Harmony | İşternet

Kripto eğitim, danışmanlık ve analiz hizmetlerimiz hakkında bilgi mi istiyorsunuz?

SİZİ ARAYALIM

ONE

Harmony (ONE)

Geçtiğimiz 2020-2021 arası yaşanan fiyat dalgalanmalarında yatırımcılarına çok kazandıran bir coinden bahsedeceğiz bugün.

Harmony (ONE) bilinen borsaların herhangi birinde yeteri kadar dolaşmış her yatırımcının gözüne bir kere çarpmıştır.

Gelin inovasyon içeren yeni bir platform olarak Harmony (ONE) projesine birlikte bakalım.

İçindekiler

 1. Harmony (ONE) Nedir?
 2. Harmony (ONE) Coin Nedir?
 3. Harmony (ONE) Amacı ve Whitepaper
 4. Harmony (ONE) Kurucusu Kim?
 5. Piyasada Kaç Harmony (ONE) Coin Var?
 6. Harmony (ONE) Nasıl Çalışır?
 7. Harmony (ONE) Neden Önemlidir?
 8. Harmony (ONE) Kullanım Alanları
 9. Harmony (ONE) Nasıl Saklanır?

 

Harmony (ONE) Nedir?

2019 yılının mayıs ayında Binance Launchpad üzerinden gerçekleştirilen IEO etkinliğinin (ilk borsa teklifi) sonrası piyasaya giren yerel bir kripto parasının da Harmony Coin (ONE) adıyla alınıp satılabildiği bir projedir.

Merkeziyetsiz uygulamalar adına hizmet veren, blockchain temelli bir platformdur.

Üretimsel açıdan asıl ağı, iki saniyede bir blok oluşturan ve her biri bin node’dan oluşan 4 parçayı destekler. Haliyle harmoni kelimesinin bir niteliği olan çok sesliliği andıran bir modellemesi vardır.

Harmony (ONE) Coin Nedir?

ONE coin, Harmony projesinin yerel ve dahili bir kripto para birimi olarak karşımıza çıkar.

İlk arz etkinliği sonrası Silikon Vadisinde yer alan birçok firmadan da destek gören ONE coin hemen hemen bilinen bütün küresel borsalarda listelenmiş bir coindir.

2022 yılın şubat ayı itibariyle bir ONE coin, 2.5 TL ile 3 TL fiyat aralığından işlem görmektedir.

ONE Coin’in sosyal medyada 220 binden daha fazla takipçisinin olduğu göz önüne alınırsa oldukça popüler bir dijital kripto para birimi olduğunu söyleyebiliriz.

Harmony (ONE) Amacı ve Whitepaper

Bu başlıkta oldukça ses getiren ONE tokenin amaçlarına ve projeye dair ilgi çekici bilgilere değinmeye çalışacağız.

One tokenin whitepaper ve resmî sitesi üzerinden edindiğimiz bilgileri sizin için maddeler halinde derledik. Bu projenin teknik dokümanı hem amaçları hem de işleyişi açısından birçok önemli detay barındırmaktadır.

ONE whitepaper ve Bilgiler

 • Harmony’ni kendi misyonunu, çok geniş bir topluluk tarafından yönetilen ve işletilen, açık kaynak kodlu bir node ağı üstüne dayandırmaktadır.
 • Bu node topluluğuna ise milyonlarca yıl önce kıtaların birbirinden ayrılmamış haldeki tek kara parçasının adı verilmiştir: Pangaea.
 • Platform, merkezi kontrolleri azaltmaya ve işlem hızını yükseltmeye destek olan bir Hisse Kanıtı (EPoS) protokolünü içermektedir.
 • Binlerce Ethereum ve Bitcoin node’u ile uyumlu şekilde, topluluk tarafından 640 Harmony node’u işletilmektedir.
 • Pangea, yüzü aşkın ülkeden doğrulayıcıları bir araya getirmektedir.
 • ONE projesi kullanıcılarına; merkeziyetsiz pazarlardan, tedarik zinciri izleme yöntemlerine, veri paylaşımından, reklam alışverişlerine ve hatta kredi ölçeklendirme mekanizmalarındam ve oyunlara kadar çeşitli alanlarda kullanımını destekleyecek bir ekosistem inşası vaadediyor.
 • Projenin bir diğer önemli amacı da blockchain teknolojisi içinde blok oluşturmayı daha modernize bir sisteme oturtmaktır.

 

Harmony (ONE) Kurucusu Kim?

2017 yılında harmoni içindeki bir takımla başlayan bu projenin kurucusu adeta teknoloji devlerinin peşinde koştuğu bir yazılım mühendisi olan Dr. Stephen Tse’dir.

Microsoft ve Google gibi şirketlerin arkasından Apple da bile baş mühendislik yapmış Dr. Tse’nin ekibini de bu firmalarda çalışmış kişilerden seçmesi tecrübe vurgusu açısından oldukça güven vericidir.

Piyasada Kaç Harmony (ONE) Coin Var?

Harmony tokenin ilk arzından önce, 2018 yılında bir girişim olarak başladığı bilinmektedir.

Neredeyse dört yıllık bir macerası olan Harmony (ONE) ağında maksimum arzın 12 milyar 600 milyon token şeklinde belirtildiği bilinmektedir.

Şubat 2021 itibarıyla dolaşımdaki arz ise takribi olarak 9 buçuk milyar ONE şeklinde hesaplanıyordu.

