Basic Attention Token | İşternet

Kripto eğitim, danışmanlık ve analiz hizmetlerimiz hakkında bilgi mi istiyorsunuz?

SİZİ ARAYALIM

BAT

Basic Attention Token (BAT)

Gün geçtikçe yenilikler ile gelişmeye devam eden kripto para dünyasında iki temel problem hala varlığını sürdürmektedir. Bu problemler ölçeklenebilirlik ve müşterek çalışabilirliktir. Basic Attention Token ya da bilinen borsa kısaltması ile BAT, bu iki temel probleme çözüm alternatifi olabilmek üzere geliştirilen bir kripto para projesidir. BAT coin yerel para birimine sahip olan Basic Attention Token projesi müşterek çalışma ve ölçeklenebilirlik problemlerini çözmek amacı ile dijital reklamcılık alanında kullanılmak üzere yaratılmıştır.

İçindekiler

 

  1. Basic Attention Token Nedir?
  2. BAT Coin Nedir?
  3. Basic Attention Token (BAT) Projesinin Amacı ve Whitepaper
  4. Basic Attention Token (BAT) Kurucuları Kimlerdir?
  5. Basic Attention Token (BAT) Ne Zaman Kurulmuştur?
  6. Basic Attention Token (BAT) Önemli Özellikleri ve Avantajları
  7. Piyasada Dolaşımda Olan Ne Kadar BAT Coin Vardır?

 

Basic Attention Token Nedir?

Basic Attention Token (BAT), Mozilla, Javascript ve Netscape gibi dev projelerin kurucu ismi olan Brendan Eich tarafından dijital reklamcılık alanında faaliyet göstermek üzere geliştirilmiş olan bir kripto para projesidir. Basic Attention Token (BAT) geliştiricilerin şahsi fikirlerine göre dijital reklamcılık alanında çalışan büyük firmalar ile bu firmaların hizmetlerinden faydalanan müşteriler arasında bazı ciddi problemler, bir diğer deyiş ile eksiklikler vardır.

Proje kurucusu Brendan Eich ve geliştirici ekip arkadaşları bu eksiklikleri gidermek, kullanıcıları, yayıncıları, reklam verenleri ve son olarak geliştiricileri bir araya getirmek istediler. Böylece bu birlikte bulunan tüm taraflar için kazançlı olacak bir model ortaya çıkabilecekti. Ekibin amacı buydu ve bu amaçları doğrultusunda büyük bir başarı elde ettikleri söylenebilir.

BAT Coin Nedir?

BAT Coin ya da borsa kısaltması ile BAT, Basic Attention Token projesinin kullandığı yerel kripto para birimidir. Dijital reklamcılık alanında kullanılmak üzere geliştirilen bu kripto para birimi benzeri birçok altcoin gibi Ethereum blok zinciri üzerine inşa edilmiş bir yapıdır. BAT coin (BAT) ERC-20 tabanına sahiptir ve madenciliği yapılabilen kripto para birimlerinden biri değildir. Bu da tüm Basic Attention Token (BAT) miktarının projenin kendisi tarafından üretildiği anlamına gelir.

Madenciliği yapılamıyor olmasına karşın BAT coin, Binance, Bitlo, BTC gibi platformlardan Türk lirası karşılığında rahatça satın alınabilmektedir. Buna ek olarak BAT jetonları Basic Attention Token kurucu firmasının kendi internet tarayıcısı olan ''Brave'' isimli tarayıcı üzerinden de güvenle satın alınabilir.

Basic Attention Token (BAT) Projesinin Amacı ve Whitepaper

Basic Attention Token (BAT) projesi geliştirilirken geliştiricilerin aklında çok temel bir problem ve bu problemi çözmek adına çok temel bir çözüm vardı. Basic Attention Token geliştiricilerine ve projenin whitepaperına göre BAT projesi dijital reklamcılık alanındaki bazı problemleri çözmek amacı ile yaratıldı. Basic Attention Token geliştiricilerine göre dijital reklamcılık alanında hizmet veren firmalar, reklam hizmetleri alan müşterilerinin istek ve ihtiyaçlarını yeterli oranda karşılayamıyor, ya da bu ihtiyaçları karşılamak için gereğinden çok daha fazla komisyon miktarları ile çalışıyordu. Bu çalışma şekline göre dijital reklamcı firmalar büyük kazancı elde ediyor, müşteriler ise verdikleri yüklü komisyonlar ve bunun karşılığında sağlanan düşük kar marjları ile mutsuz oluyordu.

Basic Attention Token projesi kendi ekibi tarafından geliştirilmiş olan Brave isimli internet tarayıcı sayesinde zararlı reklam verenleri ve reklam firmalarını piyasadan temizlemeyi amaçlıyor. Proje bu amaç uğruna Brave + Basic Attention Token (BAT) ismini verdikleri bir çözüm geliştirdi. Bu çözüme göre Brave tarayıcısı üzerinde bulunan zararlı reklamlar engelleniyor ve yayıncılar bu işlemlerden para ödülleri kazanıyor. Böylece hem istenmeyen ve piyasaya zarar veren içerikler ortadan kalkmış hem de işlem içinde bulunan tüm taraflar kazanç elde etmiş oluyor.

