FTX Token | İşternet

Kripto eğitim, danışmanlık ve analiz hizmetlerimiz hakkında bilgi mi istiyorsunuz?

SİZİ ARAYALIM

FTT

FTX Token (FTT)

FTX Token (FTT) adıyla birlikte, karşınızda yeni bir donanım tokeniyle daha arzı endam ediyoruz sayın okuyucular.

FTX Token (FTT) küresel anlamda gün geçtikçe daha fazla insanı kendine çeken uluslararası kripto borsalarının göze çarpan listelenmelerinden birisi olarak karşımıza çıkar.

Bu makelede FTT’nin kripto dünyasına getirdikleri, kullanım alanları, avantajları gibi konuları sizler için analiz etmeye çalışacağız.

 

İçindekiler

 1. FTX Token (FTT) Nedir?
 2. FTX Token (FTT) Coin Nedir?
 3. FTX Token (FTT) Amacı ve Whitepaper
 4. FTX Token (FTT) Kurucusu Kim?
 5. Piyasada Kaç FTX Token (FTT) Coin Var?
 6. FTX Token (FTT) Nasıl Çalışır?
 7. FTX Token (FTT) Neden Önemlidir?
 8. FTX Token (FTT) Kullanım Alanları
 9. FTX Token (FTT) Nasıl Saklanır?

FTX Token (FTT) Nedir?

FTX Token (FTT), problemsiz ve saydam biçimde, kripto coin ve token ticareti tecrübesi sunmayı amaçlayan FTX platformunun lokal ve dahili kripto para birimidir.

Ethereum temelli oluşturulan FTT Token, bir ödeme aracıdr.

FTT Token, kullanıcılar adına merkezi olmayan finansal işlemler üstünden tam kontrolü verebileceğini iddia eden ve akıllı kontratlar ile çalışan kripto para birimidir.

FTX Token (FTX) Coin Nedir?

FTT Coin, aslında bir tokendir. Şeffaflık ve sorunsuzluk mottosuyla birçok global kirpto para borsasında listelenerek kullanıcıların hizmetine sunulmuştur.

FTT Coin’in amaçları, whitepaper’ı, çalışma ilkeleri, toplam arzı gibi oldukça kapsamlı ele alacağımız sonraki başlıklarda bu coine yatırım yapmadan önce bilmeniz gerekenlerin hepsini detaylıca sizlere sunmaya çalışacağız.

FTX Token (FTT) Amacı ve Whitepaper

Yine bir platform tokeninden bahseceğiz.

Haliyle işe FTX Token (FTX)’nin amaçları ve teknik dokümanına dair bir giriş yaparak başlamak en doğrusu olacaktır. O zaman vakit kaybetmeden bu tokenin amaçlarına ve whitepaper’ına dair bilgilere değineceğimiz başlığa geçebiliriz.

FTX Whitepaper ve Bilgiler

 • FTT token takvimler 8 Mayıs 2019 günün gösterdiğinde ortaya çıkmıştır.
 • Bir kripto türev işlem platformu yani bir nevi borsa olan FTX platformunun yerel kripto parasıdır.
 • FTX platformunun arka planında, geleneksel kripto vadeli alım satım borsalarında pek çok problemin olduğu fikri yatar ve bunları çözmek için kendi platformunu kurmaya karar veren bir ekip kurmuştur.
 • FTX borsası; iade önleme, merkezi teminat havuzu ve küresel sabit (stabil) kripto para mutabakatları gibi spesifik artılarıyla rakiplerinden ayrıştığı argümanını öne sürüyor.
 • İade önleme hususunda denilebilirki: öteki türev borsalarında yer alan ciddi sayılara ulaşabilen miktardaki müşteri portföyleri, sosyalize edilmiş kayıp metoduyla tahakküm altına alınmıştır.
 • FTX ise üç düzlemli tasfiye şeması yoluyla bunun olmasını engelleyebildiğini iddia etmektedir.

FTX Token (FTT) Kurucusu Kim?

Bu platform bir kişiden çok müthiş bir ekip işi biçiminde göze çarpmaktadır. Üstelik son zamanların en büyük kripto para tüccarlarından vücut bulmuş bir ekip! Ancak tabi ki bu ekibin de iki önderi bulunmakta: Sam Bankman-Fried ve Gary Wang.

Bu isimlerden ilki olan Sam Bankman-Fried, kurucu ortak olmanın yanısıra projenin CEO’su olarak biliniyor.

Özgeçmişindeki bilgiler Sam’in ne kadar parlak bir yetkinlikte olduğunu bizlere göstermekte çünkü daha öncesinde Almeda Research’ün CEO'su ve Center for Effective Altruism altında geliştirme direktörü ünvanıyla görev almış. Tabi ki de eğitimi bunu destekler nitelikte Massachusetts Teknoloji Enstitüsü'nden.

Gary Wang, ise projenin CFO'su. Ek olarak halen Almeda Research şirketinin teknolojiden sorumlu başkanı. Google'da proglamlama mühendisliği internü olduktan sonra bir müddet yazılım mühendisi olarak çalıştı. Hatta Facebook'ta bile yazılım mühendisliği stajı yapmış.

