (KSM) Kurucusu Kim?

Gavin Wood adı size tanıdık geliyor mu? Eğer makalelerimizi okumaya doğrudan Kusama ile başlamadıysanız bu ismi en az iki kere daha görmüş olmanız gerekli. Bazılarımız ise çeşitli kripto araştırmaları yaparken yüzlerce kez Gavin Wood ismiyle karşılaşmış olabiliriz.

Hem ETH ağının kurucularından olan hem de DOT ekosisteminin yaratıcısı dehşet bir şöhrete sahip, bilgisayar bilimcisi ve programcısı Dr. Gavin Wood, aynı zamanda Kusama’nın da kurucusudur.

Parity Technologies ise önce DOT sonra KSM projelerini çıkartarak adını duyuran bir Gavin Wood girişimidir.

KSM projesi; küresel anlamda pek başarılı blockchain geliştiricilerinden ve yazılım mühendislerinden oluşan bir ekibe ve dünyanın çeşitli yerlerinden projeye dahil olan toplamda 100'den fazla çalışana sahiptir.

 

Piyasada Kaç Kusama (KSM) Coin Var?

Kusama coinin toplamda arz olarak ulaşabileceği maksimum seviye 10 milyar KSM olarak belirtilmiştir.

Maksimum arzın ise yaklaşık yüzde 96’sı yanı 9 milyar 600 milyonu üretilmiş ve maksimum arza ulaşmaya çok az kalmıştır.

Yine arz edilen her coinin dolaşımda olması beklenmediği gibi ICP tokenlerin de hepsi dolaşımda değildir. Yine de 8 milyar 470 milyon civarında ICP’nin dolaşımda olduğu (Şubat 2022 itibariyle) bilinmekte olduğu için ICP tokenlerin hepsini dolaşıma girmesi an meselesi olarak ele alınabilir.

Kusama (KSM) Nasıl Çalışır?

Kusama tokenlerin üretildiği bu ekosistemin nasıl çalıştığını anlamak özellikle Polkadot ekosistemine aşina olanlar için oldukça kolaydır.

 • Substrate kullanılarak, Polkadot ile hemen hemen aynı kod tabanına ve çoklu zincir altyapısına uygun olarak oluşturulmuştur.
 • DOT ağına benzer şekilde bir "röle zincir (relay chain)" ve "paralel zincirlerden (parachain)" meydana gelen bir protokol yapısı üzerinden çalışır.
 • Bu protokoller vasıtasıyla ölçeklenebilirliği etkili biçimde artırır.
 • KSM ana ağının block zinciri olan relay chai, işlemlerin nihai olarak kapatıldığı blockchaindir.
 • KSM evrenindeki relay chain, işlemleri süratlendirmek adına yeni işlemler ilave edilmesi ve işlemlerin doğrulanması süreçlerini birbirinden ayrı tutar.
 • Aynı zamanda bir tür mutabakat modeli olarak “Atanmış Hisse İspatı (PoS)” kullanılır.
 • Böylece KSM token staking’i yapan yatırımcıları hem atamacı hem de doğrulayıcı görevlerinden birini ya da her ikisini de üstlenmesine imkân tanır.
 • Doğrulayıcılar parachain’ler üzerinden blokları onaylar ve ağ dönüşümlerinde oy kullanabilir.
 • Atayıcılar ise güvenebilecekleri doğrulayıcıları tespit ederek relay chain’in güvenliğini sağlar.

Kusama (KSM) Neden Önemlidir?

Metropol hayatının hızı küresel çapta her küçük kasabayı bile ele geçirmek üzereyken, blockchain teknolojisinin de en belirleyici parametlerinden birisi haline gelmektedir.

Öte yandan blockchain teknolojilerinin yatırımcılar gözündeki bir diğer önemli parametresi de hangi kişi ve kurumlar tarafından destek gördüğü ya da fonlandığı hususudur. İşte bu doğrultuda Kusama coin ve projesinin önemini iki başlık altında inceleyebiliriz.

Deneyler İçin Hız

Kusama’nın, Polkadot ekosistemi adına bir deneme tahtası niteliğinde olduğundan bahsetmiştik.

Polkadot ağında bulamayacağınız üst seviye ölçeklenebilirlik ve parçalanmış ağ özelliklerine ulaşım gibi test edilmesi gerek projelerde, KSM hız sınırlarını zorlamak isteyen blok zinciri geliştiricileri için benzeri görülmemiş bir birlikte çalışabilirlik ve ölçeklenebilirlik sunar.

Önemli Vakıf Destekleri

Kusama projesi en az DOT kadar önemli sponsorlar ve vakıf destekleri alarak kendi önemini ön plana çıkarabilmiş bir projedir.

"Merkezi olmayan web programlama protokolleri konusundaki teknolojileri yönetebilmek ve desteklemek” şiarıyla başlatılan Web3 Foundation kurumundan gelen fonlarla finanse edilmektedir. Web3 Foundation ek olarak, KSM’nin genişleyen takımını, Ar-Ge ve topluluk boyutlarında da destekliyor.

Kusama (KSM) Kullanım Alanları

Kusama projesinin bir ürünü olarak KSM tokenlerin spekülasyon ve günlük trader faaliyetlerinde kullanımı pek tabi mümkündür. Ancak burada sadece KSM tokenin değil Kusama ekosisteminin de kullanım alanlarını listelemeye çalıştık:

 • Parachain’lerin, blockchain parçalarının normal koşullarda nasıl performans gösterdiğini ölçmek için kullanılabilir.
 • Yeni iş girişimleri için blockchain tabanlı gelişimler yapmak isteyen start up ekipleri için testlerin yapılması alanı da bir diğer kullanım alanıdır.
 • Kusama teknolojisi ek olarak, farklı ve yeni teşvik modellerinin, alternatif yönetişim denemelerinin, merkezi olmayan organizasyonların denenmeleri içinde optimize edilmiş bir ortam olarak ele alınabilir.
 • Bu yeni sistemlerin denenmesi için oyun geliştiriciler, sosyal medya mecraları ve içerik platformları da Kusama projesinin kullanım alanları olarak karşımıza çıkar.

Kusama (KSM) Nasıl Saklanır?

Kusama (KSM) tokenlerinizi saklamak için tercih edeceğiniz cüzdanının niteliği, çoğunlukla KSM’lerinizi ne için kullanacağınız ve ne kadar süre saklamayı düşündüğünüz ile ilgilidir.

Soğuk cüzdanlar ve yahut Ledger (ya da Trezor) gibi donanım cüzdanları, çevrimdışı yedek alma ve depolama adına en güvenilir seçeneklerin başında gelir.

Ancak Ledger ve Trezor seçenekleri tutacağınız KSM sayısına göre oldukça pahalı gelebilir. O zaman hem masaüstü hem de mobil seçenekleri olan yazılımsal cüzdanları değerlendirmeniz daha faydalı olacaktır.

Bunlar ise: Kriptomat, Binance spot cüzdanı, Trust Wallet gibi alternatifler içermektedir.

Kripto eğitim, danışmanlık ve analiz hizmetlerimiz hakkında bilgi mi istiyorsunuz?

SİZİ ARAYALIM