VeChain | İşternet

Kripto eğitim, danışmanlık ve analiz hizmetlerimiz hakkında bilgi mi istiyorsunuz?

SİZİ ARAYALIM

VET

VeChain (VET)

Piyasalarda VET kısaltma ismiyle alım-satım yapılan VeChain coin projesi, hem bir çözüm üretim projesi olarak hizmet sunmakta hem de bir kripto para olarak yatırımcı aracı şeklinde kullanılmaktadır.

Bu makalemizde, gittikçe popüler hale gelen ve neredeyse yayınlanmadığı bir kripto borsası kalmayan VET coin kripto para birimini inceleyemeye çalışacağız.

İçindekiler

 1. VeChain (VET) Nedir?
 2. VeChain (VET) Coin Nedir?
 3. VeChain Amacı ve Whitepaper
 4. VeChain (VET) Kurucusu Kim?
 5. Piyasada Kaç VeChain (VET) Coin Var?
 6. VeChain (VET) Nasıl Çalışır?
 7. VET ve VTHO Nedir?
 8. VeChain (VET) Neden Önemlidir?
 9. VeChain (VET) Kullanım Alanları
 10. VeChain (VET) Nasıl Saklanır?

 

VeChain (VET) Nedir?

VET coinin tarihsel süreci, kurulduğu yıl olan 2015’te başlamaktadır. Aslında bir kripto para biriminden önce VeChainThor blokzinciri üzerinden şirketler adına blokzincir tabanlı çözümler üreten bir şirkettir.  Dünyanın dört bir yanına hizmet sunan bu firmanın, Çin menşeili sanayiciler ve Çin Halk Cumhuriyeti devleti doğrudan bağlantıları olduğu ve bu ilişkiyi daha ileri taşımayı hedeflediği bilinmektedir.

Bazı mecralarda, VET, arkasında Çin gibi yükselen bir küresel gücün olması, bu projeye daha çok ilginin yöneleceğine dair hipotezlere dair en önemli ipucu olarak yansıtılır. Bu doğrultuda AB sınırları içinde yer alan saygın bir sertifikalandırma organizasyonu olan TÜV Saarland kurumunun, VeChain bünyesindeki bir şirkete beş yıldızlı Blokzincir Hizmet Sertifikası vermesi de şirketin küresel prestijini kanıtlayan başka bir gelişme olarak göz doldurmuştur.

VET Coin Nedir?

VET coin kısaca popülerliği küresel boyutlara oluşan bir kripto tokenidir. VeChain şirketinin ortaya çıkardığı blockchain teknolojisi ile üretilmektedir. Çin piyasalarında daha çok talep gören VET coin, hem alım satım yaparak kazanç sağlayabileceğiniz kısa vadeli bir yatırım aracı hem de soğuk cüzdanınızda hold edebileceğiniz güven veren bir proje tokenidir.

VeChain (VET) Amacı ve Whitepaper

VeChain şirketinin beyaz kağıdını okurken, yepyeni bir projeye bakmadığımızı, hatta vaadlerinin küçümseyemeceğimiz bir bölümü gerçekleştirdiğini aklımızdan çıkarmamış gerekiyor. Unutmayın ki bir projeye dair bilgi edinmek için whitepaper okurken, öncelikle o whitepaper’ın ne zaman yayınlandığını ve yayınlandığından beri ne kadar ilerleme katettiğini mutlaka denkleme katmalıyız.

VET Whitepaper Bilgiler

VeChain, merkezi Şangay olan Hizmet Olarak Blockchain (BaaS) şirketi olan BitSE bünyesinde kurulmuştur.

Proje bir de Singapur’da kurulan VeChain Vakfı bünyesinde geliştirmelere devam etmektedir.

Halihazırda, VET projelerini kullanan birçok şirket olması, bu kripto parayı güvenilir kılmaktadır.

Projenin ilk whitepaper’ı sonrası bir de Whitepaper 2.0 başlığıyla ikinci bir beyaz kâğıt daha yayınlanmıştır.

Whitepaper 2.0, VeChain hizmetlerinin Fortune düzeyinde 100’ü geçkin şirket tarafından kullanıldığını belirtir.

