LUKSO | İşternet

Kripto eğitim, danışmanlık ve analiz hizmetlerimiz hakkında bilgi mi istiyorsunuz?

SİZİ ARAYALIM

LYXe

LUKSO (LYXe)

LUKSO (LYXe) ile sizleri o çok sevdiğimiz Yeşilçam filmlerindeki müziğiyle “lüküs hayat!” evrenine götürüyoruz.

Bittabi bu işin şakası olmakla birlikte lüks tüketim ve üretim alanlarındaki sahte ve hileli faaliyetlerin insanlar için ne kadar zarar verici olabildiği malumunuz. İşte bu noktada LUKSO (LYXe) projesi yardımımıza koşuyor.

Açıkçası gündelik hayattaki her nüvenin dijitale aktarıldığı bir dünyada, moda sektörü ve lüks tüketimin geri kalması beklenemezdi.

Haydi gelin LUKSO (LYXe) nedir, nasıl çalışır, amaçları nelerdir birlikte öğrenelim.

İçindekiler

 1. LUKSO (LYXe) Nedir?
 2. LUKSO (LYXe) Coin Nedir?
 3. LUKSO (LYXe) Amacı ve Whitepaper
 4. LUKSO (LYXe) Kurucusu Kim?
 5. Piyasada Kaç LUKSO (LYXe) Coin Var?
 6. LUKSO (LYXe) Nasıl Çalışır?
 7. LUKSO (LYXe) Neden Önemlidir?
 8. LUKSO (LYXe) Kullanım Alanları
 9. LUKSO (LYXe) Nasıl Saklanır?

LUKSO (LYXe) Nedir?

LUKSO (LYXe) projesi kısaca; döngüsel ve transparan bir şekilde yeni bir sorumlu tüketim ve imalat modellerini teşvik etmek hedefiyle yola çıkmış hem fiziksel hem de sanal tüketim malları adına bir dizi kıstas ve çözüm sunan bir Blok zincir altyapısıdır.

LUKSO (LYXe) projesi ayrıca, blok zincir teknolojisini, merkezi olmayan finansın daha ötesine götürmeye adanmış ağlar olan ERC-20 ve ERC-725'in kurucusunun bir sonraki girişimi olarak dikkat çeker.

LUKSO (LYXe) Coin Nedir?

LYXe coin, LUKSO evrenin yerel dahili kripto birimi olarak aslında bir tokendir.

LYXe coin kurucuları projelerini 2020 yılının şubat ayında yayınladıkları whitepaper ile duyurmuşlardır.

LUKSO’nun merkezi olmayan altyapının güvenliğini sağlamak için gerekli görülen bu LYXe coin; İşlem ücretlerini ödemek için kullanılır ve blok üretimine katılmak için kilitlenmesi (stake) gerekir.

LUKSO (LYXe) Amacı ve Whitepaper

LUKSO tokenin en temel motivasyonu “bir şey varsa ona internet üzerinden de sahip olunabilir” gibi bir fikirden yola çıkar.

Gelin birlikte bu projenin ve yerel kripto parası olan LYXe tokenin teknik dökümanına ve amaçlarına birlikte bakalım.

LUKSO (LYXe) Whitepaper ve Bilgiler

 • Projenin resmi internet sitesi lukso. network şeklindedir.
 • LUKSO Blok Zinciri, başlangıçta bir HoneyBadger BFT uzlaşı algoritması ve akıllı sözleşme tabanlı yetkilendirilmiş PoS'ye dayalı dalgalı bir doğrulayıcı seti ile EVM tabanlı bir akıllı sözleşme Blok Zinciri biçimdedir.
 • Açık kaynak kodlu, herkesin erişimine açık ve ortak standartlar ve yaşam tarzı endüstrileri için kullanım örnekleri aracılığıyla özel olarak hazırlanmış doğrulanabilir bilgisayar ağı olacaktır.
 • LUKSO (LYXe) kapsayıcı biçimde, yeni kuluçkaya girmiş girişimleri, moda alanınındaki şirketleri ve bunların müşteriler için merkeziyetsiz bir inovasyon ve güven altyapısı tedarik eden, hayat tarzı endüstrisi için spesifik oluşturulmuş bir blok zinciri platformudur.
 • Otomatikleştirilmiş ekonomik etkileşimler ve sürdürülebilir mülkiyet yönetimi için yeni biçimler için temel sunar.
 • Projenin wihtepaper tam tamına yüz kırk altı sayfa olarak benzerleri arasında en uzunlardan biri olma özelliği taşımaktadır.
 • LUKSO ağı, modern yaşam tarzı endüstrisinin doğası için özel olarak inşa edilmiştir.
 • Alanın, gelecekteki yaratıcı çalışmaların ana temaları etrafında inovasyonu yönlendirmesini sağlar.
 • Bu, içerik oluşturucuların topluluklarını ve projelerini koordine etme, tüketiciler ve ortak çalışanlarla etkileşim kurma, etkileşimlerini otomatikleştirme ve işlemlerine güvenme yollarını içerir.
 • Varlıkların nasıl yönetilebileceğini, sergilenen koleksiyonları ve deneyimlenen markaları yeniden tanımlar.
 • Ek olarak yaratıcı profesyonellerin ortaya çıkan trendleri şekillendirmeleri ve yaratıcı güçlerini açığa çıkarmaları için teknolojik bir oyun alanıdır.

