Helium | İşternet

Kripto eğitim, danışmanlık ve analiz hizmetlerimiz hakkında bilgi mi istiyorsunuz?

SİZİ ARAYALIM

HNT

Helium (HNT)

Helium (HNT) ilk bakışta hepimize periyodik tabloyu anımsatabilir. Çoğumuz periyodik tabloyu pek sevmesek de balonları uçurtan, sesimizi komik biçimde tizleştiren helyum gaz, çok yabancı olduğumuz bir madde değil.

Peki bir element olmasının dışında Helium (HNT)’nin kripto para piyasaları için anlamı nedir?

İşte bu makalede, isminin andırdığı biçimde balonlarla çok ilgili olmayan yeni bir teknoloji ve kripto coin olan bu projeyi sizlere aktarmaya çalışacağız.

İçindekiler

 1. Helium (HNT) Nedir?
 2. Helium (HNT) Coin Nedir?
 3. Helium (HNT) Amacı ve Whitepaper
 4. Helium (HNT) Kurucusu Kim?
 5. Piyasada Kaç Helium (HNT) Coin Var?
 6. Helium (HNT) Nasıl Çalışır?
 7. Helium (HNT) Neden Önemlidir?
 8. Helium (HNT) Kullanım Alanları
 9. Helium (HNT) Nasıl Saklanır?

 

Helium (HNT) Nedir?

Helium (HNT) kısaca “şeylerin interneti” olarak da çevirebileceğimiz “Internet of Things” (IoT) teknolojisine dair yeni bir yaklaşımdır diyebiliriz.

Diğer kripto ve Internet of things projeleriyle, merkezi olmaması ve blokzincir tabanlı bir ağ olması gibi benzerlikleri bulunmaktadır.

Veri transferleri, hotspot (ağlardaki sıcak nokta) doğrulamaları ve radyo dalgaları üzerinden küresel etkileşim gibi durakları olan bir proje olarak Helium (HNT) projesi de kendi yerel kripto para birimini piyasaya sürmüştür.

Helium (HNT) Coin Nedir?

HNT coin, Ekim 2020 tarihinden itibaren ileri gelen kripto para borsalarında listenmeye başlayarak önemli bir token olma yolunda hız kazanmıştır. Proje çok daha önceki bir tarihte ortaya çıksa da HNT tokenin piyasalara sürülmesiyle asıl tanınırlığına ulaşmıştır.

HNT coinin listelendiği önemli borsaların başında Binance ve FTX isimleri geliyor. Bu borsalarda USD ve Tether (USDT) gibi stablecoinler üzerinden işlem çiftleri yapılabilmektedir.

Böylece elinde bir miktar HNT token elinde bulunduranlar geleceğin internet dünyasına çok daha yakın durma fırsatını yakalarlar.

Helium (HNT) Amacı ve Whitepaper

Peki hem bir proje olarak Helium’un hem de bir kripto para olarak HNT tokenin amaçları nelerdir?

Bu sorunun cevaplarını hem projenin teknik dokümanında (whitepaper) hem de kendi internet sitesinde sizler için araştırdık.

HNT Whitepaper ve Bilgiler

 • HNT tokenden çok önce, Temmuz 2019 tarihinde kullanıcıların hizmetine sunulan Helium mainnet oldukça ses getirmiştir.
 • Az güçlü kablosuz cihazların kendi aralarında iletişime geçmelerine ve node’lar (düğümler) ağı üstünden veri transfer etmelerine izin verir.
 • Helium projesindeki kişiler; "Blok zincir ve P2P teknolojilerinin yanısıra; dağınık defter ve radyo hatta imalat " konularında deneyimli çalışanlardan oluşuyor.
 • Helium, işlemleri doğrulama yani üretime katkı sağlama karşılığında, istikrarın sürmesi için kullanıcılarına, PoC adında bir mutabakat algoritması sağlıyor.
 • PoC kısaca ispat kanıtı şeklinde çevirebileceğimiz biçimde, şartların güvence vermediği durumlarda node iletişimi için spesifik biçimde dizayn edilmiş HoneyBadger BFT protokolünü baz alıyor.
 • Helium güvenlik adına atakların Hotspot noktaları üstünden node işlemcilerine geleceğini öngörüyor ve bu noktaları güvene alıyor.
 • HNT token yatırımcıları adına projenin dahili cüzdanı, kişilerin kişisel anahtar güvenliğine destek vermek için asimetrik anahtarlar kullanıyor.

Helium (HNT) Kurucusu Kim?

Günümüz teknoloji dünyasındaki her başarılı olmak isteyen proje gibi Helium (HNT) da esasında bir ekip işi olarak ortaya çıkmıştır. Böyle detaylı ve zorlu bir geliştirme yapmak bir kişinin işi olamayacağı gibi büyük finansal destekler olmadan da işleyemez.

Helium şirketinin kurucuları, 2013 yılında aktif olarak çalışmaya başlayan: Shawn Fanning, Sean Carey ve Amir Haleem’dir.

1990’ların sonlarında Fanning, P2P teknolojisini kullanan ilk projelerden Napster’i geliştirmiştir. Haleem ise e-Spor üzerine hem takımlarda hem de işin geliştirme boyutunda tecrübe sahibidir.

