Aave | İşternet

Kripto eğitim, danışmanlık ve analiz hizmetlerimiz hakkında bilgi mi istiyorsunuz?

SİZİ ARAYALIM

AAVE

Aave (AAVE)

Aave coin, kripto para birimi olmaktan ziyade protokollerden oluşan ve çeşitli kullanım alanlarında hizmet ve ürün sunmayı amaçlayan bir projedir.

Aave projesi finans alanında, merkeziyetsizlik için lider konumundaki projelerin içinde yer alır, kendi dahili token’inin piyasaya süren bir tür blok zincir teknoloji şirketi projesidir.

Bu makalede, Aave projesini hem kurucuları hem de whitepaper’ı gibi teknik bilgileri üzerinden değerledirirken aynı zamanda kendi kripto para birimi olan AAVE coin’i de detaylarla aktarmaya çalışacağız.

İçindekiler kısmından projeye dair neyi merak ediyorsanız o konudaki başlığı bulabilirsiniz.

İçindekiler

 1. Aave (AAVE) Nedir?
 2. Aave (AAVE) Coin Nedir?
 3. Aave (AAVE) Amacı ve Whitepaper
 4. Aave (AAVE) Kurucusu Kim?
 5. Piyasada Kaç Aave (AAVE) Coin Var?
 6. Aave (AAVE) Nasıl Çalışır?
 7. Aave (AAVE) Neden Önemlidir?
 8. Aave (AAVE) Kullanım Alanları
 9. Aave (AAVE) Nasıl Saklanır?

Aave (AAVE) Nedir?

Aave için İnception misali; Aave protokolleri üzerinden, Ethereum temelli yönetişim token’i oluşturan bir projedir diyebiliriz.

Buradaki kilit noktamız ETH referansıdır. Çünkü ETH coin kripto yatırımcıları AAVE sayesinde rahat ve kolaylıkla kripto borçlanabilir ya da faizle kripto para borç verebilir durumundadır. Tabi ki hem de merkeziyetsiz biçimde!

Aave (AAVE) Coin Nedir?

AAVE coin kriptosu, içinden çıktığı projenin alanının önder protokollerinden biri olması sebebiyle, AAVE token da serbets piyasa nezdinde, değeri en üst düzey DeFi coinlerin başat aktörlerindedir.

Tarihsel kökenleri ise farklı bir isimle 2017 yılına dayandırılabilir. ETH tabanlı yeni bir tür ERC-20 tokeni olan AAVE’i, kulağı kesik eski kriptocular ETHlend (LEND) token adıyla anmaktadır.

Haliyle karışık bir yapısı olan AAVE coini çözebilmek için onun atasına bakmak büyük bir gereklilik doğurur. Böylece öncelikle “yedisinde neyse yetmişinde de odur” düsturu ile AAVE’nin çocukluk yıllarına bir bakış atacağız.

ETHLend (LEND) Nedir?

İzmir’de hala birileri AAVE coine LEND coin diyor olabilir. Şaka bir yana AAVE’in finans piyasalarındaki ağırlığı LEND geçmişinden kaynaklıdır.

ETHLend tokeni’nin altında yatan düşünce, kredi yani borçlanma taleplerinin ve tekliflerinin yayınlamalarına olanak sunan kişi ve kuruluşların, kendi aralarında kripto coinler, borçlanmalarını ya da borç verme işlemleri yürütebilmelerini mümkün hale getirebilmektir.

ETHLend 2017 Kasım ayında çıktığında sansasyonel bir tanınırlığa ulaşsa bile, “korkunç” 2018 senesi kripto piyasalarına, ayının pencereden bodoslama daldığı bir yıl olarak kayıtlara geçmiştir. Kripto borsaları alemini yiyip bitiren 2018 ayı piyasalarından haliyle LEND de nasibini almıştır.

Ancak ETHLend projesinin ekibi, bunu bir fırsat olarak görmüş olmalı ki 2019 itibariyle projenin geliştirilmiş halini tekrardan AAVE adıyla piyasalara sürerek müthiş bir azim örneği sergilemiştir.

Aave (AAVE) Amacı ve Whitepaper

AAVE kripto parası, ismi yeni olsa da amaçları ve teknik dokümanları istikrarlı bir finans metası olarak hayatına devam etmektedir. Gelişmiş ve iyileştirilmiş AAVE, ETHLend ile tamamen benzerlik sahibi bir coindir.

Haliyle her ikisinin de amaçları tek başlık altında birleşik olarak sunulabilecek niteliktedir.

Bilgiler ve AAVE Whitepaper’ı

 • AAVE piyasası algoritmik bir para piyasasıdır.
 • DeFi piyasalarda flaş krediler alıp satmaya yarayan bir platformdur.
 • Yatırımcıların kullandıkları kripto varlıklar üzerinden çeşitli ve kendilerinde olmayan coin kredileri almalarını öncelik haline getirmiştir.
 • Dijital dünyanın bir nevi dijital bankası olmayı amaçlar.
 • Bu amaç doğrultusunda bir merkezi olmasa bile, yatırımcıları ortak bir havuzdan beslenmeye davet eder.

Aave (AAVE) Kurucusu Kim?

AAVE kurucusu; Stani Kulechov önderliğindeki uzman gelişimciler tarafından ilk olarak, Kasım 2017 tarihinde İlk Coin Arzı (ICO) yapmış ETHLend, 2020 yılında AAVE adını almıştır.

Kulechov bir konuşmasında, 2018’de yaşanan ayı piyasasının ETHLend'in başına gelebilecek en güzel şey olarak tanımlanabileceğini belirtmiştir. Bunun nedenini ise hem şahsı hem de ekibinin DeFi kripto coin borç verme konseptini yenilemek için bir fırsat yakalayarak bugün Aave olarak tanıdığımız platformu inşa edebilmesi şeklinde gerekçelendirir.