VeChain (VET) Whitepaper Amaçları

 • VET coinin asıl metnini göz attığımızda, öne çıkan başlıca amaçları şu şekilde sıralayabilir:
 • Şeffaf ve güvenilir bilgi akışı
 • İşbirliklerinin verimlerini arttırmak
 • Yüksek hızda varlıkların ve değerlerin transferini olanaklı kılmak
 • Bu doğrultuda karşılık güvenden ziyade, işlevsel bir iş ekosistemi oluşturmak.
 • Büyük şirketler kadar küçük ölçekli firmalara hizmet vermeyi de kolaylaştırmak
 • VeChain hem sanal hem de gerçek olmak üzere, ekonomik ve sosyal değer katabilecek bir blockchain temelli platform olmayı hedefliyor.

 

VeChain (VET) Kurucusu Kim?

VET coinin kurucusu artık adeta bir kripto şöhretidir. İsmi Sunny Lu olan VET projesinin kurucusu, aynı zamanda şirketin finansal ortaklarından birisidir. Kariyerinde Louis Vuitton China CIO’luğu gibi pozisyonlar göz önüne alındığında, Lu’nun beklentileri karşıladığı ve projeye prestij katan bir isim olduğu yorumlaması yapılabilir.

Piyasada Kaç VeChain (VET) Coin Var?

VET kripto tokeni, kendi maksimum arzını 86.712.634.466 olarak belirlemiştir.  Bu 86 milyarlık kapasitenin henüz piyasadaki dolaşıma sokulmuş miktarı ise 64,32 milyara yaklaşıktır. Haliyle standart bir borsada (Binance, Gateio vb.) 24 saatlik VET akış hacmi bazen yüz milyonları bulabilmektedir.

Fiyatı ise BTC gibi kriptolar karşısında görece daha hesaplıdır. 2021 yılı itibariyle tek haneli rakamlarda kalarak yatırımcılar için güzel alım fırsatları sunmaktadır.

VeChain (VET) Nasıl Çalışır?

VET projesinde kullanılan, VeChainThor blok zincir tabanı, özünde işletmelerin kullanılması için sunulan bütün blokchain sistemleriyle aynı mantıkta çalışmaktadır.

İşletmeler kendilerine de blockchain temelli çözümler üretebilmek ve ürünler oluşturabilmek için VeChain’in sunduğu bir ürün olarak ToolChain aracını oldukça faydalı şekilde kullanabilmektedir.

Proje için belirli node'ları otorite haline getiren “Proof of Authority (PoA)” mutabakatı sayesinde blok zincir ağındaki işlemler onaylanabilir. Bu durum bahsedilen işlemlere dair üretilen blokların sadece, en az 25 milyon VET sahibi olmak şartıyla Ana Otorite Node'ları tarafından işleniyor demektir.

Ancak VET’in başka bir özelliği burada daha önemlidir. Çünkü Node seviyesinde sahip olmanız gerekirken, sadece VeChain üzerinden işlem yapmak isteyen kullanıcıların VET coin kripto parası bulundurması veya cüzdanlarına alması gerekmez. Haliyle pratik kullanıcılar için çalışma kolaylığı sağlar.

VET ve VTHO Nedir?

VeChain şirketinin; kripto tokeni olarak sadece VET coin bilinse de başka bir kirpto tokeni olan VTHO’da giderek tanınır hale gelmiştir.

VeChain tokeni (VET), finansal piyasalarda, işlemler ve spekülasyonlar için kullanılır.

VTHO (VeThor Token) daha çok VeChainThor sistemi üzerinden işlem yapmak için kullanılan bir tür “enerji tokenidir”. Eğer bir VET sahibiyseniz, ağ içinde VeChainThor blok zincirinde işlem yapabilmek adına, sizde VTHO üretebilirsiniz.

VeChain (VET) Neden Önemlidir?

Bir konu veya metanın önemi her zaman günlük pratiklerdeki işe yararlılığı üzerinden resmedilmektedir. O zaman bu bakış açısıyla; VET coin gibi, gerçekten sosyal değer ve ekonomik değer katkısında bulunmayı isteyen blockchain tabanlı uygulamalar yer alacağı bir platform misyonundaki projenin önemi bizim için daha anlaşılır olacaktır.

Vechain hizmet ve ürünlerini tercih eden firmalardan bazıları şunlardır: Walmart Çin, Shangai Waigaoqiao, PriceWaterhouseCoopers (PwC) ve meşhur Fransız devi Renault.

