Starlink | İşternet

Kripto eğitim, danışmanlık ve analiz hizmetlerimiz hakkında bilgi mi istiyorsunuz?

SİZİ ARAYALIM

STARL

Starlink (STARL)

Starlink (STARL) şimdiki gençlerin hiç de hatırlayamayacağı bir oyunu hatırlatıyor bize.

Gerçek zamanlı, web tabanlı ve sadece metinler, fotoğraflar içeren “Ogame”. Herkes bir uzay gemisiyle uzayda keşifler, fetihler yapıyor, üsler inşa ediyor ve Stars Wars evreninde yaşıyor gibi savaşıyordu bir zamanlar.

Ancak SpaceX uydusu olan Starlink ile bir metaverse tokeni olan STARL arasında bir ilişki olmadığını en baştan belirtmek gerekiyor.

Starlink (STARL) bir yandan adı itibariyle bir yandan da tema olarak Elon Musk‘un kurucusu olduğu ünlü SpaceX firmasının Starlink projesinden esinlendiğini belirtse bile bunlarla kanıtlanmış herhangi bir organik bağı bulunmamaktadır.

İçindekiler

 1. Starlink (STARL) Nedir?
 2. Starlink (STARL) Coin Nedir?
 3. Starlink (STARL) Amacı ve Whitepaper
 4. Starlink (STARL) Kurucusu Kim?
 5. Piyasada Kaç Starlink (STARL) Coin Var?
 6. Starlink (STARL) Nasıl Çalışır?
 7. Starlink (STARL) Neden Önemlidir?
 8. Starlink (STARL) Kullanım Alanları
 9. Starlink (STARL) Nasıl Saklanır?

Starlink (STARL) Nedir?

Starlink (STARL) meta evrenlerin popülerlik kazandığı bir dönemde adını duyuran bir projedir.

Starlink (STARL), 2021 senesinin Temmuz ayında ortaya çıkarılmış henüz emekleme aşamasında bir şirket olarak hiçbir merkezi olmayan bir Metaverse evreni hedefleyerek, uzay konseptinde bir dijital dünya oluşturdu.

Fikir aşamasındayken eğlence sektörüne odaklanmış bir vizyonu olan projenin daha sonra güçlü olması için metaverse projesine dönüştürüldüğü bilinmektedir. İyi ki de öyle olmuş diyebiliriz çünkü sadece eğlence sektörü yerine her şeyi kapsayan bir meta evren olarak oldukça başarılı görünmektedir.

Starlink (STARL) Coin Nedir?

STARL coin, Starlink projesinin yerel yönetişim tokenidir.

Oluşturulan metaverse evreni içinde kullanılması için bütün blockchain ve ticari işlemlerde geçerli bir yardımcı belirteçtir. Aslında STARL bir tokendir.

STARL coin olabildiğine geniş 3D bir evren içinde kullanılacak bir kripto para olarak kendi içindeki oyunlar dahilinde, etki alanını günden güne genişletmektedir. Ek olarak geliştirilmiş bir DeFi projesi olduğunu da belirtmek gerekir.

Starlink (STARL) Amacı ve Whitepaper

Metaverse evrenleri arasında birçok token amaçları ve teknik dokümanları doğrultusunda ayrıştırılarak kategorize edilmiştir.

Bu bağlamda STARL token ve projesinin amaçlarına, bilgilerine ve teknik dokümanına (whitepaper) starltoken.com adresinden ulaşabilirsiniz.

Ancak sitede sekmeden sekmeye atlamak yerine, daha net ve öz bir biçimde hap bilgilere sahip olmak isterseniz bir sonraki başlığımıza göz atmanız daha anlamlı olacaktır.

