Theta Network | İşternet

Kripto eğitim, danışmanlık ve analiz hizmetlerimiz hakkında bilgi mi istiyorsunuz?

SİZİ ARAYALIM

THETA

Theta Network (THETA)

Theta Neetwork Token (THETA) projesini bugün evlerimizde ağırlayacağız. Böylece hem yatırımcıları hem de kullanıcıları için onun hakkındaki her şeyi öğrenmeyi amaçlıyoruz.

Günümüzdeki elektro manyetik dalgaların frekansları Latince kökenli alfabenin ilk harflariye kategorize edilir. Alfabe aslında bir Alfa, Beta sıralamasının kısaltmasıdır ve Latin alfabesindeki üçüncü harf bu makaleyi doğrudan ilgilendirir.

Theta hem üç anlamına gelir hem de bir dalga boyu betimler. Peki Theta Token (THETA) bundan ibaret midir? Kesinlikle hayır.

Gelin meseleyi biraz daha açalım.

İçindekiler

 1. Theta Network (THETA) Nedir?
 2. Theta Token (THETA) Coin Nedir?
 3. Theta Token (THETA) Amacı ve Whitepaper
 4. Theta Token (THETA) Kurucusu Kim?
 5. Piyasada Kaç Theta Token (THETA) Coin Var?
 6. Theta Token (THETA) Nasıl Çalışır?
 7. Theta Token (THETA) Neden Önemlidir?
 8. Theta Token (THETA) Kullanım Alanları
 9. Theta Token (THETA) Nasıl Saklanır?

 

Theta Network (THETA) Nedir?

Theta Token projesi, video yayınları için özel olarak dizayn edilmiş, blockchain teknolojisiyle çalışan bir ağ şeklinde tanımlanabilir.

2019 yılının mart ayında başlatılan Theta token ana ağı, ağ kullanan kişi ve kurumların bant genişliklerini ve bilgi işlem kaynaklarını meşhur P2P (peer-to-peer) tekniği üzerinden paylaştığı merkeziyetsiz ağ niteliğindedir.

Theta projesi, Youtube’un kurucu ortaklarından Steve Chen ve Twitch’in kurucu ortağı Justin Kan gibi önemli isimler tarafından da destek görmektedir.

Theta blok zincir ağı, kişilerin video içeriklerini eş güdümlü biçimde izleyebilmelerine ve aynı videoyu izleyen öteki kişilere video gönderme yoluyla coin ödülleri kazanmalarına imkân tanımaktadır.

Theta Token (THETA) Coin Nedir?

Theta coin, THETA ekosisteminin yerel kripto tokenidir.

Ama unutulmamalıdır ki THETA projesinin tek kripto para birimi Theta coin değildir. Çünkü bir de TFUEL kısatlmasıyla bilinen ikinci bir coin vardır.

THETA token 2018 yılında Covid salgınından neredeyse hemen önce piyasaya sürülmüştür ve bu zaman dilimi boyunca yatırımcılara ETH üstünden bir ERC-20 token’ı olarak dağıtılmıştır. TFUEL ise proje ekosisteminin yönetişiminde kullanmak amacıyla üretilir.

Theta Token (THETA) Amacı ve Whitepaper

Günümüzde bir şeyler okumak yerine bilgi edinme süreçleri de video izlemek ve çeşitli görsellerle desteklenmek üzere evrim geçirmektedir. Haliyle kripto dünyasının da bu evrimde tuzu bulunmasın mı?

Theta işte bu evrimsel çağda, video üreticileri ve izleyicileri için yeni bir soluk anlamına gelir. Youtube, Netflix, Amazon Prime ve daha niceleri bu çağın büyüyen aktörleri haline gelirken, blockchain teknolojisinin işlerine çomak mı sokayacağı yoksa fayda mı sağlayacağı halen merak konusudur.

Theta kripto parasının üretildiği bu teknolojiye işte bu perspektiften bakmamız gerektiği projenin teknik dokümanı ve resmi internet sitesinden de anlaşılabilir.

