MultiversX | İşternet

Kripto eğitim, danışmanlık ve analiz hizmetlerimiz hakkında bilgi mi istiyorsunuz?

SİZİ ARAYALIM

EGLD

Elrond eGold (EGLD)

Elrond, Yüzüklerin Efendisi serisindeki yüce elflerden birisin ismini çağrıştırmıyor mu?

Bu makalede sizler için Elrond eGold (EGLD) projesini mercek altına yatıracağız. Artık kimsenin som altın tutmak ve saklamak istemediği yeni bir çağın ilk adımlarını yaşarken, dijital altınlar hakkında daha çok bilgi sahibi olmak oldukça elzemdir.

Gelin altının tahtına oturacak potasiyele sahip kripto altınlarından birisi olan Elrond eGold (EGLD) nedir daha yakından bakalım.

İçindekiler

 1. Elrond eGold (EGLD) Nedir?
 2. Elrond eGold (EGLD) Coin Nedir?
 3. Elrond eGold (EGLD) Amacı ve Whitepaper
 4. Elrond eGold (EGLD) Kurucusu Kim?
 5. Piyasada Kaç Elrond eGold (EGLD) Coin Var?
 6. Elrond eGold (EGLD) Nasıl Çalışır?
 7. Elrond eGold (EGLD) Neden Önemlidir?
 8. Elrond eGold (EGLD) Kullanım Alanları
 9. Elrond eGold (EGLD) Nasıl Saklanır?

Elrond eGold (EGLD) Nedir?

Elrond Egold (EGLD) her şeyden önce kendisini bir ekosistem olarak tanımlıyor. Peki nasıl bir ekosistem?

Merkezi olmayan finans prosedürlerini, “şeylerin interneti” (Internet of Things) içeren bir FinTech yeni nesil olanından bir ekosistem. Kulağa çok havalı geliyor değil mi?

Veri parçalama metotları vasıtasıyla had safhada hızlı işlem gerçekleştirebilen bir blok zincir protokolü olarak göze çarpıyor.

Akıllı kontratları işleme ve yürütme platformunun; saniye başına 15 bin işlem potansiyeli, sadece altı saniyelik gecikmelerle, 0,001 ABD dolar maliyeti gibi küçük bir işlem bedeliyle işlemektedir.

Elrond eGold (EGLD) Coin Nedir?

EGLD coin yukarıda giriş mahiyetinde bahsettiğimiz projenin dahili ve yerel tokenidir.

EGLD token bir şekilde blok zincir üstünden, ağ ödemelerinin sağlanması, staking eylemleri ve doğrulayıcıların ödüllendirilmesi gibi pratiklerle kullanılmaktadır.

EGLD coin’in amaçları ve hakkında gerekli bilgileri derlediğimiz sonraki başlıkta whitepaper’ına dair şeyler de öğrenebilirsiniz.

Elrond eGold (EGLD) Amacı ve Whitepaper

Orta Dünya Elfleri’nin önemli liderlerinden kabul edilen Lord Elrond’un projeyle ilişkisi, sanıyoruz ki isim benzerliğinden öteye gitmiyordur.

Nihayetinde Elfler’in amacı kötülüğü yer yüzünden silmektir, ancak bir kripto para olan EGLD’nin amacı daha gerçekçi olmalıdır.

Her proje gibi Elrond eGold (EGLD) hakkında da en detaylı bilgileri kendi sitesinden ve whitepaper’ından okuyabilirsiniz.

EGLD Whitepaper ve Bilgiler

Elrond eGold (EGLD) projesi ilk defa 2019 yılının o pandemiden hemen önceki yaz aylarında duyurulmuştur.

Projenin mainnet’i ise yaklaşık bir sene sonra 2020 yılının Temmuz ayında kullanıma açıldı.

Üç kurucuya göre projenin odağı; bu teknolojideki en ivedi çözülmesi gereken problem olarak blockchain ölçeklenebilirliği hususunda çözümler sağlamaktır.

Duyulması çok sonraları olsa da 2017 yılının sonlarında kurulmuştur.