Piyasada Kaç FTX Token (FTT) Coin Var?

FTT’nin dolaşımdaki arzı neredeyse toplam arzın üçte birine tekabül etmektedir. Ona rağmen bu yazının yazıldığı gün olan 11 Şubat 2022 itibariyle, CoinMarketCap hacim sıralamasında yirmi sekizinci olmakla dikkat çekiyor.

Piyasa değeri 83 milyar Türk lirasından fazla olan FTT Token’in toplam arzı 352 milyonun biraz üzerindedir.

Dolaşımdaki arz ise henüz maksimum seviyeye ulaşmaktan çok geride kalarak 138.024.908 FTT coin seviyelerinde dolaşmaktadır. Bu sayı tam bir sene öncesine kadar 93 milyon olduğu için yıllık %50’lik bir dolaşım artışı görünmektedir.

FTX Token (FTT) Nasıl Çalışır?

FTX Token; vadeli işlem, kaldıraçlı token ve tezgâh üstü piyasa (OTC) alternatifleri barındıran, firmalar seviyesinde çözümler arayan kripto türev borsasıdır.

FTX Token ise, blockchain gücünü ve FTT coin talebini yükseltmek maksadıyla dolaşımdaki arzı düşürmek için dizayn edilmiş, FTX ekosisteminin bel kemiği niteliğinde bir kripto varlıkdır.

Çalışmasına dair ilkeleri ise şu şekilde sıralayabiliriz:

 • Hali hazırdaki kript coin vadeli işlem platformlarında, teminatlar farklı token cüzdanlarına bölünmektedir.
 • Bu bölünme, pozisyonların tasfiye edilmesini önlediği için yatırımcı ve kullanıcıların işlemlerinde güçlükler çıkarıyor.
 • Ama FTX bu zorluklara çözüm üretiyor.
 • Lakin FTX türev ürünleri stabil (sabit) kripto coinlere dayalı ve sadece küresel marjin cüzdanlarına uyum sağlayabiliyor.
 • FTT'nin bir diğer özelliği de kullanıcıların marjin işlemler yapmasına gerek olmadan kaldıraçlı pozisyonlar almalarına müsaade eden kendiliğinden kaldıraçlı bir token olmasıdır.
 • Bir yatırımcı veya kullanıcı 5x kaldıraçlı bir Bitcoin short pozisyonu emri vermek isterse, bunun yerine FTX üzerinden 3x kaldıraçlı short BTC alabilir.
 • Bu token alternatifleri ERC-20 standartlarına uyumlu herhangi bir kripto borsasında listelenebilir.
 • Örnek vermek gerekise: FTX şimdiya kadar LEO, BTC, XRP, TRX ve BNB, ETH, EOS, USDT gibi kripto varlıklar için kaldıraçlı token sunuyor.

FTX Token (FTT) Neden Önemlidir?

FTX Token (FTT) projesi, farkını kripto coin ve token ticaretinin en önde gelen şirketlerinden birisi tarafından üretilmekle elde etmektedir.

Önemini tecrübesinden ve tanınırlığından kazanır. FTT tokenin neden önemli olduğu sorusuna verilebilecek cevapları cümleler halinde sizin için derledik:

 • Almeda Research firması kripto piyasalarının en büyük likitide sağlayıcılarından birisi olarak bilinir ve FTX projesini doğrudan destekler.
 • FTX Token (FTT) coin geliştirmelerinde, alanında ve teknoloji sektöründe uzman, oldukça profesyonel bir ekip tarafından dizayn edilmiş bir üründür.
 • Tasifye süreçleri başta olmak üzere teminat ve bakım marjları ya da kripto listelemesi gib çok ama çok fazla hizmet içerir.
 • FTX token tüm bunlara ek olarak süratli gelişim döngülerine odaklanır ve yeni kripto para ticareti mekanizmalarını rekabetçi şekilde kullanıma açtığını iddia eder.

FTX Token (FTT) Kullanım Alanları

Bir tür borsa platformu olan FTT coinin kullanım alanları dijital para piyasaları şeklinde en geniş yelpazeyle tek bir başlık altında tutulabilir.

Ama sadece kripto coin piyasaları demek yeterli olmayacaktır çünkü FTT token, standart bir borsa işlemleri tokeni olmak dışında marjin işlemler ve teminat alanlarında kullanılabilmektedir.

FTX Token (FTT) Nasıl Saklanır?

Her borsa tokenini saklamak için en ideal yer o tokenin kendi ekosistemidir. Ancak mesele FTT gibi çok fazla borsada listelenme almış bir token olunca, dolayısıyla saklama yapabileceğiniz alanlar da oldukça çeşitlenmektedir.

Siz de aşağıda listelediğimiz borsalar üzerinden (Ki bunlar da FTT listeyelenlerdir) FTT tokenlerinizi güvenle saklayabilirsiniz:

 1. Binance
 2. FTX
 3. Bybit
 4. Mandala Exchange
 5. Coin Base

Kripto eğitim, danışmanlık ve analiz hizmetlerimiz hakkında bilgi mi istiyorsunuz?

SİZİ ARAYALIM