LUKSO (LYXe) Kurucusu Kim?

LUKSO (LYXe) projesinin kurucuları iki önemli isimdir; Fabian Vogelsteller ve Marjorie Hernandez

Vogelsteller, Ethereum Vakfı'nın önemli bir üyessi olan bir blockchain uzmanıdır. 2015 ve 2018 arasında ETH gelişmelerini şekillendirmede rol oynamıştır. Resmi ETH cüzdanını, ilk merkeziyetsiz Web3 tarayıcısını ve blok zincir teknolojisinin en çok kullanılan JavaScript, web3.js gibi araçlarının arkasındaki isimdir.

Hernandez ise blok zincir teknolojisi alanındaki giderek ağırlığını hissettiren kadınların başında gelir. Mimarlık alanında eğitim almasının yanısıra çok yönlü inovasyon ve ürün uzmanı, girişimci ve tasarımcı olarak adını duyurmuştur.

Piyasada Kaç LUKSO (LYXe) Coin Var?

LUKSO (LYXe) token fiyatının yükseliğini anlamlandırabileceğimiz şekilde nispeten az bir arza sahiptir.

100 milyon olarak belirlenen maksimum arzın hepsi üretilmiş durumda olmasına rağmen Mart 2022 itibariyle bu toplam arzın henüz yüzde on beşi (15 milyon) dolaşımdadır.

Türk lirası üzerinden 2 Mart 2022 günü işlem gördüğü fiyat ortalaması 200 TL civarında dolaşmaktadır.

LUKSO (LYXe) Nasıl Çalışır?

Lüks tüketim mallarının orjinalliği ve mülkiyetini koruma altına almak amacı olan LUKSO’nun çalışma prensipleri kendi tanımlamalarıyla üç önemli süreci içermektedir: kimliklendirme(tanımlama), tokenizasyon ve sanallaştırma. Bu üç önemli faktörü başlıklar halinde incelemeden önce temel çalışma kodlarını maddeleyerek bir ön hazırlık yapabiliriz:

 • LUKSO, sosyo-yaratıcı kitleler arasında yeni erişim kanalları açar ve onların fiziksel, dijital ve tüm yaratıcı sektörler, platformlar ve meslekler arasında sanal temas noktaları oluşturur.
 • LUKSO'nun temel ilkelerinin üçlüsü, fiziksel ve dijital ürün boyutlarını daha fazla birleştirmeye, bunlarla ve çevrelerindeki bireysel deneyimleri güçlendirmeye ve güçlü ilişkisel topluluklar oluşturmaya izin verir.
 • Bütünsel bir yaklaşım olarak bu, bilgi, değer ve mülkiyetin aralarında ve içinde serbestçe akmasına izin verir.

Identification – Kimliklendirme (Tanımlama)

Tanımlama, dijital yaşam tarzı ekosistemindeki her şeye ve herkese benzersiz bir dijital kimlik verme sürecidir.

LUKSO ağındaki blok zinciri tabanlı kimlikler kendi kendine egemendir, bu da sahiplerinin dijital benlikleri ve onlara bağlı veriler üzerinde tam kontrole sahip olduğu anlamına gelir.

Tokenization – Tokenizasyon

Bu süreç her türlü değeri hakkıyla temsil edebilen, varlıkları yakalayan, sinyal durumunu veya sadakati kanıtlayabilen özel oluşturulmuş belirteçlere dönüştürme işlemidir.