İnternet ekonomisi, kurumsal kullanımlar ve merkezi olmayan finans uygulamaları adına iyileştirilmiş bir blok zincir platformudur.

En önemli özelliği, yüksek seviyede ölçeklenebilirliği olmasının yanısıra hem işlemleri hem de ağı parçalama modelini uygulayan ilk blok zincir ağı olma iddiası taşımaktadır.

Whitepaper’a göre, dahili ekosistemini inşa etmeyi ve EGLD metasını değer saklama aracı yapmayı hedeflemektedir.

Projenin blockchain ağı, dört farklı parçaya ayrılmış toplamda 2 bin 169 doğrulayıcı node üstünde çalışmaktadır.

Parçaların hepsi teker teker, saniye başına 5.400 adet işlem yapabilen üç araç ve "Metachain" adlı koordinasyon parçası barındırmaktadır.

Elrond eGold firması, doğrulayıcı node’ların senelik yüzde 36 oranında kazanç sağlamaları dolayısıyla, ağ üstünde paydaş olmak için eGold token tedariki sağlıyor.

Elrond eGold (EGLD) Kurucusu Kim?

Elrond bir şirket olarak arkasında kardeşliğin kutsal bağını barındırmaktadır. Kurucular arasında Lucian Todea’nın yanında Mincu (Lucian ve Benjamin) kardeşler bulunur.

Mincu kardeşler Elrond projesinden önce, Benjamin CEO ve Lucian da baş teknoloji yöneticisi olmak üzere, kripto değerler yatırım fonu olarak hizmet sunan MetaChain Capital şirketini ve aynı zamanda, ilk coin arzı (ICO) etkinlikleri için bilgi portalı olan ICO Market Data'yı kurarak göz doldurmuştur.

Benjamin, 2014- 2015 tarihleri aralığında blok zincir platformu NEM için, marketing ve topluluk sorumlusu görevinde bulunmuş, sonraları ise Tezos (XTZ), Zilliqa (ZIL), Binance, Brave gibi projelere erken dönem yatırımcı olarak katkıda bulunmuştur. Diğer kardeş Lucian ise; IT mühendisi ve siber güvenlik uzmanı pozisyonlarında çalışmıştır.

Piyasada Kaç Elrond eGold (EGLD) Coin Var?

Altının arzı bu kadar sınırlıyken “gold” kelimesini barındıran bir kripto değerin sınırsız arza sahip olması beklenemez.

Yine de EGLD coin, maksimum arzı 31 milyon 415 bin 926 adet olarak belirlenmiş ve piyasada eGold coinlerin bu sayıyı geçmeyeceği duyurulmuştur.

Elrond token; ağ üzerindeki node’lara kazanç verebilmek için 20.000.000 EGLD token ile piyasaya sürülmüş, kısıtlı arzı bulunan bir ekonomik modele sahip.

An itibariyle (16 Şubat 2022) sadece 23 milyona yakın bir miktarı dolaşımdadır.

Elrond eGold (EGLD) Nasıl Çalışır?

EGLD yatırımcıları ve geliştiricileri için eGold token evrenin nasıl çalıştığı önemli bir sorudur. Oldukça karmaşık bir yapıya sahip olan bu ekosistemin çalışma prensiplerini sizler için maddeledik:

 • EGLD ağı, doğrulama süreçlerine node (düğüm) katabilmek için, onların EGLD coinlerini stake etmelerini gerektiren güvenli bir Hisse İspatı (Prof of Stake, Pos) mutabakat algoritması içerir.
 • Her node’a (düğüme), geçmiş eylemleri doğrultusunda derecelendirme puanı verilir ve bu puan sonraki adımlarda seçilip seçilmeyecekleri konusunda etkilidir.
 • Bir doğrulayıcının sahip olduğu puanlar gereğinden çok azalırsa, seçilemez ve hatta para cezası bile ödemek mecburiyetine düşebilir.
 • Doğrulayıcılar ek olarak, ağın bütünlüğüne uygunsuz biçimde eylemlerde bulunurlarsa, ağdan atılabilir ya da payları düşürülebilir.
 • Node’lar, geçmişteki doğrulama süreçlerine göre ön görülemeyecek ve değiştirilemeyecek biçimde random seçilir.
 • Öte yandan gizli sözleşmeleri önlemek için belirli döngülerle, işleme sürülen parçalar arasında da yer değiştirilirler.
 • Düğümler (node’lar), çok güçlü kriptografik güvenlik inşa etmek üzere değiştirilmiş Boneh-Lynn-Shacham (BLS) çoklu imza teknolojisi vasıtasıyla karşılıklı iletişim kurabilirler.
 • Blockchain Ağı; 50 ayrı parçaya bölünmüş, 29 ayrı devletten, toplamda bin beş yüz node ile tamamen şeffaf ve kamuoyuna açık denemeler esnasında 263.000 TPS gibi müthiş hızlara ulaşmıştır.

Elrond eGold (EGLD) Neden Önemlidir?

Elrond coinin neden önemli bir proje olduğunu aktarabilmek adına bu başlık altında hem marka çalışmalarını hem de teknik detaylarından önemli olanları sizler için derledik:

 • Projenin her şekilde adapte edilebilir olan işlem parçalama mimarisi; ağı bütünüyle ve devamında işlemleri de parçalara ayırabilir niteliktedir.
 • Efektiflik, talepleri karşılayamayacak düzeye inerse, ek parçalarla ölçeklenebilirlik yükseltilir.
 • Fanları çoğaltmak için platform üstünde çalışan geliştiricilere tam destek vererek, akıllı kontrat maliyetlerinin yüzde 30'u gibi bir oranını telif bedeli olarak onlara ödüyor.
 • Coinbase gibi dünya çapında bilinen kripto borsalarının, EGLD’yi listelemek için mercek altına alması ve yakında Amerika Birleşik Devletleri’nde yaşayan kullanıcılara stake etme servisi sağlayacağını duyurması da önemlidir.
 • Coingecko gibi önemli bir mecranın bir raporunda blockchain projeleri içinde GitHub’da en fazla geliştirici aktivitesi barındıran proje Elrond olarak belirlendi.

Elrond eGold (EGLD) Kullanım Alanları

Elrond coini al-sat yaparak, çoğu borsada trader’lık için kullanabilirsiniz. Ancak spekülasyon veya günlük trader’lık dışında da potansiyel kullanım alanları EGLD yatırımcıları için heyecan verici umutlar doğuruyor

Son büyük haberler arasından eGold coin projesinin, Samsung ile partnerlik söylentileri dolanmakta.

Bu partnerlik dolayısıyla çoğu merkeziyetsiz uygulama, Samsung donanımları içerisinde kullanıcıya hazır biçimde sunulabilir. Sadece bu projeksiyon bile, Elrond eGold’un kullanıcı ve yatırımcı kitlesini genişletmesinde bir turbo efekti yaratabilir.

Ayrıca projenin kullanım alanlarına dair bir diğer gelişme de Binance ortaklığı kapsamında BUSD sabit coinin, Elrond ağında geçerli hale geleceğinin duyurulması önemli bir manevra kabiliyeti sayılmakta.

Elrond eGold (EGLD) Nasıl Saklanır?

Elrond tokenlerinizi nerede saklamanız gerektiği önemli bir husustur. Her ne kadar dijital altın desek de yastık altına koyamayacağınızı tahmin edebilirsiniz.

İşte bu doğrultuda eGold tokenlerin satıldığı borsaların mevcut spot cüzdanıyla yetinmeyenler için Elrond projesi üç farklı stake yöntemi sunmakta:

 • Delegation Waitlist
 • Delegate Elrond
 • Run a Validator

Stake için minimum miktarın 10 EGLD olduğunu bilmeniz fayda var. Kumbara değil ki birer birer atabilelim!

Kripto eğitim, danışmanlık ve analiz hizmetlerimiz hakkında bilgi mi istiyorsunuz?

SİZİ ARAYALIM