Shiba Inu | İşternet

Kripto eğitim, danışmanlık ve analiz hizmetlerimiz hakkında bilgi mi istiyorsunuz?

SİZİ ARAYALIM

SHIB

SHIBA INU

SHIBA INU Ryoshi tarafından 2020 yılının ağustos ayında piyasaya sürülmüş Ethereum (ERC-20) tabanlı kripto paradır. Adını japon köpek ırkı Shiba Inu’dan almaktadır. Ryoshi’nin amacı tamamen merkeziyetsiz bir kripto para ekosistemi yaratmaktır.

SHIBA INU CoinMarketCap.com listesine göre 285, 845, 979, 356 TRY piyasa değerlemesi ile en yüksek 13. Kripto paradır. İlk SHIBA INU coin arzının yarısı Ethereumun kurucusu Vitalik Buterine gönderilmiştir. Vitalik Buterin de bu coinlerin bir kısmını Hindistan covid-19 yardım fonuna bağışlamış geri kalan coinlerin de çoğunu yakarak SHIBA INU fiyatında bir düzenlemeye gitmiştir. Ryoshi merkezi olmayan ekosistem kurmak için LEASH ve BONE adında 2 token daha çıkarmıştır. Daha sonra bu tokenların alım satımı için merkezi olmayan ve güvenli bir platform oluşturmak için ShibaSwap’i kurmuştur. Bu platformda 50’den fazla coinin ticareti yapılmaktadır. Ryoshi SHIBA coinin geleceği içinde NFT alım satımı yapılabilecek bir swap projesi olan ShibaSwag üzerine yoğunlaşmıştır. Bunun yanında 2 yeni tokeni de müjdelemektedir. Bu tokenlar Shiba Treat ve Doggy DAO’dur. Son olarak SHIBA INU gönüllüleri tarafından işletilen ShibaSwap platformunda çalışanlar için ek bir maaş olabilsin diye BONE coinin arzından belli bir oran belirlenmiştir. Belirlenen BONE miktarı başka bir kripto para cüzdanına gönderilmektedir. Bu cüzdandan da çalışanlara ödeme yapılmaktadır. Bu sayede Shibaswapte SHIBA INU’yu kur dalgalanmalarına ve türlü tehlikeler karşı koruyan kişilerde emeklerinin karşılığını almış oluyor. Bu sayede de SHIBA INU geleceğe güçlü adımlarla ilerlemektedir.

SHIBA INU Coin Nedir? (SHIB)

SHIBA INU adını Japonya menşeili bir köpek türünden alır. İlk kez 2020’nin ağustos ayında kimliği bilinmeyen “Ryoshi” takma adını kullanan bir kişi tarafından oluşturulmuş. Merkezi olmayan Ethereum (ERC-20) tabanlı bir kripto paradır. Bir internet meme’inden doğmuş olan DOGE ile sık sık karşılaştırılır. Kendisinden daha önce çıkmış olan DOGE’i tahtından edeceği düşünüldüğü için yatırımcıları tarafında DOGE killer olarak da adlandırılır. SHIBA INU başlangıçta tamamen merkeziyetsiz bir coin yapmak için girişilmiş bir deneydir. SHIBA INU’nun kurucusu Ryoshi bu konuda “Biz, merkezi olmayan, kendiliğinden topluluk oluşturma konusunda bir deneyiz” demiştir. Şu an için CoinMarketCap sıralamasında ₺285,845,979,356 TRY. Değerleme ile piyasa değeri en yüksek 13. Coindir. Bu kadar değer kazanmasının en önemli faktörü de şüphesiz Ethereum(ERC-20) tabanlı bir coin olmasıdır. Bunun yanında SHIBA INU’ya bağlı LEASH ve BONE adında 2 token daha bulunmaktadır. Bu tokenlerin ve SHIBA INU ticaretini yapmak için ShibaSwap platformu kurulmuştur. Bu platformun amacı SHIBA INU coinin ticaretini yaparken kullanıcılara merkeziyetsiz ve güvenli bir ortam sağlamaktır.

SHIBA INU Projesinin Amacı

SHIBA INU coinin asıl amacı güvenli ve merkeziyetsiz bir ağ kurmaktır. Bu doğrultuda bitcoin yerine daha merkeziyetsiz olduğu düşünülen Ethereum (ERC-20) tabanlı olarak yaratıldı. Ryoshi bununla da kalmayıp Ethereum’un kurucu ortaklarından olan Rus asıllı Kanadalı bilgisayar programcısı Vitalik Buterine İlk halka arzın yüzde 50’sini verdi. Bu shiba için bir çeşit Ethereum ile dostluk anlaşmasıydı. Bu anlaşmadan sonra Vitalik buterin Bu Yüzde 50’lik kısmın yüzde 10’unu Hindistan’daki covid-19 araştırmaları için verdi. Bu yardımdan sonra piyasayı bir müddet korku kapladı. Çünkü böyle büyük bir yardım piyasada volatilitenin (dalgalanma) artmasına sebep oldu. Hindistanlılar sahip oldukları Shiba inu coininin %80’ini sattı ve %20’sini ellerinde tutma kararı aldı.Vitalik Buterin piyasadaki dalgalanmayı ve SHIBA INU yatırımcılarını rahatlatmak için rezervlerinde kalan kısmın büyük bir çoğunluğunu yaktılar. Bu şekilde dolaşımdaki SHIBA INU coini sayısı neredeyse yarı yarıya düştü. Piyasada sayısı azalan SHIBA INU coinlerinin değeri artmaya başladı.

SHIBA INU Whitepaper

Whitepaperlar coinlerin başlangıç manifestosu niteliği taşır. SHIBA INU whitepaperında yazan önemli bazı maddeler sıralanmıştır.