Sean Carey de Helium projesinden önce, PayPal’ın şirketi Where firmasını da kapsayan zengin bir geliştiricilik deneyimine sahip.

Piyasada Kaç Helium (HNT) Coin Var?

Helium’un uçucu bir gaz olması gibi, HNT tokenin de arzının sınırlarını sadece gökyüzü oluşturuyor. Sınırsız arza sahip bu tokenin 2022 Şubat tarihi itibariyle 110 milyona yakın bir kısmı dolaşımda bulunuyor.

Helium (HNT) Nasıl Çalışır?

Yukarıdaki bilgiler doğrultusunda sıra bu yerel tokenin ve yeni teknolojinin nasıl çalıştığını anlamaya geliyor. Gelin maddeler halinde kısa ve öz biçimde gözden geçirelim:

 • Node’lar kablosuz geçitler ve blok zincir mining aracının birleşimi biçimindeki Hotspot noktalarında çalışır.
 • Node’ları (düğümler) işleten yatırımcılar, bu vasıtayla madencilik yapar ve belirli bir miktar HNT kazanırlar.
 • 2013 yılında ortaya atılan Helium'un amacı, halihazıdaki blockchain eksiklerini tespit ederek, gelecekteki teknolojik etkileşim adına IoT iletişimi hazırlamak.
 • Kullanıcı ve yatırımcılar HNT'ye ilave olarak, değiştirilemez ve şahsi kullanıcılara bağlanmış olan Data Credits ismindeki farklı bir tokenle işlem maliyetlerini ödeyebilmektedir.
 • Proof of Concept isminyle (PoC) bilinen alternatif bir sistem kullanmaktadır.
 • Bu mekanizma ağ etkinliğini doğrulamak için radyo dalgalarından temel oluşturur.
 • Gönderici dolaşımda olanlar arasında en fazla HNT coine sahip olduğunu doğrulamak için diğer node’lara sorgulama paketleri gönderir.
 • Bir tür meydan okuma pratiği olarak görebileceğimiz bu sorgulama paketleri alandaki diğer node’lara da ulaştırılarak yayınlanır.
 • Sonra her node, sorgulama paketlerini diğer nodelara da gönderir.
 • Sistem böylece her gönderimde daha da güvenli hale gelmektedir.

Helium (HNT) Neden Önemlidir?

Helium tokenin neden önemli olduğuna dair çok fazla detay söylenebilir. Ancak biz burada en önemli iki başlıktan bahsetmek istiyoruz.

Benzersiz Algoritma

PoC kısaltmasıyla bilinen kapsama kanıtı veya kavram kanıtı olarak çevirebileceğimiz algoritma Helium’u benzersiz kılmaktadır.

Bu eşsiz algoritma sayesinde Hotspot'un gerçekte oluşup oluşmadığını ve kablosuz kapsama ağını güvenlikli biçimde temsil edip etmediğini belirlemek hem hızlı hem de güvenilir olmaktadır.

Kapsama alanı, ağlarının bütünlüğünü doğrulamak için devamlı olarak Hotspot'ların kapsamı bağlamında veri toplar.

Kapasite ve Genişlik

Bir üst başlıktaki güvenlikli yapının bir diğer önemli getirisi de sistemin genişliği ve kapasitesidir. İnsan başına düşen bilgisayar sayısında en ileri gelen ABD ve Avrupa ülkelerinin şehirlerindeki işlemci kapasitesi düşünüldüğünde Helium’un önemi artacaktır.

Çünkü projenin vaadleri geniş bir yelpazeye hitap etmektedir ve kalabalık ve gelişmiş şehirler için idealdir.

Helium (HNT) Kullanım Alanları

HNT tokenin kullanım alanları başında elbette kısa ve uzun dönemli alım satımlar veya spekülasyonlar yaparak listelendiği borsalardan kazanç sağlamak gelmektedir.

Ancak işi trader’lık olmayan ve etkileşim, veri transferiyle ilgilenen yatırımcılar da gelecek zamanda Helium’un faydalarından sıkça yararlanacak görünmektedir.

Bu anlamda iki kullanım alanı mevcuttur: ilki küresel etkileşim, ikincisi veri akışında güvenlik ve doğrulama.

İlkinde radyo dalgalarının küresel işlevini kullanması açısından önemli farklar yaratmaktadır.

İkincisinde ise algoritma hizmetiyle ağlardaki hotspot’ların güvenliği ve doğrulanması için araçsaldır.

Helium (HNT) Nasıl Saklanır?

Helium’larınızı aldığınızda uçucu bir gaz gibi havaya karşımasını istemezsiniz değil mi?

O zaman size hem HNT coin alıp satabileceğiniz hem de HNT’lerizi saklayabileceğiniz bir yer lazım.

Helium’un alını satılabildiği küresel borsaların başında Bitfinex ve Binance bulunmaktadır. Buralardan çeşitli kriptolar karşılığında HNT satın alabilir veya HNT’lerini satabilirsiniz. Bu borsaların mobil uygulamalarında yer alan borsa cüzdanlarınız da saklamak için ideal olacaktır.

Tabi ki HNT’yi destekleyen diğer soğuk cüzdanlar veya donanım cüzdanları da kullanılabilir.

Kripto eğitim, danışmanlık ve analiz hizmetlerimiz hakkında bilgi mi istiyorsunuz?

SİZİ ARAYALIM