Belirteçler, bu tür hakları takas edilebilir, paylaşılabilir ve devredilebilir hale getirirken aynı zamanda çok yönlü ve özelleştirilebilir hale getirir.

Virtualization – Sanallaştırma

Sanallaştırma, fiziksel ürünlerin özelliklerini sanal alanlara aktarmak, sahiplik alanlarını genişletmek ve kullanıcıların benlik sunumlarının, algılarının ve deneyimlerinin tüm boyutları arasında kesintisiz bir bağlantı kurmak için kullanılan bir süreçtir.

 

LUKSO (LYXe) Neden Önemlidir?

Hem LUKSO projesinin hem de LUKSO coinin önemini aktarmaya çalışsak en az projenin teknik dökümanı kadar uzun ve detaylı bir makale yazmamız gerekebilir.

Ancak biz burada oldukça eşsiz özellikler taşıyan iki önemli özelliğini başlıklar halinde aktarmaya çalışacağız.

Geri Döndürülebilir rICO

Başlığı gören herkes şaşırabilir. Çünkü projenin kurucuları projenin yanına ek olarak daha önce kullanılmamış bir süreç de icat etmişlerdir.

Reversible ICO olarak açabileceğimiz rICO kısaltması; alıcıların diledikleri an kendilerine tahsis edilmiş LUKSO tokenları iade etme ve bunlara ödedikleri Ethereum’ları geri alma olasılığı sunan bir sistemdir.

Standart İlk Coin Arzı modelleri zaman zaman gerekli fonun toplanmasının arkasından yatırımcıları yüz üstü bırakabilmektedir.

Geri döndürülebilir İlk Coin Arzı modeli ise kurucu takımların vaadlerini yerine getirmekten sorumlu tutarak, parayı direkt projeye transfer etmek yerine teminatlı biçimde tutarak, ICO’nun sorunlarını ve güvenilirlik meselesini çözüme kavuşturuyor.

Danışmanlar, İş Birlikleri ve Sponsorlar

Proje Nike dijital yönetim başkan yardımcılığı yapan Daniel Heaf ve CHANEL Avrupa Başkanlığı görevindeki Dr. Berndt Hauptkorn gibi ikonik isimleri kendi sitesinde danışman olarak göstermektedir.

Bunun yanısıra birden çok lüks tüketim firmasıyla ortak çalışmalar açıklaması da projenin önemini daha görünür kılmaktadır.

LUKSO (LYXe) Kullanım Alanları

Lüks tüketim mallarının herhangi bir kullanım sınır var mı? Otomobiller, gıda, kıyafet, teknoloji, spor ve daha niceleri…

O zaman LUKSO projesinin de kullanım alanı olarak bir kısıtının bulunmadığını söylemek yanlış olmayacaktır. Ancak projenin whitepaper’ında da belirtilmiş olan temel kullanım alanlarından bazılarını şu şekilde listeyelebiliriz:

 • Fon Toplama
 • Tasarım
 • Dijital Koleksiyonerlik
 • Müşteri Etkileşimi
 • Merkeziyetsiz Ticaret
 • Kiralama Hizmetleri
 • Oyunlaştırma
 • Fiziki Koleksiyonerlik
 • Yönetişim
 • İz ve Kaynak Takibi

Kısacası diyebiliriz ki “domates ekmek” gibi eylemler dışında LUKSO’nun kullanılmasının bir sınırı bulunmamaktadır.

LUKSO (LYXe) Nasıl Saklanır?

Lüks tüketimin dünyayı kasıp kavurduğu böyle bir dönemde lüks mallar odaklı bir projeye dair küresel kripto borsalarının kayıtsız kalması beklenebilir mi? Tabi ki hayır. İşte bu nedenle aşağıda listelediğimiz kripto para borsalarından LYXe token satın alabilirsiniz:

 • BitMart
 • Gate io
 • KuCoin
 • Uniswap (V3)
 • Coinbase

Bu borsaların sizlere sunacağı spot cüzdanlarının yanına aşağıdaki seçeneklerde de LYXe tokenlerinizi saklayabilirsiniz:

Sıcak cüzdanlar

Soğuk cüzdanlar

Mobil uygulamalar

Donanım cüzdanları

Kripto eğitim, danışmanlık ve analiz hizmetlerimiz hakkında bilgi mi istiyorsunuz?

SİZİ ARAYALIM