Piyasada Kaç Aave (AAVE) Coin Var?

AAVE token arzı 16 milyon AAVE olarak belirlenmiş ve dolaşımdaki arzı 12.368.893 Aave seviyesine ulaşmıştır. Neredeyse %25’lik bir arzın daha beklendiği bu token in fiyatı ise 2019-2020 arasında neredeyse yirmi kat artıp azalabilecek kadar dalgalı olabilmektedir.

Aave (AAVE) Nasıl Çalışır?

Dünyayı şekillendiren en önemli yasalar matematik kaideleridir. Matematik ile yıldızları barışmayan bir toplum olarak “algoritma” veya “faiz problemleri” gibi kavramlar ilk bakışta ürkütücü gelse bile, AAVE ekosisteminin nasıl çalıştığını anlayabilmek adına olmazsa olmaz olgulardır.

Nasıl çalıştığına dair derlediğimiz kısa tüyolar, bu kripto paraya yatırım yapmayı düşünen kullanıcıların oldukça işine yarayabilir:

 • Algoritmik piyasa demek, AAVE kullanıcıların birbirleriyle eşlemek yerine ortak havuzlardan borçlanabilecekleri bir sistem anlamına gelir.
 • Mevcut faiz oranları, işte bu kullanıcı havuzundaki varlıkların "kullanım oranına" ile bağlıdır.
 • Havuzdaki likitidenin hemen hemen hepsi kullanılıyorsa, nakit sağlayıcı kullanıcılar daha fazla sermaye çekme yönelimiyle faiz oranlarını arttırır.
 • Tam aksine bu havuzdaki varlıklar neredeyse hiç kullanılmıyorsa, borç almaya teşvik olsun diye faiz oranları iyice düşürülür.
 • Aave piyasaında, kripto fiyatlarındaki aşırı dalgalanmalar sebebiyle bir likidasyon süreci bulunur.
 • Verdiğiniz teminat, protokol yoluyla belirtilmiş teminatlandırma oranının altına inerse, teminatınız likide olabilir.
 • Likidasyon yapılması halinde ilave bir ödeme yapılması zorunluluğu akıldan çıkmamalıdır.
 • Teminatınızı vermeden önce Aave'ye fon ve portföy aktarmanın risklerini iyi hesapladığınızdan emin olmanız elzemdir.

Aave (AAVE) Neden Önemlidir?

Aave para bulmaya ve para satmaya yarayan bir platform olarak şüphesiz ki para kadar önemlidir.

Öte yandan büyük sermayeye sahip olmayan kişilerin arbitraj yapabilmesine olanaklar sunması açısından önemlidir. Arbitraj şöyle işler:

 • Mesela, Ethereum'un A Borsası üzerinde 500 USDT'den işlem gördüğünü farkettiniz
 • Ama başka bir DeFi borsada ise ETH’nin, 505 USDT'den işlem gördüğünü biliyorsunu
 • İşte yüksek miktarlarda USDT borç alıp A’dan aldığını ETH’leri B’de satarak kazanç sağlamanıza yarayan bu sistemin önemi hakkında daha fazla söz söylemeye gerek olmadığı düşüncesi yanlış olmayacaktır.
 • Böylece balinalar kadar küçük balıkların da büyük oranda beslenebilmelerini sağlar.

Aave (AAVE) Kullanım Alanları

AAVE tokenin kullanım alanları giderek artmaktadır. Bu başlık altında ise en çok kullanılan iki önemli kullanım alanından bahsetmekle yetineceğiz.

1. Destek Kolonu

AAVE token’e sahip kullanıcılar, protokol için destek kolon rolünü oynamaktadır.

AAVE'nin hizmete sunulması, piyasa ve ekosistemi kapital eksikliğinden koruyan "Güvenlik Modülü" isminde yeni bir konsepti de doğurmuştur. Bunun anlamı, borç verecek kişilerin, fonlarını karşılayacak yeterli anaparaya sahip olmaması koşullarında, Güvenlik Modülü'ndeki AAVE'lerin gedik varlıkları tamamlamak için satılacak olması demektir.

Bu ana para eksiği için sadece modüle aktarılmış olan AAVE coinler likidasyona uğrar.

Bu modüle varlık aktarmak ise düzenli bir AAVE kazancıyla ödüllendirilir.

2. Protokol Yönetişimi

AAVE yönetişiminde her Aave tokeni bir oya bedeldir. Haliyle bu kripto parada ne kadar varlık tutarsanız yönetişimde o kadar hak sahibi olabilirsiniz.

Belirli alt sınırı aşan tüm öneriler oylamaya tabi tutulur. AAVE kripto para piyasasının belirteçlerini düzenlemesine ek olarak ekosistem rezervlerinde bulunan fonların yönetimini de içermektedir.

Aave (AAVE) Nasıl Saklanır?

Bu tokeni birçok kripto borsasından alım satım yapabileceğiniz için, saklamanın yolları da oldukça çeşitlidir.

Soğuk cüzdanlar, sıcak cüzdanlar, masaüstü cüzdan uygulamaları veya mobil hafif cüzdanlar pek fark yaratmadan bu tokeni saklayabileceğiniz platformlardır.

Ancak AAVE protokolünde saklamanız, size bu geleceğin finans piyasasında söz hakkı tanıyacağından belki de en prestijli saklama seçeneğidir.

Kripto eğitim, danışmanlık ve analiz hizmetlerimiz hakkında bilgi mi istiyorsunuz?

SİZİ ARAYALIM