 • Shiba Inu merkezi olmayan,kendi kendine bir topluluk oluşturma deneyidir.
 • Sert sosyal yapılardan ve geleneksel görüşten ayrıldıkça, sorunlarımızı çözmede ve başka yollar keşfetmekte özgürüz.
 • SHIBA INU Ekosistemi, eskinin başarı formülünü yıkmanın, onun yerine özgürlüğe ve yaratıcılığa giden bir yol yapmanın ehemmiyetini kabul etme şeklimizdir.
 • Şimdiye kadar her resmi yapılanmada merkezileşmek ilk şart olmuştur. Bize göre artık bilgiye bu kadar kolay ulaşılabildiği bir çağda yeniden düşünmenin vakti gelmiştir. Bundan önce resmi yapılarda güç, hiçbir zaman görev yapanlara eşit ve etik bir şekilde dağıtılamamıştır. Daha merkezi olmayan yapılar sayesinde bu değişecektir.
 • SHIBA INU diğer kripto para birimlerinin aksine değişen ekonomik koşullara rağmen bağımsızlığı kendi elindedir.
 • SHIBA INU hiçten bir şeyler oluşturma projemizin bir ruhudur.
 • SHIBA INU hali hazırda mevcut bulunan ve birbirini tanıyan bir topluluk tarafından kurulmadı.
 • Ryoshi Ethereum’da kalma sebebi olarak: güvenli, iyi kurulmuş, gerçekten merkezi olmayan kalmaya izin veren ifadelerini kullanıyor.
 • Toplam arzın yüzde 50 sini Vitalik Buterine gönderdik. (Vitalik Buterin Ethereumun kurucusu Rus asıllı Kanadalı bilgisayar programcısı)
 • Ethereum bu yönleri ile, ticaret yapabileceğimiz ve HODL yapabileceğimiz, merkeziyetsiz kripto para borsası ShibaSwap için de uygundur.
 • Vitalik Buterin 1 milyar SHIBA INU coini Hindistan covid-19 yardım fonuna bağışladı. Fakat bu işlem piyasada dalgalanmalara ve bu sebeple yatırımcılarda korkuya yol açtı. Bunun üzerine Vitalik Buterin 410 trilyon SHIBA INU coinin yaklaşık yüzde 40’ını yakarak gelmiş geçmiş en büyük yakma işlemini gerçekleştirdi. Bu sadece SHIBA INU coinden sıfır atmak için yapılan bir işlem değildi bu işlem Hindistan içinde bir çeşit umut olmuştu.
 • SHIBA INU kendi maskotu olan shiba cinsi köpekler için Shiba Inu Rescue Association derneğine bağış yapmak için amazon smile’ı kullanıyor.
 • ShibaSwap’in geleceği için basılan her BONE coininin bir kısmı bir cüzdanda depolanacak ve ShibaSwap geliştirici gönüllülerine dağıtılacaktır. Bu sayede ShibaSwap daha uzun ömürlü olmayı başaracaktır.
 • SHIBA INU ürünlerinin geleceği için ve ayrıca yaklaşan NFT projemiz için ShibaSwag adında yeni bir projemiz daha var. Bu proje bizi dijital ortamın da ötesine taşıyacaktır.
 • Gelecek planlarımız arasında Shiba Treat ve Doggy DAO (Ademi merkeziyetçi özerk organizasyon) tokenlarımız var.

Yazmaya değer görünen önemli maddeler bunlardır. Yazının sonunda da Ryoshi adı geçmektedir. Ryoshi kimliğini hala daha gizlemektedir. Tıpkı Bitcoin’in yaratıcısı satoshi Nakamoto gibi. Ayrıca Ryoshi SHIBA INU coininden kendi cüzdanına 1 coin bile atmamıştır. Aldıysa da piyasadan herkes gibi almak durumundadır. Bunların dışında ünlü Japon kılıç ustası Miyamoto Musashiden birçok alıntı bulunmakta.

Dolaşımda kaç adet SHIBA INU Coin var?

Şu anda dolaşımda toplam 550 trilyon SHIBA coin bulunmakta. Şu an için CoinMarketCap sıralamasında ₺285, 845, 979, 356 TRY. Değerleme ile piyasa değeri en yüksek 13. Coindir.

Şu anda dolaşımda toplam 100,000 Shib Army bulunmakta. Bu Shib Army coinlerinin toplam piyasa değeri ise 2.346.27 dolardır.

Dolaşımdaki arz verisi bulunmayan LEASH coininin ise piyasa değeri ₺1, 977, 899, 835. 52 liradır.

Şu anda dolaşımda 12 milyon BONE coini bulunmaktadır. Piyasa değeri ise ₺151, 423, 538 TRY liradır.

SHIBA INU Artıları Nelerdir?

 • SHIBA INU Ethereum (ERC-20) tabanlıdır.
 • Merkezi olmayan bir yapıya adanmış ilk topluluk oluşturma deneyidir.
 • ShibaSwap’in kullanıma açılmasıyla beraber SHIBA INU merkezi olmayan bir ekosistem oldu. Bu SHIBA INU coininin diğer coinlerden ayıran en büyük farktır.
 • SHIBA INU coinin kurucusu Ryoshi kimliği belirsiz ve anonim bir kişidir. Ve ilk Shib coinini piyasa sürdüğünde kendi cüzdanına hiçbir SHIB coin göndermeyip SHIBA INU coinini akışına bırakmıştır.
 • SHIBA INU coini tamamen kendi topluluğu tarafından yönetilmektedir.

 

 

 

Kripto eğitim, danışmanlık ve analiz hizmetlerimiz hakkında bilgi mi istiyorsunuz?

SİZİ ARAYALIM