Proje’nin, Şangay’da bir ofisinin olması ve kripto dünyasına olumsuz bakarak kısıtlamalar getiren Çin Hükümeti ile ortak organizasyonlar düzenlenmesi, VET’i, Çin gibi bir ekonomik canavara yaklaşabilen istisnai tokenlerin başında getirir.

Ekonomi ve Finans savaşlarının ortasında, Çin Halk Cumhuriyeti ile ortak yatırımlar yapabilmek, bir ejderha üstünde savaşabilmek gibi neredeyse ikonik bir önem taşımaktadır.

VeChain (VET) Kullanım Alanları

“VechainWorld Dapp” Kütüphanesini biliyor musunuz? Doğrusu bir kütüphane büyüklüğünde liste oluşturacak kadar çok kullanım alanına dair detaylı bir araştırma yapsak, bu makale sonsuza kadar uzanabilir.

Yine de o kadar kalabalık olan bu listenin içinde; dört ana başlık, VET yaygın kullanım alanları olarak karşımıza çıkar.

1. Gıda Güvenliği

Küresel ısınma, gıda güvenliği, sentetik yiyecekler gibi alarmist tehditler bugün her devletin gıda ekonomisi gündeminde yer bulabilmektedir.

Her devletin hayalini kurduğu daha şeffaf bir yiyecek endüstrisi için VET ağları, tedarik zincirlerine dair lokasyon odaklı veri tabanları üzerinden çözümler üretebilmektedir. Tedarik zincirinde blockchain tekniğiyle, bir ürünün son kullanma tarihi ve geçirdiği süreçler, yolculuklar çok daha hızlı ulaşılabilir verilere dönüştürülebilmektedir.

Gıda güvenliğini sistemli ve şeffaf hale getirmek için Vechain teknolojisi kullanan büyük şirketlerin başında Shenzhen Yuhongtai Foods gelmektedir.

2. Sahtecilik Engelleme

Artık imitasyon bir dünyada yaşıyoruz. En değerli madenlerin ve hatta eşşiz sanat eserlerinin bile sahteleri çok kolay hem de farkı anlayamayacağınız biçimde üretebiliyor.

Haliyle pahalı sektörler, lüks hizmet ve ürünler, sahtecilik yapanlara daha çok kazandırdığı için belirli bir seviyede olan pırlanta gibi lüks piyasalarda güvenlik daha önemli hale geliyor. Reanult bu doğrultuda VET blockchain teknolojisini lüks otomobil parçalarının orijinalliklerini kontrol için kullanıyor.

3. Sağlık Kayıtları

Gıdalarımızı ve mallarımı koruyan bir kayıt teknolojisi elbette sağlık kayıtlarınızı da tutabilmeniz için güvenilir çözümler sunabiliyor.

Kıbrıs Akdeniz Hastanesi, 2021 itibariyle VET tabanlı uygulamaları, hastalarına kayıt hizmetleri ve labaratuar sonuçları için hizmete sunacağını duyurmuştur.

4. Karbon Emisyonunu Takip Etme

BYD isimli Çin menşeili yeni nesil elektrikli otomobil üreten firma, akıllı ulaşım araçlarına eklenecek VeChain tabanlı karbon ayak izi kayıtları ile, karbon salınımı hakkında farkındalık ve takip yaratabilecek bir adım atmış bulunmaktadır.

VeChain (VET) Nasıl Saklanır?

Kendisin hem İOS hem de Android sistemleri için ürettiği hafif cüzdanları, VET coinlerinizi, Vechain teknolojisiyle saklamanızı olanaklı kılmaktadır.

Resmi olarak masaüstü bilgisayarlar için VeChainSync isimli bir cüzdanı da mevcuttur. Ledger veya Trust Wallet olmak üzere VET tokenden bağımsız diğer cüzdanlarda da bittabi VET saklayabilirsiniz.

Ayrıca hızlı alım ve satımla yapmak için kripto para borsa uygulamalarının cüzdanlarında da VET kripto coini saklayarak VET ticareti yapabilirsiniz.

Kripto eğitim, danışmanlık ve analiz hizmetlerimiz hakkında bilgi mi istiyorsunuz?

SİZİ ARAYALIM