Bitcoin Cash | İşternet

Kripto eğitim, danışmanlık ve analiz hizmetlerimiz hakkında bilgi mi istiyorsunuz?

SİZİ ARAYALIM

BCH

Bitcoin Cash (BCH)

Hem geçmişte, hem günümüzde geliştiriciler arasında blok zincirleri konusunda fikir ayrılıkları olmuştur. Bu fikir ayrılıkları her zaman kötüye işaret eden şeyler değildir. Aksine, zaman zaman yeni projelerin meydana gelmesine yol açabilir. Bitcoin Cash (BCH) bunun gibi fikir ayrılıklarından ortaya çıkmıştır.

İçindekiler

  1. Bitcoin Cash Nedir
  2. Bitcoin Cash BCH Coin Nedir?
  3. Bitcoin Cash (BCH) Amacı ve Whitepaper
  4. Bitcoin Cash (BCH) Kurucusu Kimdir?
  5. Bitcoin Cash (BCH) Nasıl Çalışır?
  6. Bitcoin Cash (BCH) Kullanım Alanları
  7. Bitcoin Cash (BCH) Önemli Özellikleri
  8. Bitcoin Cash (BCH) Nasıl Saklanır?

Dolaşımda Ne Kadar BCH Coin Var?

Bitcoin Cash Nedir?

Bitcoin'in sahip olduğu gelişim planlarından pek de memnun olmayan bir grup yetenekli geliştirici, tam da ihtiyacı olan yatırımcılar, girişimciler ve madencilerle buluştu ve 2017 yılının Ağustos ayında Bitcoin Cash (BCH) Bitcoin üzerinden çatallama yaparak geliştirilmiş ve hemen sonrasında piyasaya sürülmüş oldu.

Piyasalarda BTC kısaltması ile bilinen Bitcoin ile BCH kısaltması ile bilinen Bitcoin Cash'in farklı blok zinciri ağları olduğunu unutmamak gerekir. Bir BTC cüzdan adresine BCH, aynı şekilde bir BCH cüzdan adresine BTC yollayabilmek mümkün değildir.

BCH Coin Nedir?

BCH coin temelde, Bitcoin sistemleri üzerinde eksik görülen noktalara bir alternatif olması için tasarlanmıştır. Bitcoin, merkeziyetsiz bir yapıya sahip olduğundan protokol üzerinde yapılacak değişikliklere yönelik önerileri sadece çoğunluk tarafından onaylandığı takdirde kabul edebilir. İşte bundan sebep, Bitcoin yazılımları üzerinde modifikasyonlar ve değişiklikler yapılabilmesi için bahsedilen tüm bu node'ların fikir birliğine varması şarttır. Ağustos 2017'de BCH coin işte tam olarak bu duruma karşı daha kısa onay sürelerine ve daha düşük işlem ücretlerine sahip bir kripto para birimi olarak piyasaya sürülmüştür.

BCH coin in daha yüksek hız ve daha düşük işlem maliyetlerine sahip bir yöntem olarak günlük kullanıma daha uygun bir ödeme sistemi olması, BCH coin toplulukları tarafından bir takım iddialara neden olmuştur. Bu iddialara göre Bitcoin Cash projesi, Bitcoin'in kurucusu olan Satoshi Nakamoto'nun eşler arası elektronik para birimi önerileri ile daha uyumludur.

Orijinal Bitcoin blok zinciri BTC coin çatallanmasından hemen sonra, kripto para toplulukları tarafından uzun süredir beklenmekte olan Segregated Witness (SegWit) çatallanmasını ortaya koydu. Segregated Witness (SegWit) çatallanması 2015 yılında, hali hazırda bir Bitcoin geliştiricisi olan Pieter Wuille tarafından tasarlandı. Segregated Witness çatallanmasının tasarımındaki temel amaç ölçeklenebilirlik sorunlarını daha kolay çözebilmek ve ağ tıkanmalarının önüne geçebilmektir.