Basic Attention Token (BAT) Kurucuları Kimlerdir?

Artık pek yeni bir sektör sayılmayan dijital reklamcılık sektörü oturmuş bir piyasadır. Bu piyasada yenilik yapmak çok kolay değildir. Böyle yenilikleri ancak sektörün içinde bulunan ve kendini kanıtlamış olan isimler verimli bir şekilde gerçekleştirebilir. Basic Attention Token kurucu isimleri olan Brendan Eich ve Brian Bondy işte tam olarak burada tarif edildiği gibi isimlerdir.

Basic Attention Token ya da bilinen kısaltması ile BAT projesi Brendan Eich ve Brian Bondy tarafından planlanmış ve geliştirilmiştir. Brendan Eich Basic Attention Token projesini geliştirmeden önce Mozilla, JavaScript ve Netscape gibi ismini dünya çapında duyurmuş firmalara da kuruculuk yapmıştır. Brendan Eich kuruculuğunu yapmış olduğu bu dev markalardan da kolayca anlaşılabileceği gibi oldukça tecrübeli, kendini kanıtlamış ve ismini global anlamda duyumuş bir insandır ve Basic Attention Token projesinin CEO görevini üstlenmiştir.

Buna karşın diğer kurucu isim olan Brian Bondy ise, Brendan Eich'in kuruculuğunu yapmış olduğu bir başka şirket olan Mozilla firmasında kıdemli yazılım mühendisliği, Khan Academy'de yazılım geliştirme liderliği ve son olarak Corel Corporation firmasında yine yazılım geliştiriciliği yapmıştır. Anlaşıldığı üzere Brian Bondy'de Brendan Eich gibi oldukça tecrübeli ve tanınmış bir isimdir. Kendisi Basic Attention Token projesinin kurucu iki isminden biri olmak ile birlikte şirketin CTO'su ünvanını da taşımaktadır.

Basic Attention Token (BAT) Ne Zaman Kurulmuştur?

Basic Attention Token projesi ve projenin yerel kripto para birimi olan BAT coin, ICO kısaltması ile de bilinen tüm zamanların en hızlı satılmış olan ilk madeni para tekliflerinin ardından 2017 yılında geliştirildi ve piyasaya sürüldü.

Proje 2017 yılında, Mozilla, Netscape ve Javascript'in kurucu isimlerinden olan ve dünya çapında Founders Fund, Propel Venture Partners, Pantera Capital, Danhua Capital, Foundation Capital, Huiyin Blockchain Venture ve DCG gibi birçok projeyi fonlayan Brendan Eich ve uzman ekibi tarafından geliştirildi.

BAT coin piyasaya sürülmesinin arından geçen 1 dakika içinde toplam 35 milyon değerinde Amerikan doları toplamayı başardı ve borsalara güçlü bir giriş yaptı.

Basic Attention Token (BAT) Önemli Özellikleri ve Avantajları

Basic Attention Token (BAT) dijital reklamcılık alanında reklam veren kullanıcılar için reklamlarını en yaygın kitlelere duyurmaları ve reklam harcamalarını daha verimli yapabilmeleri konusunda bir takım avantajlar sağlar. Bu avantajlar reklam yayınlamakta olan sitelerdeki gereksiz ve zararlı reklam içeriklerini kaldırmak ve daha adil reklam gelirlerini içeren politikalar üzerinden çalışılarak sağlanmaktadır. Bu sayede kullanıcılar yayıncı sitelerde zararlı ve gereksiz reklamlar ile karşılaşmayacak ve izledikleri reklamlar üzerinden BAT coin kazanabilirler.

Piyasada Dolaşımda Olan Ne Kadar BAT Coin Vardır?

Hali hazırda dolaşımda olan toplam Basic Attention Token arzı günümüz itibari ile 1,495,585,511 BAT coin değerinde olarak saptanmıştır. Basic Attention Token 1,500,000,000 BAT olan toplam arz değerine neredeyse ulaşmak üzeredir. BAT coinin günümüzde birim değeri ise 9,28 Türk lirası olarak hesaplanmıştır.

Basic Attention Token arkasındaki güçlü kurucu isimler ve kısa sürede topladığı 35 milyon yatırım ile kısa sürede başarı elde eden kripto para projeleri arasında en başlarda gelmektedir. Bugün birçok reklamcı ve reklam veren tarafından kullanılmakta olan proje çalışmalarını hızla sürdürmekte ve Basic Attention Token'i özellikle dijital reklamcılık sektörü için bir kripto devi haline getirmek istemektedir.

 

Kripto eğitim, danışmanlık ve analiz hizmetlerimiz hakkında bilgi mi istiyorsunuz?

SİZİ ARAYALIM