Bu arzın dolaşıma sokulma şekilleri aynı zamanda ONE’ın nasıl çalıştığıyla da alakalı olduğu için sonraki başlıkta meseleyi biraz daha açacağız.

Harmony (ONE) Nasıl Çalışır?

ONE coinlerin total arzının yüzde 22,4'ü ilk launchpad satışında yapılmıştır. Yüzde 12,5 gibi bir oran da ilk coin arzı satışı için saklanmıştır.

One projesinin takımı ve geliştiricileri total arzın yüzde 16,9'u oranında kazanç sağlamıştır. ONE coinlerin takribi yüzde 26,4'ü protokolü geliştirmek adına kullanılmış, yüzde 21,8'i gibi ciddi bir payı da ekosistemin genişlemesi için yönlendirilmiştir.

Peki sistemin işleyişi nasıldır?

 • ONE, metalar ve porföyler arasında birleştirilebilirlik ve parçalar arasında akıllı kontratlar üretmek için çözümler üretir.
 • Pratikte Harmony, herhangi bir işletmenin değiş tokuş edilebilir coin kullanımları ve takas edilemez metalar (oyun içi sanal değerler gibi) için Pazar yerleri oluşturulmasına destek olur.
 • Harmony, öteki blockchain teknolojilerinde uygulanamayan, merkeziyetsiz uygulamalar adına ideal bir platformdur.
 • Projenin orijinal internet sitesinde bu misyona dair: “güvenilemeyen bir ETH köprüsüne sahip bir paylaşım protokolü” şeklinde açıklama bulunmaktadır. Bu doğrultuda Sharding protokolünden bahsedilir.
 • Sharding protokolü, blockchain firmaları bünyesinde kullanılan; bir saniye gibi kısa sürelerde daha çok işlemde bulunarak, ölçeklendirmek çözümü adına kullanılan bir database bölümleme tekniğidir.
 • Parçalama işlemi sonucu elde edilen, ayrı parçalar, bölünmeden kaynaklı biçimde ağ hızını yükseltir.
 • Platform kurucuları tarafından uygulanan parçalama işlemi, node doğrulaması için gerekli zamanı ciddi boyutta düşürmektedir.

Harmony (ONE) Neden Önemlidir?

Harmony’nin önemi ona destek gösteren kişi, kurum ve coğrafyalarından önemi doğrultusunda gün geçtikçe artmaktadır.

Projenin henüz arz etkinliğinden bile önce, 18 milyon ABD doları fon kazanması. San Francisco’da teknolojinin devlerinden sayabileceğimiz Consensus Capital, Hong Kong’ta büyüyen star şirket Lemniscap VC gibi önemli yatırımcılar projeye dair beklentileri yükseltmektedir.

ONE projesinin bir diğer önemi de standart veri transferi ve ödeme işlemlerindeki rekabetsiz hızıdır. Stake edenler veya depolama / işlem ücreti olarak ödeme aracı yapanlar dışında teknolojisini kullananlara süratli işlemler vaadeder.

Diğer önemli bir efekti de bulunabilirliğidir. Adını duyduğunuz her borsa ya ONE coini listelemiş ya da listenecekler takvimine almak üzeredir. Haliyle her borsanın kapsadığı bir coin hem rahat alım satım olanağı sunması hem de güven vermesi açısından önemlidir.

Harmony (ONE) Kullanım Alanları

Bir projenin kıymeti onun hangi alanlarda ne için kullanıldığı ile ölçülmektedir. ONE coin piyasaların gözdesi hale gelse ve her trader’ın al sat yapmak istediği bir araç olsa bile, spekülasyondan başka kullanım alanlarına sahiptir.

Bu alanlar daha çok finans ve blockchain sektörlerini yelpazesinde görünmektedir.

Örnek vermek gerekirse bunların arasında; aşırı verimli ödeme mekanizmaları, merkeziyetsiz borsalar ve IoT (Internet of Things) işlemleri sayılabilir.

Tabi yukarıda kısaca bahsettiğimiz gibi staking, yönetişim oyu hakkı ve blok ödülleri için de kullananlar çokça görülür.

Harmony (ONE) Nasıl Saklanır?

Bu başlık altında ONE token bulabileceğiniz yerlerin tam listesini verebilsek, sonlara doğru uykunuz gelebilir. Bu nedenle en çok bilinenlerden oluşturduğumuz ONE coin listelenen borsalara göz atabilirsiniz:

 • Kucoin
 • Binance
 • HitBTC
 • Huobi Global
 • Gate io

Mesele kripto işlemleri olduğunda en güvenilir yerlerden şaşmamak gerekiyor. Bu nedenle bu borsalardaki size sunulan spot cüzdanlar sizler için gayet avantajlı olabilir.

Ek olarak eğer borsalarda tutmak yerine biraz ONE token alarak unutmayı yeğlerseniz, donanım cüzdanları ya da soğuk yazılım cüzdanları da yeteri kadar işinizi görecektir.

Son olarak bu güzel projenin içinde Türkiye’de Koç Üniversitesi’nde mezun bir Gizem Çakıl’ında olduğunu belirtmek isteriz. Türkiye’den daha çok yazılımcıyı bu sektörde önemli konumlarda görmek hepimiz için sevinç olacaktır.

Kripto eğitim, danışmanlık ve analiz hizmetlerimiz hakkında bilgi mi istiyorsunuz?

SİZİ ARAYALIM