Hedera | İşternet

Kripto eğitim, danışmanlık ve analiz hizmetlerimiz hakkında bilgi mi istiyorsunuz?

SİZİ ARAYALIM

HBAR

Hedera Hashgraph (HBAR)

Hedera Hashgraph (HBAR) son zamanlarda herkesin karşısına çıkabilecek ve herkesi nasıl telafuz edileceği konusunda bir saniye de olsa duraklatan bir proje olarak karşımıza çıkar.

Merak etmeyin ki bu makalede isminin sesli olarak nasıl okunması gerektiği konusunda çok durmayacağız.

Hedera, bitkiler arasında Araliaceae aile grubuna dahil olan bir bitki cinsidir. Ancak sanıyoruz ki siz daha çok kripto parası için buradasınız.

O zaman, vakit kaybetmeden hem bitkiyi hem de telafuzu bir kenara bırakıp Hedera Hashgraph yani namı diğer HBAR projesine geçelim.

İçindekiler

 1. Hedera Hashgraph (HBAR) Nedir?
 2. Hedera Hashgraph (HBAR) Coin Nedir?
 3. Hedera Hashgraph (HBAR) Amacı ve Whitepaper
 4. Hedera Hashgraph (HBAR) Kurucusu Kim?
 5. Piyasada Kaç Hedera Hashgraph (HBAR) Coin Var?
 6. Hedera Hashgraph (HBAR) Nasıl Çalışır?
 7. Hedera Hashgraph (HBAR) Neden Önemlidir?
 8. Hedera Hashgraph (HBAR) Kullanım Alanları
 9. Hedera Hashgraph (HBAR) Nasıl Saklanır?

 

Hedera Hashgraph (HBAR) Nedir?

“Küresel Web’in güvenli katmanı” olarak tanımlanan Hedera Hashgraph (HBAR) projesi hem kişisel kullanıcılar hem de kurumsallar için bir merkezi olmayan aplikasyonlar oluşturma ağıdır.

Hedera blockchaini herkese açık kaynak kodlara sahiptir. Beklenenden alçak seviyede performans gösteren ve istikrar sağlayamayan eskimiş blok zinciri temelli, platformların karşılaştığı kısıtlılıkları yok eden, nispeten adil ve verimli bir ekosistem olması için tasarlanmıştır.

Birçok projenin ortaya çıktığı 2018 senesinin Ağustos ayında, bir ilk token arzı (ICO) etkinliği ile finansman sağlayan protokol, bir yılı aşar aşmaz Eylül 2019'da mainnet’ini her kullanıcının hizmetine sunabilmiştir.

Bu durum da bizi projenin birçok borsada bulabileceğiniz dijital para birimine götürür.

Hedera Hashgraph (HBAR) Coin Nedir?

HBAR coin yukarıda bahsi geçen ICO (İlk Coin Arzı) etkinliği boyunca neredeyse taban fiyattan yatırımcılara sunulan bir Hedera Hashgraph yerel kripto parasıdır.

HBAR coin, Hedera Hashgraph blockchain ağı içinde iki değişik rolü oynar.

Birincisi Hedera Hashgraph’ın kullanım alanları ve hizmetlerinde bir nevi itici güç olması durumudur.

İkincisi ise staking ve ağ güvenliğinde sahip olduğu rollerdir.

Hedera Hashgraph (HBAR) Amacı ve Whitepaper

HBAR token para birimiyle kripto yatırımcılarının işlemlerine de konu olan Hedera token projesinin teknik dokümanı (whitepaper) bizlere bu ekibin amacı hakkında çokça şey anlatır.

Resmî sitesi ve whitepaper üzerinden edinebileceğiniz bilgileri ve öğrenebileceğiniz amaçları sıradaki alt başlığımızda sizler için maddeledik.