STARL Whitepaper ve Bilgiler

 • Starlink projesi henüz bir senesini doldurmadan birden çok geliştirme yaparak kendi sitelerinden ikinci teknik dokümanlarını yayınlamıştır (whitepaper 2.0).
 • STARL token, kripto para birimini metaverse ile birleştirerek ve etik, merkezi olmayan, eğlenceli ve yenilikçi bir proje inşa eder.
 • STARL Metaverse; blok zinciri içinde veri ve fikirleri barındırmak için bir alan olarak var olacak ve metaverse'de bir kendini ifade etme, fayda sağlama veya gayrimenkul biçimi olarak NFT'lerin oluşturulması ve toplanması için yeni fırsatlar yaratacak sanal bir dünyadır.
 • Ayrıca pazarlama, eğlence, sosyalleşme, oyun ve eğitim için bir merkez görevi görecek.
 • STARL Metaverse ekibi gerçekten merkezi olmayan tek metaverse projesi olduklarını iddia eder.
 • Metaverse kavramını kripto para birimi tabanlı bir ekonomiyle birleştirmeyi amaçlamaktadır.
 • İnsanları; keşfetme, öğrenme ve ötesine geçme dürtüsü ve arzusu gibi benzersiz kılan şeylerden yararlanan gelişmiş bir deneyim sunabilmek için uzay temalı bir ortama dayanmaktadır.
 • STARL Metaverse, çeşitli dijital dünyaları ve toplulukları keşfetme özgürlüğüne sahip, uzaya dayalı etkileşimli bir 3 boyutlu bir evren olsa bile başlı başına bir oyun olması gerekmez.
 • Bunun yerine en iyi şekilde sanal sosyal etkileşim ve ifade için bir merkez ve dijital bir ekonomi içinde varlık ticareti ve toplama merkezi olarak tanımlanabilir.

Starlink (STARL) Kurucusu Kim?

Woof Decentra’nın kurucusu olduğu kabul edilen projede Moe Larson baş yönetici konumundadır.

Shahhid Ahmed ve Scott Brown isimleri ise oyun geliştiriciler olarak önemli bir görevi üstlenmişlerdir.

Bir diğer önemli isim ise Space Architecht yani “Uzay Mimarı” olan Kevin Schow’dur. Ayrıca Johnny Utah ismi de projenin müzik ve sesleriyle ilgilenmektedir.

Projenin aşırı kapsayıcı olduğunu geliştirici ekibinin (ki tam yirmi üç takım arkadaşı görünmekte) çok yönlülüğünden anlayabiliriz. Starlink sitesinin “about” (hakkımızda) butonu altında yer alan “team” (takım) sekmesinden diğer takım üyelerini de inceleyebilirsiniz.

Piyasada Kaç Starlink (STARL) Coin Var?

STARL token hakkındaki en büyük endişeler ve eleştiriler onun maksimum arzının seviyesinden kaynaklanmaktadır. STARL kripto parası olan tokenin en fazla arz miktarı tam tamına 10 trilyon STARL olarak belirlenmiştir.

Bu maksimum arz aynı anda piyasa sunulmuştur. Artık herhangi bir STARL üretimi yapılmamakla birlikte toplan arzın %99’undan fazlası dolaşımdadır.

Bu durum eleştirilere açık olsa bile bir uzay evreninden bahsettiğimizi unutmamak gerekir. Birkaç milyonluk nüfusu olan ülkelerin bile trilyonlarca fiat para arzı yaptığı bir dünyadan katbekat büyük bir evrenin dijital arzının aşırı bulunması bazı çelişkiler içermektedir.

Starlink (STARL) Nasıl Çalışır?

Starlink evreninin çalışma ilkeleri hakkında iki kelime etme hakkımız olsa “özgürlük ve etkileşim” kelimelerini seçebilirdik. Neden mi? Gelin özetleyelim:

 • Tüm oyunlar birbirine bağlanılabilir ve doğrudan meta veri deposuna bağlanan 'Oynat' bölümündeki Market aracılığıyla erişilebilir niteliktedir.
 • Kullanıcının istatistikleri ve eylemleri çevreyi, diğer kullanıcıları ve ekonomiyi çeşitli şekillerde etkileyebilir.
 • Oynanış meta veri deposunu etkileyebilir ve meta veri deposu da oynanışı etkileyebilir. Her şey birbirine bağlıdır.
 • Meta veri tabanındaki merkezi uzay istasyonu merkezi, tüm yeni oyuncular için başlangıç ​​noktası olur.
 • Herkes için sosyal ve ticari bir buluşma alanı olan istasyonun içinde, oyun boyunca mevcut olan aktivitelere erişebilirsiniz.
 • Ek olarak, eğlence alanları, mağazalar, eğitim tesisleri ve daha fazlası var.
 • İstasyon, oyunculara yeni bölgeler sunuldukça sürekli genişleme ptoansiyeline sahiptir.
 • Evrende değişen boyutlarda birden fazla merkez olabilir.
 • Seçtiğiniz gibi macera ve oyun özgürlüğü, her zaman etkileşimli ve etkileşimli olan, oyuncuların iş birliği yapmasına veya kaynaklar için rekabet etmesine izin veren çeşitli ve dinamik bir evren yaratır.

Starlink (STARL) Neden Önemlidir?

Starlink’in önemi onun sunduğu özgürlükçü doğasından ileri gelmektedir.

Ayrıca yepyeni bir dünyada her aktör ve oyunun etkileşime girebileceği yeni bir tokenomikten bahsetmek de STARL’ın önemi arttıran bir diğer özelliktir. Öte yandan son başlığımızda da görebileceğiniz üzere projenin girmediği borsa, duyulmadığı mecra kalmamıştır.

O zaman denilebilir ki popülaritesi de STARL projesini ayrıca önemli kılar.

Ayrıca bir diğer önemi ise merkeziyetsiz bir NFT Pazar yeri olma özelliğini oyuncularla buluştururken ekibi ve şirketi için hiçbir STARL token kilitlememiş olması ve hepsini doğrudan halka arzetmiş olmasıdır.

Starlink (STARL) Kullanım Alanları

Starlink’in kullanım alanları çok çeşitli olmakla birlikte onun ile yapabileceğiniz şeylerin, dahili metaverse evreninde herhangi bir sınır bulunmamaktadır.

Yapılabilecek eylemler haricinde sadece kullanım alanlarını kapsayacak bir liste oluşturmak gerekirse aşağıdakiler başar rol oynar:

 • Oyna kazan (P2E – Play to Earn) sayesinde maddi kazanç elde etmek.
 • Spekülasyon ve günlük trade
 • Meta veri deposu içinde değişim aracı olarak da kullanılabilir.
 • Metaevren oyunalr içindeki değerleri ve emlakları satın alabilmek, takas edebilmek, değiştirmek veya satmak.
 • STARL, eğlenceye, dijital konserlere, kulüplere, eğlen sektörüne, metaverse yolculuklara, dijital emlaklar üzerinden yatırım yapmaya kadar, metaverse'in çeşitli alanları için giriş noktaları olarak kullanılabilir.
 • Oyun, diğer oyunculara hizmetler, sosyal deneyimler ve programlar için ödeme yapmak ve bir para biriminin fiziksel dünyada, ancak sanal olarak kullanılabileceği diğer her şey.

Starlink (STARL) Nasıl Saklanır?

Şimdi sıkı tutunun çünkü bu uzay projesini bir uydu misali dünyanın yer yüzüne tekrar indirebilmek için size nerelerde listelendiğini sıralayacağız. Tam tamına on iki farklı mecrayı listeliyoruz ancak siz istediğiniz mecradan STARL alışverişine başlayabilirsiniz:

 • Gate io
 • HitBTC
 • Uniswap (V2)
 • Hoo
 • LBank
 • BKEX
 • OKEx
 • Bitget
 • MEXC
 • HotBit
 • ShibaSwap
 • ZT

Bütün bu kripto para platformlarının yanısıra STARL tokenlerinizi aldıktan sonra isterseniz Ledger gibi donanım cüzdanlarınızda isterseniz de mobil cüzdanlar da saklayabilirsiniz.

Bize sorarsanız doğrudan projenin ekosistemi içinde kullanıma ve oyna kazan durumuna hazır biçimde tutmanız da oldukça faydalı olabilir.

Kripto eğitim, danışmanlık ve analiz hizmetlerimiz hakkında bilgi mi istiyorsunuz?

SİZİ ARAYALIM