Yumuşak bir çatallanma olan Segregated Witness (SegWit) çatallanması aslında sert bir çatallanma olan Bitcoin Cash çatallanmasından daha önce planlanmıştır. Ancak Bitcoin Cash (BCH) çatallanmasının savunucuları Segregated Witness çatallanmasının değiştirilebilir blok büyüklüğü üst limitini arttırmaya yönelik daha zayıf bir alternatif olduğunu düşünürler.

Bitcoin Cash (BCH) Amacı ve WhitePaper

Kripto borsalarında BCH kısaltması ile bilinen Bitcoin Cash'in amacı oldukça basittir. Düşük işlem ücretleri ve pek tabi yüksek ölçeklenebilirlik. Temelde bu iki nokta üzerine odaklanan BTC coin eşler arası bir kripto para sistemidir. Bitcoin Cash projesine bu ismin yanında Bitcoin ABC ismi de verilmektedir. Bitcoin ABC'nin açılımı ''Değiştirilebilir Blok Büyüklüğü Üst Limiti''dir.

Kullanıcılara göre Bitcoin Cash düşük işlem ücretleri ve hızlı küçük ödemeler yapabilme özelliği ile Bitcoin'e kıyasla günlük kullanıma daha uygun bir yapıya sahiptir. Zaten Bitcoin Cash'in piyasaya sürülürken amacı da buydu. Günlük kullanım için Bitcoin'e güçlü bir alternatif olabilmek. Ara ara Bitcoin Cash ile ödeme kabul eden dükkanlar, satıcılar ve işletmeler olsa da henüz bu uygulama yeteri kadar yaygın değildir. Bitcoin Cash bununla ilgili çalışmalarını hızla sürdürmektedir.  Bitcoin Cash tokeni hakkında daha fazla bilgi edinmek isteyen kullanıcılar BCH coinin dayandırıldığı whitepaperı inceleyebilir ve buradan detaylı bilgiler edinebilirler.

Bitcoin Cash (BCH) Kurucusu Kimdir

Bitcoin çatallanması üzerine inşa edilmiş olan Bitcoin Cash Ağustos 2017 de kurulmuştur. Bitcoin Cash'in kurucusu Amaury Sechet isimli geliştiricidir. Amaury Sechet bir süre önce kendisinin aynı zamanda gizemli Bitcoin kurucusu Satoshi Nakamoto olduğunu da iddia etti. Twitter hesabı üzerinden '' “Ben Satoshi Nakamoto'yum. Bunu söyledim ve kanıtlayabilirim”  bu ifadeleri yazan Amaury Sechet daha sonra bu tweetini sildi.

Bitcoin Cash (BCH) Nasıl Çalışır?

Bitcoin Cash kaynak kodu orijinal Bitcoin protokolü kodlarına dayanır. Günümüzde Bitcoin Cash üzerindeki arz 21 milyon BCH coin ile sınırlandırılmış durumdadır. Sert çatallanma türünde olan ve Bitcoin çatallanmasından doğan BCH coin yeni coinler çıkarmaya da olanak sağlar. Bitcoin Cash yeni kripto coinler çıkarabilmek için kripto toplulukları tarafından PoW kısaltması ile bilinen Proof of Work mutabakat mekanizmasını kullanmaktadır.

Bitcoin Cash çatallanması Bitcoin.com'un CEO'su olan Roger Ver ve Bitmain kurucu ortaklarından olan Jihan Wu da dahil olmak üzere sektörün bir çok önde gelen ismi tarafından destek görmüştür.

Bitcoin Cash (BCH) Kullanım Alanları

BCH coinin piyasaya sürüldüğü yıl olan 2017'de, o zamanlar da piyasaların hakimi olarak görülen Bitcoin başta vaad ettiği neredeyse anlık seviyede ödeme hızı ve düşük işlem maliyeti sözlerini yavaş yavaş unutmaya başlamıştı. Hatta 2017 nin Ağustos ayında BCH coin piyasaya sürülmeden önce, Bitcoin topluluklarında değiştirilebilir blok büyüklüğü üst limitini arttırmanın yaratacağı etkiler üzerine çok hararetli tartışmalar dönüyordu. Tüm bu tartışmalar Bitcoin Cash (BCH)in piyasaya sürülmesinde çok büyük rol oynadı.