HBAR Whitepaper ve Bilgiler

 • Alışıla gelmiş birçok dijital para birimine karşın Hedera Hashgraph, geleneksel bir blockchain yapısı üstüne inşa edilmemiştir.
 • Bunun yerine, Hashgraph ismiyle anılan ve bütünüyle yeni bir dağıtılmış defter teknolojisi ürünü önerir.
 • Bu yeni teknoloji; harcamalar, hız ve ölçeklenebilirlik olmak üzere bir den çok anahtar görevde, blockchain temelli alternatifler üretilmesine olanak tanır.
 • Hedera Hashgraph (HBAR) üzerinden yapılacak işlemlerinin ortalama işlem bedeli 0.0001 Amerikan doları gibi ucuz bir ücrettir.
 • Bu işlemler ucuz olmasının yanısıra beş saniyenin altında gerçekleşecek hızlara da ulaşabilir.
 • Süratli işlemler hususunda, Hedera Hashgraph projesi, en çok kullanılan ispatları (PoW) tabanlı işlemler ve blok zincirler adına takribi 5 ile 20 saniye arasında de 10.000'den fazla işlemi (TPS) gerçekleştirebileceğini öne sürmektedir.

Hedera Hashgraph (HBAR) Kurucusu Kim?

Her yeni teknoloji gibi Hedera Hashgraph’ın arkasında da birden fazla isim bulunur.

Bu isimlerden Dr. Leemon Baird ve Mance Harmon ise projenin kurucuları olarak bilinmektedir.

Dr. Leemon Baird, hashgraph dağıtılmış fikir birliği algoritmasının yaratıcısı ve girişimcisi olarak lanse edilirken halen projenin başındaki yönetici bilim insanı pozisyonunda görev almaktadır.

Hedera Hashgraph projesinin kuruluşundan önce, Baird farklı farklı bilgisayar bilimi ve güvenlik ile alakalı pozisyonlarda neredeyse on yıldan fazla tecrübeye sahip olmuştur. Cyberspace Research Akademi Merkezi'nin kıdemli araştırma bilimcisi olmuş ve ayrıca DApp'leri inşa etmek için bir platform olan Swirlds Inc.'de de kurucu ortak ve CTO koltuklarını doldurmuştur.

Mance Harmon ise Hedera'nın CEO'su olarak karşımıza çıkar. Tecrübeli bir teknoloji yöneticisi ve girişimcidir. Harmon siber güvenlik alanlarında neredeyse yirmi yıllık bir öz geçmişe sahiptir.

Kurucu ortakların yanı sıra, Hedera yönetişim takımı, elit kariyerler geçirmiş, bir düzineyi aşkın takım arkadaşından vücut bulur.

Piyasada Kaç Hedera Hashgraph (HBAR) Coin Var?

Bu projenin yerel tokeni HBAR’ın arzı kısıtlıdır ancak tam tamına 50 milyar birim olarak açıklandığı için hemen hemen sınırsız arza sahip çoğu para birimini dolaşımdaki miktar açısından geçeceği ön görülebilir.

Hedera Hashgraph blockchain sitesinden yayınlanan 2020 yılı Haziran ayı tarihli ilave teknik dokümanda, 17 milyardan biraz yüksek HBAR tokenin, en az 2025 senesine kadar dolaşıma girmesi beklenmektedir. 2025 hedefleri bile maksimum arzın yüzde 34'üne tekabül eder.

Haliyle uyandığımız her yeni gün biraz daha HBAR arzı yaşanması şaşırtıcı olmayacaktır.

Hedera Hashgraph (HBAR) Nasıl Çalışır?

Hedera tokenin neden önemli olduğu ve nerelerde kullanabileceğine geçmeden önce nasıl çalıştığını öğrenmek oldukça gerekli görünmektedir.

Gelin adım adım bu teknolojinin çalışma ilkelerine göze atalım:

 • Öncelikle Hedera Hashgraph blockchain’i güvenli hale getirmek için, Hashgraph Consensus adında yeni geliştirilmiş bir mutabakat sistemi kullanıldığını söylemek gerekir.
 • Bu mutabakat yapısı, on bir farklı sektöre yayılmış toplamda otuz dokuz çeşit organizasyondan vücut bulan bir döner yönetim konseyine tabidir.
 • Konsey; Hedera kod yapısının yönlendirilmesi, platform içi kararlar üstüne oylama ve açık Hedera ağındaki ilk node’ların (düğümler) işletilmesinden sorumludur.
 • Hedera Hashgraph, ağın korunmasına kullanıcılarında destek olabilmeleri adına kaynaklarını stake yapmalarına yarayan, yeni jenerasyon bir Proof of Stake (PoS) yani hisse ispatı algoritması kullanıyor.
 • Şimdilik bütün Hedera node’ları, yönetim konseyi üyeleri yoluyla yönetiliyor ancak çok yakın bir gelecekte herhangi bir izne gerek duyulmayan bir yönetişim sistemine geçme planları mevcut.
 • Hedera'nın güvenlik yapısı ABFT şeklinde bilinen bir asenkron hata toleransı üzerine kuruludur
 • Kısacası bazı veriler geç transfer edilse veya ortadan kaybolsa bile işlemlerin hem zamanını hem de sıralamalarını garantili biçimde doğrulayan bir sistem içeriyor.

