USD Coin | İşternet

Kripto eğitim, danışmanlık ve analiz hizmetlerimiz hakkında bilgi mi istiyorsunuz?

SİZİ ARAYALIM

USDC

USD Coin (USDC)

USD Coin (USDC), kısaca değeri her zaman sabit bir kripto para birimi türüdür. Bizim buralar diyebileceğimiz kripto piyasalarında “stabil coin” olarak da anılmaktadır. 1 USD Coini yani USDC'yi her zaman 1,00 Amerikan Birleşik Devletleri doları bedeliyle alabilir ve satabilirsiniz.

Fiyatı her zaman aynı olan bir kripto varlıktan bahsediyoruz. Doğal olarak USDC’nin neden var olduğuna dair kafanızda soru işaretleri belirmiş olabilir. Yani “e o zaman dolar alırız, ne gerek var” diyen iç sesiniz, bir nebze haklı olsa bile bu makalemizle birlikte detayları öğrendikçe fikrinizi de değiştireceksiniz.

Gelin hep birlikte USDC nedir ne değildir birlikte göz atalım.

İçindekiler

 1. USD Coin (USDC) Nedir?
 2. USDC Nedir?
 3. USD Coin (USDC) Amacı ve Whitepaper
 4. USD Coin (USDC) Kurucusu Kim?
 5. Piyasada Kaç USD Coin (USDC) Coin Var?
 6. USD Coin (USDC) Nasıl Çalışır?
 7. USD Coin (USDC) Neden Önemlidir?
 8. USD Coin (USDC) Kullanım Alanları
 9. USD Coin (USDC) Nasıl Saklanır?

USD Coin (USDC) Nedir?

USD Coin (USDC) piyasaya Circle ve Coinbase iş birlikteliği ile sürülmüş bir sabit kripto para birimidir. Namıdiğer stabil coin birimleri arasında bilinirlik açısından bir diğer stabil coin USDT ile birlikt zirveye oynar.

Stellar blockchain’i üzerinden piyasaya sunulan USD Coin (USDC), Circle Internet Financial şirketi tarafından geliştirilmiş ve kripto borsaların en büyükleri arasıda yer alan Coinbase tarafından desteklenmiştir.

USDC Nedir?

USDC Coin, ABD ulusal para birimi olan dolara endekslenmiş, görece yeni sayılabilecek bir stabil coindir (stable coin). 26 Eylül 2018 tarihinde kurucuları tarafından sunulmuştur. USD Coin; sıralayabileceğimiz TrueUSD (TUSD), Tether (USDT) gibi ABD doları destekli öteki kripto varlık birimlerine bir alternatif olarak karşımıza çıkar.

Özetle, USDC coin, Amerikan para biriminin, web ve açık kaynaklı blockchain üzerinden kullanımını rahat ve kolay hale getirmeyi sağlayan bir hizmettir.

Ek olarak, USDC coinlerinizi istediğiniz bir zamanda ABD dolarına geri dönüştürebilirsiniz. USDC coinlerin çıkarılması ve kullanılması, ERC-20 akıllı kontratları ile sağlanabilmektedir.

USD Coin (USDC) Amacı ve Whitepaper

İster oldukça dalgalı bir fiyat aralığına sahip olsun isterse ilelebet sabit bir değeri olacak olsun her coin gibi USDC coinin de amaçları ve bu amaçların aktarıldığı teknik dokümanları bulunur (whitepaper).

Normal şartlar altında fiyatı dalgalı olan ama lojistik, oyunlaştırma, siber güvenlik gibi alanlarda kullanılan blockchain teknolojisi kripto paraların whitepaper’larını ve teknik inovasyonlarını anlamak zor olsa da USDC coinin internetten bile ulaşabileceğiniz whitepaper’ı oldukça okunaklı ve anlaşılır görünmektedir.