Theta Whitepaper’ı ve Bilgiler

 • THETA fikir olarak 2018’de ortaya çıkmıştır.
 • Theta whitepaperı üç önemli husus barındırmaktadır.
 • Bunlardan ilki izleyicilerin daha kaliteli yayın hizmetleriyle ödüllendirilmesidir.
 • İkinci önemli özellik ise içerik üreticilerinin gelirlerini arttırmaya yöneliktir.
 • Platformları da unutmayan proje, üçüncü olarak video yayın platformlarına da tasarruf, abonelik ve reklam gelirlerini arttırmak için çözüm sunar.
 • Kulllanıcılara vaad edilen ödüller, TFUEL token formatında ödenir.
 • Bu sayede kişiler hem ağ içeriklerini izler hem de ağ kaynaklarını paylaşmak için motive edilir. Bir nevi teşvik priminden bahsediyoruz yani!
 • Ağ platformu açık kaynak kodlarına sahiptir
 • Token tutanlar, birçok hisse ispatı (Proof of Stake) temelli blockchain evrenindeki gibi yönetim yetkilerine sahip olabilmektedir.
 • THETA projesinin ana blockchain ağı, Turing-Complete niteliğindeki akıllı sözleşmeler için destek sağlar.
 • Akıllı sözleşmeler, ana ağda yerleşik Decentralized Applications (DAPP) yani merkezi olmayan aplikasyonlar için inovatif bir dizi kullanıcı tecrübesi ve yepyeni ilişkilendirme şemaları oluşturabilir.

Theta Token (THETA) Kurucusu Kim?

Theta token’in arkasında iki Asya kökenli isim vardır: Mitch Liu ve Jieyi Long.

Liu projenin kurucu ortaklarından olarak, oyun ve video sektörlerinde tecrübe sahibidir. Video reklam firması Tapjoy, telefonlardaki sosyal bir oyun girişimi olan Gameview Studios gibi önemli projelerde kuruculuk yapmıştır.

Long ise işin diğer boyutlarında deneyimlidir. Dizayn otomasyonu, Virtual Reality (VR) ve dev ölçekli dağıtılmış mekanizmalar hakkında tecrübe sahibidir. Ayrıca, Jieyi Long birden çok SSCI endeksli hakemli akademik makale üretmiştir ve video yayıncılığı, blockchain ve sanal gerçeklik sektörlerinde farklı patentlere sahiptir.

Piyasada Kaç Theta Token (THETA) Coin Var?

THETA token de arzı belirli kısıtlamalara tabi kripto para birimleri arasında yer almaktadır. Toplamda maksimum ulaşabileceği arzı 1 milyar (1.000.000.000) Theta token ile sınırlandırılmıştır.

Sadece ağ yönetimindeki amaçlar için üretilen TFUEL ise tam beş katı yani beş milyar olarak maksimum arz belirtmiştir.

İşin daha da ilginci bir milyar gibi müthiş bir maksimum arz sınırı olan THETA’nın bütüm arzı dolaşımdadır. Kısaca alınıp satılamayacak veya piyasaya sonradan sürülecek tek bir THETA bile bulunmamaktadır.

Theta Token (THETA) Nasıl Çalışır?

THETA’nın çalışma prensipleri diğer birçok blockchain teknolojisine görece daha rahat anlaşılabilir bir niteliktedir. Bu sayede adım adım anlatması da nispeten kolaydır:

 • Benzeri ağlardaki paylaşım ekonomisi şemalarıyla denklik gösterir.
 • Aynı ağ üzerinden, bir video izleyen kullanıcı, izlediği içeriği öteki kullanıcılara da göndermek ve katkı sağlamak yoluyla, token kazanabilmek adına, yedek bant genişliğini ve bilgi işlem rezervlerini, gönüllü biçimde kullanabilir.
 • Kolaylığı ve rahatlığı ise kullanıcıların alelade bir PC, telefon ya da akıllı televizyonlar sayesinde Theta ağına katkıda bulunabilmelerinden kaynaklıdır.
 • Ek olarak video platformlarınızı, Theta blok zincir ağı üzerinden video hizmeti sunan servislere entegre ederek, video dağıtım harcamaları azaltılabilir ve izleyici etkileşimi arttırılarak, yükselen kazançların daha da artmasına destek olunabilmektedir.
 • Theta ağı, çeşitli özelliklere haiz video platformlarının, video hizmeti alt yapısına nispeten daha az harcayarak, kullanıcılarını ödüllendirme doğrultusundaki harcamaları arttırabilmelerine olana tanır.
 • Bu platformlar da böylece müşteri portföylerini genişletebilir ve pazar payından daha çok kapabilmektedir.