Hedera Hashgraph (HBAR) Neden Önemlidir?

Hedera birden çok alanda önemli atılımlar içerir. Ama bunlar arasında gelecekte hizmete sunulması beklenen “Proxy Staking” başlı başına projeyi önemli kılar.

Proxy Staking, elinde HBAR tokeni bulunduranların herhangi bir düğüm (node) işletmeden tokenlerini stake etmelerine fırsat tanıyan bir özelliktir.

Proxy staking üstünden başkasının node’unda, HBAR kripto paralarınızı stake edebilirsiniz. Bunun bedeli ise node yöneticisi ve sahipleri arasında ödül ücretleriyle birlikte bölüştürülür.

Proxy staking özelliğinde HBAR tokenler kilitlenmez veya bono haline dönüşmez, hatta aksine proxy staker’lar ellerindeki HBAR’lar üstünde de söz sahibi olur.

Hedera Hashgraph (HBAR) Kullanım Alanları

Her şeyden önce HBAR token; akıllı kontratlar, sistematize işlemler ve veri / dosya depolama gibi Hedera servislerine güç veren mazot gibi kullanılabilmektedir. Ama bu HBAR tokenlerin sadece bir kullanım alanıdır.

Diğer kullanım alanları ise projenin getirdiği blockchain teknolojisiyle ilişkilendirilebilir. Bunların arasında göze çarpanlar ise şu şekildedir:

Sağlık Sektörü

Hastaların bilgilerinin gerçek zamanlı biçimde paylaşılması yoluyla bir gecikme olmadan doktorlar ve sağlık personeli gerekli müdahaleleri yapabilir.

Kimlik Yönetimi

İşe alım süreçleri ve kişilerin bilgilerinin paylaşımı, organize edilmesi ikinci bir kullanım alanı olarak karşımıza çıkar. Bu noktada Hedera Hashgraph protokolleri “Nesnelerin İnterneti” teknolojisinden de yararlanabilmektedir.

Veri Regülasyonları

Veriler üzerinde yapılan düzenlemeler, daha basit hale getirilmiş denetimler ve kontroller vesilesiyle kolaylıkla uygulanabilir.

Böylece veri uyumluluğu her regülasyonda aksama yaşamadan istikrarlı biçimde devam edebilmektedir.

Hedera Hashgraph (HBAR) Nasıl Saklanır?

Yine geldik son başlığa! Eğer makaleyi okuyup da Hedera’nın ucundan kıyısından bu projeye giriş yapmak isteyenleriniz varsa toplanın. Bu başlıkta HBAR’ı nerelerden alıp saklayabileceğinizi aktarıyoruz.

Öncelikle HBAR token’larını satın alabilmek, HBAR’ı listelemiş kripto para borsalarında üyeliğiniz olması gereklidir. Bu borsaların standart haline getirdiği kimlik doğrulama adımlarını atlattıktan sonra HBAR alım satım ticareti yapabilirsiniz.

Bittrex, Binance, Liquid ve Huobi Global gibi küresel kripto para borsalarında; HBAR/BTC, HBAR/ETH HBAR/USDT, HBAR/BUSD önce gelmek üzere birden fazla işlem çifti üstünden HBAR elde edebilirsiniz.

Borsa cüzdanları yeteri kadar güvenilir gelmez ise mobil aplikasyonlar ve donanım cüzdanları da sizin için güzel alternatifler olabilir.

Kripto eğitim, danışmanlık ve analiz hizmetlerimiz hakkında bilgi mi istiyorsunuz?

SİZİ ARAYALIM