Bu doğrultuda USDC coine dair bilgiler içeren bu teknik dokümanı sizin için inceledik

USDC Whitepaper ve Bilgiler

 • USD Coin USDC, tamamen teminatlandırılmış bir ABD doları sabit parasıdır.
 • Ethereum destekli bir madeni paradır ve Circle ve Coinbase'in katkılarıyla önyüklenen açık kaynaklı bir proje olan CENTRE'nin beynidir.
 • USDC'ler, eşdeğer fiat para biriminin tam rezervlerini 1 USDC:1 USD oranında tutan, düzenlenmiş ve lisanslı finans kuruluşları tarafından verilir.
 • İhraçcıların USD rezerv varlıklarını sık sık bildirmeleri gerekir ve Grant Thornton LLP bu varlıklar hakkında her ay raporlar yayınlar.
 • Fiyat oynaklığını gidermek için üyelere varlığa dayalı fiat jetonlarını veya “stabil paraları” basmak ve yakmak/kullanmak için bir mekanizma sunmayı amaçlar.
 • Sırasıyla Stellar, Ethereum, Solana, Algorand, Hedera Hashgarph ve Tron sistemlerinde çalışabilir

USD Coin (USDC) Kurucusu Kim?

USDC, Circle ve Coinbase'in teşvikleriyle yürürlüğe konulan open source bir teknoloji projesi CENTRE'ın ortaya attığı ve geliştirdiği bir fikirdir. CENTRE bir kuruluş biçiminde USDC coin'nin her türlü yönetişiminden sorumludur.

Öyle ki nerede olduklarından bağımsız olarak her kişiyi, alıcıyı, satıcıyı, finans kuruluşunu ve para birimini birbiriyleriye bağlama hususunda oldukça kararlı bir imaj çizer. Peki CENTRE kurumu bugüne kadar kaç adet USDC token üretmiştir.

Piyasada Kaç USD Coin (USDC) Coin Var?

Eğer size USDC’nin piyasadaki hacmi ve değerinin 6 milyar dolar olduğunu söylersek bu USDC coin’in dolaşımdaki arzını tahmin edebilir misiniz? Evet bildiniz 6 milyar adet USDC coin bulunmaktadır.

Herhangi bir maksimum arz belirtilmemiştir ve daha da önemlisi 2020-2021 yılları arasında sadece on iki ayda, kendi miktarını ona katlayarak algoritmik bir artış göstermiştir.

USD Coin (USDC) Nasıl Çalışır?

Gerçek anlamda kolektif finansal çalışabilirlik, fiyat istikrarlı yani hep aynı değerden satıp aynı değerden bulabileceğimiz bir değer değişimi aracı gerekliliği doğurur.

CENTRE işte bu noktada fiat para destekli sabit paralara yönelik projelerle, küçük yatırımcıların çok çekindiği kripto piyasalarına istikrar getirmeye çalışmaktadır.

Bu doğrultuda devletler tarafından basılan itibari paralar gibi takas işlemlerinde kullanılabilir.

Hızlı ve düşük maliyetlerle küresel çapta uluslararası ABD doları dolaşımını sağlayabilmektedir. Bir alt başlığımızda teknik çalışma prensiplerini inceleyeceğiz.

Temel USDC Prensipleri

 • CENTER, mevcut protokol uygulamasını Circle'dan bir CENTER "düğümünü" tanımlayan yeni bir yazılım paketine dönüştürmeyi amaçlar.
 • Başlangıçta, bir düğümün Ethereum'da dağıtılan bir akıllı sözleşmeler koleksiyonundan ve Ethereum ve bu akıllı sözleşmelerle nasıl etkileşime gireceğini bilen koddan oluşması beklenir.
 • Akıllı sözleşmeler, fiat jeton sözleşmelerini (ERC20 jetonları olarak uygulanır) ve ağ üzerinde hızlı bir şekilde değer aktarımı için bir seçenek olarak durum kanalı sözleşmelerini içerir.
 • Cüzdan hesabı sağlayıcıları, finans kurumları, yazılım şirketleri ve diğer katılımcılar, bir veya daha fazla CENTER düğümünü barındırarak ağa katılmaya başlayabilir.

Ayrıca bir düğüm, bir ağ katılımcısına birçok kullanım alanı sağlamayı amaçlar. Bu nedenle USDC coinin kullanım alanları sonraki başlıklarda, bu düğüm (node) sahipleri üzerinden açıklanmaya çalışılacaktır.