 

Theta Token (THETA) Neden Önemlidir?

Theta projesi, blockchain içinde farklı yönetişim misyonlarını yerine getiren ağ girişimlerin; Google, Samsung, Sony tarafından kurumsal doğrulayıcısı sayılmasıyla önemini bütün kripto camiasına kabul ettirmiş görünmektedir.

Buna ek olarak iki büyük önemli özelliği daha vardır.

Üst Düzey Güvenlik

Ayrıca yerel kripto coini simgesi THETA’ya ve token topluluğu tarafından işletilen binlerce koruyucu node’dan (düğüm) oluşan yüksey düzeyde güvenlikli bir ağa sahip olmasıyla da önemli bir konumdadır.

Maliyet Düşüklüğü

Projenin developer kısmı, katlanarak büyüyen video ve yayıncılık endüstrilerini sarsmayı amaçladığını söyler.

Çünkü aşırı merkezileşme, güçsüz altyapı ve pahalı maliyetler, içerik üreticilerin ve izleyicilerin çoğunlukla kötü tecrübeler yaşamasına neden olur. Video çeken üreticiler de izleyiciler ile aralarındaki engel platformlar yüzünden daha az gelir elde eder.

İşte THETA hem üreticilerin hem de izleyicilerin bedel ödemek zorunda kaldığı aracıları ortadan kaldırma hedefiyle önemli bir kırılım yaratmayı amaçlar.

Theta Token (THETA) Kullanım Alanları

Çoğunlukla kripto ve blockchain projelerinin kullanım alanları benzerlik gösterir. Neredeyse hepsinde var olanlar ise veri transferleri ve bilgi işlem alanlarıdır.

Theta günümüzün ekran dünyasında bu iki olguya video paylaşımı, üretimi ve işlemleri de ekler.

Bütün bunların yanı sıra Theta’yı, Ethereum Virtual Machine olarak bilinen (EVM kısaltmasıyla) entegre akıllı kontrat platformunda da kullanabilirsiniz. Böylece merkeziyetsiz aplikasyonlar (DApp) girişiminde bulunmak isteyen geliştiriciler için idealdir.

Theta bununla da yetinmez.

Ek Kullanım Alanları

Theta’nın kullanılabileceği alanların başlıcaları yukarıdaki başlıkta ele alınmış olsa da maddeler halinde gözden kaçırmamız gereken başka kullanım alanları da mevcuttur:

 • Dijitalleştirilmiş ürün sahipliği
 • İnovatif tüketim ve ödeme mekanizmaları
 • Telif ve fikri mülkiyet haklarında şeffaflık
 • Sosyal ve ekonomik etkileşim

İşlevsel olabildiği bu kadar çok alan varken, Theta’yı daha çok duyacağız gibi görünüyor.

Theta Token (THETA) Nasıl Saklanır?

Bu kadar çok hizmet sunan ve dünyanın komple video yayın platformuna dönüştüğü böylesine bir dönemde THETA token’a ulaşmak hiç de zor değildir.

Aşağıda listelediğimiz, kripto para borsaları hem THETA alıp satabileceğiniz hem de saklayabileceğiniz alternatiflerin başında gelir:

 • Huobi Global
 • Gate io
 • Kucoin
 • Binance

Bittabi “benim borsalarla işim yok” diyenleriniz olabilir.

O zaman diğer alternatifler olan Trezor gibi donanım cüzdanlarını ve yahut Atomic Wallet MetaMask, Guard Wallet, Trust Wallet gibi telefon yazılımı mobil cüzdanları da değerlendirebilirsiniz. Theta hepsine yakışacaktır.

Kripto eğitim, danışmanlık ve analiz hizmetlerimiz hakkında bilgi mi istiyorsunuz?

SİZİ ARAYALIM