Bitcoin Cash coin toplulukları, BCH coinin bir para olarak kullanılmak üzere tasarlandığını savunurlar. Bunun sebebi ise şudur; Bir Bitcoin Cash cüzdanına sahip herhangi bir kullanıcı hem işletmeler ile hem de bireyler ile karşılıklı para transferi yapmak için BCH coin kullanabilir. Bu nedenle BCH coin toplulukları BCH coinin bir para olarak geliştirildiğine inanır.

Bitcoin Cash (BCH) Önemli Özellikleri

BCH coin, Bitcoin'den çatallanma yapan, sayısı binlere ulaşan kripto paralar arasında bugün hala varlığını sürdürebilen, nispeten başarılı bir kripto para birimidir. Bitcoin Cash, bilinirlik anlamında henüz Bitcoin kadar yüksek mertebelere çıkamamış olsa da hızl onaylama süreçleri ve düşük işlem maliyetleri ile işletmelerin dikkatini çekmeyi başarıyor. Buna bağlı olarak da BCH coin ile ödeme kabul eden dükkanlara ara ara da olsa rast gelmek mümkün olabiliyor.

Bitcoin Cash blok büyüklüğü 1 MB'dan 32 MB'a yükseltilmiştir. Günümüzde hala Bitcoin Cash topluluğu, BCH coinin sahip olduğu yaklaşımın Bitcoin kurucusu olan Satoshi Nakamoto'ya ait olan orijinal planlar ile daha uyumlu olduğunu iddia etmektedir. Ancak bu iddiaya dair kesinleşmiş bir kanıt bulunmamaktadır. BCH coin madenciliği yapmanın zorluk seviyesi her bloktan sonra DAA kısaltması ile bilinen zorluk ayarlama algoritması aracılığı ile sürekli düzenlenmektedir.

2019 yılında Schnorr İmzalarını uygulamaya koyan Bitcoin Cash buna karşılık Segregated Witness'ı uygulamaya koymamıştır. Başta bu özelliğe sahip olmayan Bitcoin Cash'e akıllı sözleşme geliştirmesi özelliği sonradan yapılan bir düzenleme ile entegre edilmiş ve eklenmiştir.

Bitcoin Cash (BCH) Nasıl Saklanır?

Kullanıcılar hesaplarında bulunan BCH coinleri Ledger, Trust Wallet, Cobo Vault, ya da Trezor gibi yüzlerce örnek ile çoğaltılabilecek sayıda bulunan kripto cüzdan sistemlerinde saklayabilirler. Buna ek olarak Electum Cash gibi masaüstü uygulamalarda da BCH coinleri saklayabilme imkanı bulunmaktadır. Bitcoin Cash toplulukları genelde Coinomi ve Bitcoin.com gibi Windows, Mac, Linux masaüstü sistemlerinin her birinde çalışıyor olmanın yanı sıra iOS ve Android üzerinde de çalışan uygulamaları tavsiye ederler.

Piyasada Ne Kadar BCH Coin Var?

2022'nin Şubat ayına girdiğimiz bugünlerde BHC coin için dolaşımdaki toplam arz miktarı 18.971.144 BCH coin değeri ile maksimum seviyesini görmüştür. Kullanıcılar ve yatırımcılar Bitcoin Cash yatırımlarını Binance, CoinFLEX, FTX ya da OKX gibi popüler kripto para borsa platformlarından yapabilir, bu borsalardan BHC coin alım satım işlemlerini kolayca gerçekleştirebilirler.

Kripto eğitim, danışmanlık ve analiz hizmetlerimiz hakkında bilgi mi istiyorsunuz?

SİZİ ARAYALIM