USD Coin (USDC) Neden Önemlidir?

Kısaca USDC’nin neden önemli olduğunu aktarmaya çalışacağımız bu başlık altında USD coin’in birçok kıymeti harbiyesi olduğunu göreceksiniz. Saymakla bitmeyecek gibi görünse de USDC coinin önemini temel ve kapsamlı başlıklarla ele alabiliriz.

1. Ekosistem Büyüklüğü

Devasa boyutlara ulaşan ilk uygulama, Ethereum ERC-20, Algorand ASA, Avalanche ERC-20, Hedera SDK, Solana SPL, Stellar ve TRON TRC-20 ağlarını kapsar. Ticaret ve ticaret finansmanı ve diğer fiat para birimi belirteçleri eklendikçe ekosistemin genişleyecek olması oldukça önemlidir.

2. VISA İş Birliği

Şehirde yaşayan her birey, VISA ile elbet bir kere de olsa muhatap olmuştur.

Fiziki cüzdanlarımızdaki banka ve kredi kartlarının teknolojisini bütün evrene yayan ve en gelişmiş en çok kullanıcıya sahip olan VISA’nın USDC ile ödeme kabul etmesi bu coinin yaşadığı en önemli gelişmelerdendir.

3. Köprü Görevi

VISA ile duyurulan anlaşma sonrasında USDC adeta itibari para birimleri ile kripto piyasaları arasında vazgeçilmez bir köprü olmuştur.

Dijital çağın, yaşamlarımızdaki gerçek pratiklere nasıl ineceğinin tartışıldığı bugünlerde gerçeklikle kurulan işlevsel köprülere dair USDC benzersiz bir örnek önemi görmektedir.

USD Coin (USDC) Kullanım Alanları

Kripto para birimleri hem kendi kullanıcılarını hem de finansal yatırımcıları cezbedebilmek için ısrarla kullanım alanlarını öne çıkarmaya çalışır.

USD tokenin nasıl çalıştığını aktarmaya çalıştığımız iki önceki başlıkta da sıkça bahsettiğimiz USDC node’larının, USDC’yi “nerelerde ve nasıl kullandığını” maddeler halinde sizin için listeledik.

 • ABD dolarını, Euro'yu veya bir düğüm sahibinin ödeyebileceği diğer para birimini temsil eden jetonlar gibi yeni itibari para jetonları yayınlama fırsatı.
 • Hangi fiat tokenlerinin kabul edileceğini yapılandırma, kararı üçüncü bir tarafa devredebilme.
 • Fiat coinlerinin takas ve değiş tokuş oranlarını yayınlama
 • Güven düzeylerini, hangi diğer node sahiplerinin ve ağ katılımcılarının güveneceğini veya kararı bir başkasına devredeceğini belirleyen kurallar inşa etme.
 • Herhangi bir değer aktarılmadan önce bir işlemle ilgili meta veri alışverişi yapabilme ve meta verilere dayalı olarak işlemleri reddetme ya da onaylama yetkisi.
 • Durum kanallarının kullanımı yoluyla değer aktarımlarının atomik ve hızlı bir şekilde yürütülmesini sağlayabilme.

USD Coin (USDC) Nasıl Saklanır?

Bir ABD dolarını saklamak için güzel bir deri cüzdan hoş bir seçenek olacaktır. Peki bir ABD dolarının dijital versiyonunu saklamak için ne gereklidir?

Bu sorunun cevabı doğrudan USDC’nin blockchain nitelikleriyle ilişkilendirilebilir. USDC saklamak için, bu coinin ETH ağı kullanmasından mütevellit; ETH ağına bağlanma olanağı sunan ve ERC 20 akıllı sözleşmeleri destekleyebilen cüzdanlar gereklidir.

Ayrıca ETH ağı olanaklarını barındıran bütün kripto para borsaları da bu metanın alım-satım ve stake işlemleri için uygun yerlerdir.

Öte yandan Coinbase destekli bir kripto para birimini Coinbase’de saklamak da oldukça işlevsel olacaktır.

Kripto eğitim, danışmanlık ve analiz hizmetlerimiz hakkında bilgi mi istiyorsunuz?

SİZİ ARAYALIM